Djali i një Salle Famer të NBA ka deklaruar për draftin e NBA. Gardiani i Vanderbilt, Scotty Pippen Jr lëshoi ​​një deklaratë të Shtunën duke thënë se ai do të deklarojë për draftin 2021 të NBA.

Pippen, i cili ka luajtur dy sezone në Vanderbilt, i dha vetes një aksion në rast se nuk zgjidhet në draft. Megjithëse ai po hyn në draft, ai nuk po nënshkruan një agjent. Kjo i lejon Pippen të mbajë të drejtën e tij për kolegj.

Pippen shënoi mesatarisht 20.8 pikë dhe 4.9 asistime gjatë sezonit të tij të dytë me Vanderbilt. Ekipi përfundoi vetëm 9-16 dhe përfundoi 14 në SEC. Pippen udhëhoqi ekipin në pikë, asistime dhe vjedhje.

A do ta hartojë një skuadër NBA Scotty Pippen Jr në 2021?

Pippen ka të ngjarë të përballet me shanse të gjata për t’u tërhequr në 2021. Ai nuk është i listuar në shumica e drafteve tallëse, dhe ai nuk është në mesin e 100 perspektivat kryesore të ESPN-së. Kjo nuk garanton që Pippen do të mbetet pa u hartuar, por tregon se sa e vështirë përballet një rrugë Pippen këtë vit. Vlerësuesit shqetësohen për madhësinë e Pippen, kështu që ndërsa ai vendosi numra të fortë, atributet e tij fizike mund ta mbajnë atë mbrapa.

Pippen nuk humb asgjë duke deklaruar. Possibleshtë e mundur që ai pret që ai nuk do të tërhiqet, por deklarohet në mënyrë që të marrë reagime nga ekipet e NBA. Kjo mund t’i japë Pippen disa gjëra për të punuar për sezonin e ardhshëm. Nëse ai mund të tregojë përmirësimet e duhura gjatë vitit të tij të vogël, është e mundur që Pippen të ngrihet lart në bordet e drafteve.

Çështjet e madhësisë mund të mbeten, por origjina e tij dhe gatishmëria për t’u përmirësuar mund të ndikojnë në disa zyra të përparme të NBA.

Më shumë nga Yahoo Sports:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu