Brooks shpjegon vendimin e Wizards për të mos gabuar në posedimin përfundimtar të Nuggets fillimisht u shfaq në NBC Sports Uashington

Në një lojë të çuditshme në më shumë se disa mënyra, një vendim që la tifozët dhe analistët të gërvishtnin kokën ndodhi me më pak se 10 sekonda për të luajtur.

Pasi Davis Bertans bëri tre gjuajtje radhazi të lira për të çuar epërsinë e Wizards në tre me 8.8 sekonda për të luajtur, ata jo vetëm që kishin një faull për të dhënë, por ishin në një pozicion për të gabuar dhe për të parandaluar një përpjekje për 3 pikë. Asnjëra nuk ndodhi.

Wizards bëri një herë faull, por nuk bëri faull për të vendosur Nuggets në linjë kur ata futën topin në 5,9 sekonda të mbetura. Jamal Murray i dogji me një tre-tregues të thellë për ta barazuar edhe një herë lojën.

Bradley Beal i bëri të lirë Wizards pasi ai tërhoqi një faull me 0,1 sekonda të mbetura në skajin tjetër të dyshemesë dhe me dy gjuajtje të lira ai vulosi një fitore dramatike 130-128 mbi Nuggets në Capital One Arena.

“Ne kishim një faull për të dhënë lojën më parë, mendoj se u desh koha të ulej nën gjashtë, 5.9,” shpjegoi trajneri Scott Brooks. “Kishim disa ngatërresa në atë situatë gjatë këtij viti dhe më pas i kishim disa prej tyre në praktikë. Nuk isha mjaft i sigurt për ta bërë përsëri. Unë e di që nuk kemi praktikuar shumë, kemi shumë lojtarë të rinj, pa përvojë në parket, por unë do të doja ta bëja atë veçanërisht gjatë pesë sekondave ”.

Vetëm disa javë më parë Wizards gati u dogjën vonë, pasi Tyler Herro humbi një goditje prej 3 pikësh që do ta kishte dërguar ndeshjen në kohën shtesë.

Brooks tha se ai do të preferonte të merrte atë vendim të veçantë në atë situatë, por donte të ishte i sigurt për ekzekutimin e tij para se të bënte thirrjen. Ai gjithashtu tha se Rui Hachimura mendoi se Murray, i cili përfundoi me 35 pikë, ishte shumë larg për goditjen e fundit.

“Unë thashë, ‘Jo, jo më. Ka një duzinë lojtarësh që kërcejnë rrethin e topit, kjo është diapazoni i tyre. Ata e praktikojnë, e bëjnë ”, kujton Brooks. “Ne u larguam me të. Këto janë të gjitha përvojat e të mësuarit për disa nga djemtë tanë që po luajnë, më vjen mirë që jemi në këto momente. ”

Vendimi për të mos gabuar në fund të fundit nuk i kushtoi Wizards lojës, pasi një makinë Beal poshtë vijës bazë deri në buzë tërhoqi një faull nga JaMychal Green dhe e vendosi lojën jashtë arritjes së Nuggets.

“Siç thashë, ne ngatërruam disa nga ata tashmë këtë vit dhe në praktikë kur bëmë një praktikë rreth një javë e gjysmë më parë, ne ngatërruam një çift që përpiqej të shkelte”, tha Brooks. “Ne nuk jemi mjaft të gatshëm për këtë, por normalisht do të doja ta bëja atë.”

Akordohuni në NBC Sports Washington në 21:00 të Shtunën për mbulimin e plotë të ndeshjes tjetër të Wizards kundër Trail BlazersSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu