Gjatë gjithë sezonit të basketbollit kolegj dhe deri në draftin e NBA, ka pasur një konsensus të katër lojtarëve kryesorë të Cade Cunningham, Jalen Green, Evan Mobley dhe Jalen Suggs. Këta katër lojtarë kanë qenë në një lloj renditje një me katër gjatë gjithë sezonit.

Kjo është një nga klasat më të talentuara në kujtesën e fundit dhe të katër lojtarët në krye kanë potencialin të jenë lojtarë që ndryshojnë ekskluzivitetin.

Aty ku fillon të bëhet interesante është në zgjedhjen nr. 5. Orlando Magic kanë zgjedhjen e pestë dhe kanë një shans për të zbritur lojtarin më intrigues të kësaj klase: Scottie Barnes.

Barnes është një sulmues me këmbë 6 metra i cili erdhi nga pankina gjatë një viti në Florida State. Ai zgjodhi shtetin e Florida-s mbi Kentucky dhe Oregon.

Ne shkolle te mesme, ai ishte një rekrut me pesë yje, McDonald’s All-American dhe ka luajtur në të një nga ekipet më të mëdha të shkollës së mesme ndonjëherë në Akademinë Montverde me Cunningham, Moses Moody dhe Day’Ron Sharpe – të gjitha projektet e zgjedhura të raundit të parë.

Scottie Barnes është lojtari më i zhdërvjellët në klasën e drafteve në NBA 2021.  (Fotografi Jack Dempsey / NCAA përmes Getty Images)

Scottie Barnes është lojtari më i zhdërvjellët në klasën e drafteve të NBA 2021. (Fotografi Jack Dempsey / NCAA përmes Getty Images)

Ndihmës traineri i Seminoles CY Young kujtoi herën e parë që ai pa Barnes duke luajtur si një klasë e tetë.

“Ne e dinim shumë herët që ai ishte dikush që na pëlqente dhe dikush që do të ishte i shkëlqyeshëm për programin tonë”, tha Young për Yahoo Sports. “Më kujtohet në një lojë gjatë sezonit të tij të dytë, u ktheva [head coach] Unë dhe Leonard Hamilton thashë: ‘Ne kemi Scottie Pippen në shtetin tonë. Ne duhet ta marrim atë. ‘”

Pippen luajti 12 vjet në NBA, fitoi gjashtë kampionate NBA dhe konsiderohet si një nga sulmuesit më të mirë të vegjël që ka luajtur ndonjëherë basketboll. Ky është një krahasim i lartë i NBA për këdo që hyn në kampionat.

Yshtë e lartë derisa të filloni të prishni aftësitë e Barnes, ta njihni atë si një lojtar dhe të shihni se si loja e tij është zhvilluar tashmë në vetëm 19 vjeç. Barnes është lojtari më i zhdërvjellët në këtë klasë drafti, por nuk filloi kështu në Florida State.

Si Scottie Barnes u bë roje e pikës

Ai luajti shtrirjen e katërt në të gjithë shkollën e mesme dhe mesatarisht 11.6 pikë, 6.5 kërcime dhe 4.6 asistime sezonin e tij të moshuar. Ai luajti pozicionin përpara në ekipet e basketbollit U16 dhe U17 USA që fituan medalje të arta në Kupën Botërore FIBA. Shokët e skuadrës nga ato dy skuadra përfshinin Green, Suggs dhe Mobley, dhe trajneri kryesor Don Showalter kujtoi ndikimin që Barnes kishte në ato dy skuadra.

“Ai është vetëm një nga ata lojtarë që është vetëm një gëzim për të qenë pranë,” tha Showalter. “Ai e do lojën, ai është jashtëzakonisht i talentuar nga aspekti që i bën të gjithë rreth tij më të mirë. Ai do të preferonte të bënte një pasim të shkëlqyeshëm sesa të shënonte pikë. Kur bëhet fjalë për të fituar dhe garuar, ai ishte serioz për këtë. Ai konkurruan shumë “.

Gjithçka ndryshoi për Barnes kur Hamilton dhe stafi i tij i hodhën një kurbë dhe thanë se donin që ai të luante roje.

“Kur i thamë se donim që ai të luante pikë, ai ishte pak i sigurt nëse mund ta bënte atë,” tha Young. “Ai tha,” Trainer, a je serioz? ” Dhe ne i thamë atij se mendonim se ishte gjëja më e mirë për të ardhmen e tij. Unë mendoj se ai duke luajtur një roje pikë këtë vit e veçoi veten nga perspektivat e tjera. “

Barnes filloi shtatë ndeshje në fillim të sezonit. Ai kishte një prani të madhe duke e sjellë topin lart në dysheme me kornizën e tij të mbushur dhe hapësirën e krahëve 7-3. Kishte disa dhimbje në rritje dhe rregullime që duheshin bërë në mënyrë sulmuese, por Barnes ende shkëlqente si një krijues i lojërave, duke dështuar 16 asistime në tre ndeshjet e tij të para. Në mbrojtje, ai ishte në të gjithë gjykatën duke ndërruar gjithçka, duke marrë roje të plota në gjykatë dhe duke u përplasur poshtë në postë.

Hamilton dhe stafi i tij ishin gati për diçka.

Barnes nuk e kishte mendjen të dilte nga pankina pas Anthony Polite. Barnes nuk u ul kurrë në stol; ai ishte gjithnjë i lidhur në lojë dhe duke brohoritur shokët e tij të skuadrës. Nuk ka asnjë në këtë klasë drafti që e do lojën e basketbollit më shumë sesa Scottie Barnes.

“Kur e shihni pasionin e tij për lojën, është diçka që nuk mund ta mësoni,” i tha Yahoo Sports një skaut i NBA. “Obviousshtë e qartë se sa kohë ai vendos në lojë, dhe unë mendoj se ai do të fitojë shumë ndeshje për një ekip NBA gjatë karrierës së tij sepse ai është një lojtar që do të bëjë gjithçka që i kërkohet”.

Barnes nuk paraqiti një numër të madh në një sezon të tij në Florida State, mesatarisht 10.3 pikë, 4.0 kërcime, 4.1 asistime dhe 1.5 vjedhje për ndeshje. Ai goditi 27.5% nën mbikqyrje nga distanca prej 3 pikësh dhe goditja e tij e jashtme është diçka për të cilën ai ka qenë duke punuar shumë gjatë procesit të para-draftit.

“Ndihem sikur jam një gjuajtës më i mirë nga sa thonë numrat e mi”, tha Barnes për Yahoo Sports. “Mekanikët e mi të shtënat në pjesën e sipërme të trupit ishin të mira, por po rregullonin pjesën e poshtme të trupit, nga ijet dhe këmbët. Thjesht po marr ton dhe ton përsëritje derisa të ndihem rehat sikur është natyra e dytë. ”

Patrick Williams, krahasimet e Draymond Green

Barnes nuk është lojtari i parë që vjen nga pankina nga Florida State dhe të jetë një top pesë zgjedhës.

Vitin e kaluar, Chicago Bulls zgjodhën sulmuesin e FSU-së Patrick Williams në Nr. 4 pasi Williams mesatarisht shënoi vetëm 9.2 pikë në 22 minuta për lojë në një sezon të tij. Williams bëri një ndikim mbrojtës gjatë sezonit të tij rishtar në Çikago, duke tërhequr detyra të frikshme si ruajtja e 10 ndeshjeve të LeBron James në karrierën e tij.

“Unë mendoj se ai do të jetë një talent i jashtëzakonshëm,” James tha për Williams. “[He has] krahët e gjatë. Ai ka duar të tipit Kawhi që i vura re në dysheme, kështu që e dija që nuk mund të luaja shumë me topin. Ju mund të thoni se ai është thjesht i mprehtë me lazer duke u përpjekur të bëhet gjithnjë e më mirë. Mendoj se Çikago ka një të mirë. ”

Barnes ka potencialin për të bërë një ndikim të menjëhershëm mbrojtës në fushë sezonin e ardhshëm. Nëse gjuajtja e tij fillon të bjerë, ai mund të përfundojë të jetë vjedhja më e madhe e drafteve në Nr. 5.

Scottie Barnes mund të jetë një vjedhje në Nr. 5 në draftin e këtij viti në NBA pasi luajti një sezon në Florida State.  (Nell Redmond / USA TODAY Sports)

Scottie Barnes mund të jetë një vjedhje në numrin 5 në draftin e këtij viti në NBA pasi luajti një sezon në Florida State. (Nell Redmond / USA TODAY Sports)

“Scottie është fëmija poster për basketboll pa pozicion,” tha Young. “Ai është 6-këmbë-9, ai mund të luajë një me pesë, të ruajë një me pesë dhe ka energji të lartë dhe është një lojtar vetëmohues. Ai nuk është shumë i shqetësuar për marrjen e pikëve, ai thjesht dëshiron të fitojë dhe do të bëjë gjithçka që duhet të bëjë për të fituar ndeshjen. ”

Një krahasim tjetër i hershëm i NBA është sulmuesi i Golden State Warriors Draymond Green. Green është i njohur për praninë e tij mbrojtëse dhe pasionin për lojën, dhe Barnes nuk e ka problem që të krahasohet me tre herë kampionin e NBA.

“Nuk e kam problem që të krahasohem me Draymond”, tha Barnes. “Ai është një lojtar që mund të bjerë poshtë dhe të luajë pesë në një formacion me top të vogël. Ai është një mbrojtës i shkëlqyeshëm që mund të ruajë të pesë pozicionet, dhe kjo është diçka për të cilën unë dua të jem i njohur në nivelin tjetër. ”

Nuk ka askush në këtë draft si Barnes. Ai është më shumë se një roje tre-dhe-D dhe më shumë se një specialist mbrojtës. Nga Dita 1, Barnes mund të hyjë dhe të kontribuojë, pa marrë parasysh se ku po luan në fushë.

“Unë thjesht dua të hyj dhe të kem një ndikim në një ekip menjëherë,” tha Barnes. “Kur shkel në dysheme, dua që njerëzit të shohin dashurinë time për këtë lojë dhe sa i shkathët jam në fushë. Unë dua të hyj dhe të bëj gjithçka që duhet për të ndihmuar një ekip të fitojë. ”

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu