DALLAS (AP) – Luka Doncic nuk mund të humbasë nga diapazoni prej 3 pikësh gjatë një periudhe të shkurtër, cëcëritëse në tremujorin e tretë – në të njëjtën mënyrë Zion Williamson ishte perfekte e gjithë pjesa e parë.

Dallas ishte vetëm pak më i nxehtë në përgjithësi.

Doncic shënoi 46 pikë në karrierë, Kristaps Porzingis shtoi 36 dhe Mavericks kapërcyen 36 pikët më të mira të karrierës së Williamson në një fitore 143-130 ndaj New Orleans Pelicans të premten në mbrëmje.

Doncic, i cili gjithashtu kishte 12 asistime dhe tetë kërcime, lidhi tre nga katër shënimet e Dallas në vetëm 93 sekonda, ndërsa Mavericks bëri 13 nga 15 goditjet e tyre të para në çerekun e tretë. Mavericks u ndeshën më së miri në sezonin e tyre me një fitore të katërt radhazi dhe mundën Pelicans për të pestën herë radhazi.

Williamson vendosi një rekord ekskluziviteti në New Orleans duke bërë të gjitha 10 goditjet e tij në gjysmën e parë – duke përfshirë rosat e rimave në posedime të njëpasnjëshme – dhe përfundoi në 14 nga 15.

“Luka ishte fenomenal. (Porzingis) ishte fenomenal, ”tha trajneri i Dallas, Rick Carlisle. “Williamson ishte qesharak. Dua të them, e pabesueshme, ajo që ai mund të bëjë në dyshemenë e basketbollit. Turma e ESPN mori një kënaqësi të vërtetë sonte për sa i përket argëtimit. Por ishte një luftë jastëkësh në mbrojtje. ”

Brandon Ingram shënoi 30 për Pelicans në atë që supozohej të ishte takimi i dytë me Dallas këtë sezon. E para, e planifikuar për në 11 janar, u shty për shkak të çështjeve COVID-19.

Pelicans hoqi dorë nga një rekord ekskluziviteti 25 me tre gola për ndeshjen e dytë radhazi. Chicago bëri 25 në fitoren e tij 129-116 dy netë më parë.

New Orleans goditi më mirë se 50% (53%) për një ndeshje të gjashtë radhazi, por hoqi dorë nga 58% gjuajtje duke lejuar më shumë pikë që nga humbja 147-140 ndaj Golden State në janar 2019.

“Kjo është për shkak se ne po luajmë një mbrojtje të neveritshme,” tha trajneri Stan Van Gundy. “Mbrojtja jonë është qesharake. Ne provuam gjithçka sonte. Dy ndeshje radhazi si kjo është e pafalshme për mua si trajner dhe për lojtarët është e pafalshme ”.

Porzingis, i cili përfundoi tre pikë i trembur nga më të mirët që kur erdhi në Dallas në tregtinë me Nju Jork në 2019, vendosi një karrierë të lartë për çdo gjysmë me gjashtë tre-shënues para pjesës së parë. Katër prej tyre erdhën në pesë minutat e para plus.

Letoni me 7 metra-3 ishte 8 me 13 nga distanca e largët ndërsa Dallas gjuajti 56% (25 nga 45) nga përtej harkut pasi doli i dyti në të fundit në NBA në përqindje 3 pikësh.

“Sonte ishte një nga ato lojëra ku gjërat thjesht klikonin për të dy ne,” tha Porzingis. “Ai po më gjente i hapur në vijën prej 3 pikësh. Na jep të dyve energji dhe vetëm ndërton vrullin për të dy ne dhe ekipin. ”

Doncic, i cili lidhi karrierën e tij me 42 pikë në një përballje të shënuar së fundmi me yllin e Golden State Stephen Curry, ishte 17 nga 30 nga fusha, duke përfshirë 5 nga 8 nga 3, dhe shkoi 7 nga 9 në gjuajtje të lira. Sensacioni slloven, zgjedhja e tretë e përgjithshme në draftin 2018, ka fituar të dy takimet me Williamson, zgjedhja më e mirë nga një vit më vonë.

“Ndonjëherë besimi mund të jetë atje dhe një ekip vetëm godet goditje të vështira,” tha Williamson. “Unë mendoj se Luka shkoi në një vrapim atje ku ai goditi si katër ose pesë të fortë, të kontestuar me 3-pikë. Në të vërtetë nuk ka një skemë mbrojtëse që mund të bëni atje. Ky është thjesht një lojtar i shkëlqyeshëm që godet goditje të forta. ”

Josh Richardson, i cili kishte 11 pikë dhe gjashtë kërcime, goditi 3 të tjerët për epërsinë e parë me dy shifra të Dallasit gjatë vijës së nxehtë të Doncic nga përtej harkut në çerekun e tretë.

Mavericks u ngritën me 108-104 herët në të katërtin kur u largua nga një dunk Willie Cauley-Stein filloi një vrapim 15-4 për një epërsi 123-108. Tim Hardaway Jr. e përfundoi atë me një tre-tregues.

Doncic lidhi një rekord ekskluziviteti të ndarë nga Mark Aguirre (1983-84) dhe Dirk Nowitzki (2005-06) me ndeshjen e tij të 13-të radhazi me të paktën 25 pikë. 21-vjeçari ka të paktën 10 asistime në të shtatë ndeshjet e karrierës së tij me 40 pikë. Kjo është ndeshja më e tillë për të filluar një karrierë në historinë e NBA.

Shikoni më shumë mbi Mavericks

Në përgjigje të Mavericks, ligji i Teksasit kërkon që të kërkohet himni kombëtar … Tri gjëra për të ditur: Sa duhet të lexojmë në këtë sezon të rregullt të NBA? (E përgjakshme?) Trae Young e tërbuar në mos-thirrje për humbjen e kapakut ndaj Mavericks (video)

Shikoni 46 pikët e larta të karrierës së Donçiqit në duelin e 36-të të karrierës së Zionit fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu