Gjithmonë duket se zbret në SHBA kundër Spanjës në Olimpiadë.

Dy skuadrat ndërkombëtare të fuqishme të dekadës së fundit do të takohen përsëri në çerekfinalet e meshkujve në Lojërat Olimpike të Tokios, raundi i parë i lojës me nokaut, i cili fillon më 3 gusht. Pas përfundimit të lojës në pishinë – Ekipi USA ishte i dyti në Grupin A prapa Francës – trupi ndërkombëtar i basketbollit FIBA ​​kreu një barazim të tetë ekipeve të mbetura. Ja se si u tërhoq ai barazim.

Nëse çerekfinalet ndjekin formën, SHBA do të përballen me Australinë në gjysmëfinale në një përballje të dy prej favoritëve të medaljeve të arta në këtë turne. Australia i dha Ekipit SHBA një humbje në shfaqjen e shfaqjeve para se të nisej për në Tokio, me amerikanët që nuk kishin përgjigje Patty Mills dhe vepra penale Boomer fluide.

Ndoshta Ekipi më i mirë SHBA ka parë këtë vit – jashtë goditjes së ekipeve inferiore Irani dhe Republika Çeke – ishte në gjysmën e dytë të një ekspozitë kundër Spanjës në Las Vegas, Amerikanët sintonizohen përfundimisht para se të fluturojnë për në Japoni. Një mbrojtje fizike dhe e mprehtë amerikane detyroi goditje dhe humbje të humbura që i lejuan amerikanët të vraponin, 3-pikëshi binin, Damian Lillard ishte një forcë me 19 pikë dhe gjashtë asistime, dhe SHBA fitoi 83-76 në një lojë që nuk ishte aq afër.

“Ata janë të rrezikshëm nëse luajnë si ekip,” e Spanjës Ricky Rubio tha pas konkursit.

Se sa mirë po luajnë amerikanët si një ekip është pyetja e madhe në Tokio. Ata nuk ishin të mjaftueshëm për një skuadër – duke e shpërndarë topin në sulm dhe duke mos luajtur mbrojtje të mprehtë – veçanërisht poshtë shtrirjes në një Hapja e Lojërave Olimpike ndaj Francës. Ndërsa ata fituan dy ndeshje me lehtësi që atëherë, Spanja është hera e parë që Ekipi USA do të testohet përsëri – dhe nga një armik që i njeh mirë.

Në çerekfinalen tjetër nga ana e amerikanëve, Australia do të jetë favorite kundër Argjentinës. Australia fitoi një rregullimi para Olimpiadës mes skuadrave 87-84 në një 3-pikë dramatike në zile nga Mills.

Në anën tjetër të kllapës, Franca (kundër Italisë) dhe Luka DonçiçSllovenia (kundër Gjermanisë) do të jetë favorite për të kaluar në raundin e medaljeve, duke krijuar një përballje interesante potenciale.

Këtu keni më shumë nga Lojërat Olimpike të Tokios

Kevin Durant thyen rekordin e shënimit olimpik për ekipin e SHBA, i cili përparon në … Jerry Colangelo: Skuadra e SHBA do të përballet me joshjen më të vështirë të yjeve të NBA Jerry Colangelo: Kevin Love kërkoi të bashkohej me Ekipin USA, tha se ishte në formë, …

SHBA do të luajë me Spanjën në çerekfinale olimpike, ndeshja e kthimit me Australinë po afrohet fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu