Russell Westbrookjanë lot trefish-dyfishtë vazhdoi të shtunën me një natë rekord.

Westbrook kishte 33 pikë, 19 kërcime dhe 15 asistime të shtunën për të barazuar rekordin e gjatë të Oscar Robertson në NBA me triple-dyfishin e tij të 181-të në karrierë Magjistarët e Uashingtonit‘Fitorja e pjesës shtesë 133-132 kundër Indiana Pacers.

Westbrook siguroi triple-dyfishin e rekordeve në fund të çerekut të tretë, por ai ruajti lojërat e tij më të mëdha për mbylljen e kohës shtesë kur Wizards kishin nevojë për to. Dhe më i madhi i tij erdhi në fundin mbrojtës të parketit.

Me Bradley Beal duke qëndruar jashtë orarit me një dëmtim në kërcell, Westbrook shënoi ose asistoi në të nëntë pikët e Wizards në periudhën shtesë.

THEMELORET E NBA: PIKAT | PROGRAMI | QANDNDRIMET

Duke zvarritur 130-126, Westbrook gjeti Davis Bertans për një 3, dhe më pas goditi një plan makinash për ta çuar Uashingtonin përpara. Pasi Edmond Sumner vendosi Indiana përsëri me një kovë, Westbrook bëri një faull dhe goditi dy gjuajtje të lira për të rritur Wizards 133-132 me një sekondë të mbetur.

Caris LeVert shikoi mirë një lojë potenciale fituese 3. Sidoqoftë, Westbrook kërceu për të bllokuar goditjen dhe për të siguruar fitoren. Westbrook rrëmbeu topin e lojës si një kujtim dhe lëshoi ​​një ulërimë pas fitores.

“Sa herë që shkel në dysheme, përpiqem të lë gjithçka në dysheme,” tha Westbrook. “Dhe kur të mbaroj gjithçka, unë mund të shikoj prapa dhe askush nuk mund të thotë që nuk kam konkurruar në nivelin më të lartë ose se kam mashtruar lojën.”

Beal derdhi 50 pikë, por ai u dëmtua në çerekun e tretë. Ai drejtoi makinën përgjatë vijës fillestare për një planifikim, pastaj çaloi menjëherë nga dyshemeja në dhomën e zhveshjes. Ai u kthye më vonë në çerek dhe luajti pjesën më të madhe të rregullimit para se të largohej përsëri vonë në të katërtin. Ai humbi posedimin përfundimtar të Wizards dhe të gjithë kohën shtesë.

N DE thellësi: Si Russell Westbrook po i bën triple dyshet të duken të lehta

Domantas Sabonis, një ish-bashkëlojtar i Westbrook në Oklahoma City Thunder, kishte një triple-dyfish të tijin për Pacers me 30 pikë, 13 kërcime dhe 13 asistime. LeVert kishte 35 pikë, 14 kërcime dhe tetë asistime.

Westbrook mori asistimin e tij të 10-të në fund të çerekut të tretë për të siguruar triple-double të barazimit rekord. Ai vendosi Beal për një notues në korsi për monedhën dhe momentin historik.

Westbrook tani ka 35 triple-dyshe në sezon, por ai ka qenë në një lot të vërtetë në dy muajt e fundit. Të shtunën triple-double ishte i 25-ti i tij në 32 ndeshjet e fundit.

Rekordi i Robertson ka qëndruar për gati gjysmë shekulli pasi Hall of Famer doli në pension në 1974. Robertson ishte lojtari i parë në historinë e ligës që arriti mesatarisht një triple-double për një sezon të tërë në 1961-62 dhe mbeti i vetmi derisa Westbrook realizoi këtë në 2016-17.

Në fillim të kësaj jave, Westbrook siguroi një mesatare sezonale trefishtë-dyfish për herë të katërt në pesë vitet e fundit. Ai hyri në ndeshjen e së Shtunës mesatarisht me 22.0 pikë, 11.6 kërcime dhe një 11.5 asistime drejtuese të ligës.

“Unë e dua shpirtin e tij, vendosmërinë e tij”, tha trajneri i Wizards Scott Brooks. “Ai me të vërtetë, me të vërtetë na ndihmoi të bëhemi një ekip më i mirë dhe kjo është e mirë, ju e dini – tërhiqeni, duke bërë një goditje tufë, duke bllokuar një goditje. Të gjitha këto janë gjëra të shkëlqyera dhe të gjitha këto janë gjëra ekipi. Kjo është ajo për të cilën Russell është, mënyrë “.

Ndërsa shumica e fjalimeve u përqëndrua në Westbrook dhe triple-double të tij rekord, kjo e la në hije pak rëndësinë e fitores për Wizards. Ata kanë fituar 15 nga 19 ndeshjet e tyre të fundit dhe kanë lëvizur një gjysmë loje përpara Pacers për vendin e nëntë në Konferencën Lindore. Fara e nëntë do të presë garën e 10-të në turneun e ri play-in.

Ndiqni Matt Eppers në Twitter @meppers_.

Ky artikull fillimisht u shfaq në SHBA SOT: Russell Westbrook lidh rekordin e Oscar Robertson me 181-të triple-dyfish

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu