Ish Detroit Pistons njeriu i madh dhe kryetrajneri Ray Scott ka kohë që është krenuar si historian. Si fëmijë në vitet 1940, ai idhulloi Harlem Globetrotters, të cilin ai e vlerëson për prezantimin e tij në këtë sport gjatë një epoke ku basketbolli profesionist ishte një sport spektator kryesisht i bardhë.

Kur Scott u tërhoq nga Pistons në 1961, ai ishte tashmë shumë i njohur me heronjtë e Zezë të lojës – figura të tilla si Nat “Sweetwater” Clifton dhe Chuck Cooper, ish Globetrotters që u bënë lojtarët e parë të basketbollit të Zi që u tërhoqën në NBA , dhe ish-Piston Earl Lloyd, njeriu i parë i Zi që luajti në një lojë NBA, dhe “vëllai i madh” dhe mentori i Scott.

Scott, tani 82 vjeç, është duke shkruar një libër që do të reflektojë në karrierën e tij, historinë e figurave të shquara të Zezakëve në basketbollin profesionist dhe sesi ajo platformë ka ndikuar në ndryshimet shoqërore.

Ai tha se ende po jeton jetën e tij në mënyrë aktive dhe ka frikë se do ta botojë librin shumë shpejt.

“Unë duhej të prisja derisa të isha 82 vjeç për të tundur kokën po, për të shkuar me pohimin sepse e shtyva, e shtyva, e shtyva”, tha Scott gjatë një interviste telefonike. “Thjesht ndjeva sikur kisha shumë më shumë jetë për të jetuar dhe dua të sigurohem se nuk do të lë asgjë jashtë librit.”

Ray Scott, 82 vjeç, i cili u dha Traineri i Vitit në NBA për sezonin 1973-74, pozon për foto në shtëpi në Qytetin Ypsilanti të Shtunën, 13 Shkurt 2021.

Ray Scott, 82 vjeç, i cili u dha Traineri i Vitit në NBA për sezonin 1973-74, pozon për foto në shtëpi në Qytetin Ypsilanti të Shtunën, 13 Shkurt 2021.

Ndërsa ai mund të jetë një historian i NBA, emri i Scott është gjithashtu në analet e historisë së NBA. Ai ishte trajneri i parë i zi i kampionatit i vitit në 1974, kur udhëhoqi Pistons në një rekord më të mirë të atëhershëm 50-32. Ai trashëgoi detyrën e trajnerit kryesor nga Lloyd, i cili u pushua nga puna shtatë ndeshje në sezonin e tij të dytë në 1972-73. Scott tha se nuk ishte “kurrë në ëndrrat e tij të çmendura” që ai një ditë do të bëhej një trajner.

“Unë mendoj se njerëzit preferojnë që ne të mbajmë gojën mbyllur”, tha Scott. “Atje lindi thënia ‘Hesht dhe driblo”. Njerëzit shohin që ne jemi burra të arsimuar, ne jemi burra që mund të deshifrojmë dhe të dallojmë, dhe unë e shoh këtë në NBA dhe kjo më bën shumë krenar kur shoh fëmijë tani të arsimuar dhe duke folur dhe duke bërë gjëra të mira me paratë e tyre , duke ndihmuar njerëzit. ”

Scott e ka thirrur Detroitin në shtëpi për gjashtë dekada, por ka lindur dhe rritur në Filadelfinë e Jugut. Pas një viti në Universitetin e Portland, ai kaloi tre vjet duke luajtur për Allentown Jets në Ligën Lindore të Basketbollit, e njohur më vonë si Shoqata Kontinentale e Basketbollit.

Ai përfundimisht kaloi shtigje me Lloyd, i cili ishte arsyeja pse Pistons tërhoqi skuadrën në 1961. Lloyd, i futur në Sallën e Famës të Basketbollit në 2003, theu disa pengesa për basketbollistët e Zezë. Lloyd, Clifton dhe Cooper u zgjodhën të gjithë në draftin NBA të vitit 1950, dhe Lloyd ishte i pari nga të tre që luajti. Pas gjashtë sezonesh me Syracuse Nationals, Lloyd luajti për Pistons nga 1958-60, dhe ekskluziviteti e bëri atë ndihmës trajnerin e parë të Zezakëve në NBA pasi doli në pension.

“Sirakuza ishte një ndalesë e shkëlqyeshme në aspektin profesional, por Detroit ishte me të vërtetë diçka e veçantë,” tha Lloyd në një intervistë për Free Press në 2004. “Unë kisha një lidhje të vërtetë dashurie me qytetin. Gjatë 42 viteve të ardhshme, unë krijova disa marrëdhënie të shkëlqyera atje, bëra miq gjatë gjithë jetës dhe m’u dhanë shumë mundësi “.

Ray Scott shkoi 147-134 në pjesë të katër sezoneve me Detroit Pistons, duke fituar trajnerin e vitit të NBA në 1974.

Ray Scott shkoi 147-134 në pjesë të katër sezoneve me Detroit Pistons, duke fituar trajnerin e vitit të NBA në 1974.

Një nga përgjegjësitë e Lloyd me Pistons ishte skautimi. Ai është meritor me zbulimin e dy prej lojtarëve më të mirë të epokës, Willis Reed dhe Earl Monroe, dhe më vonë shprehu zhgënjimin që Pistons nuk i ndoqën gjithmonë rekomandimet e tij. Por ata e dëgjuan atë kur ai rekomandoi që të hartonin Scott, një sulmues dhe qendër 6-këmbë-9 i cili mund të plotësonte një boshllëk mbrojtës dhe kërcues për një listë që kishte shumë shënime.

Lloyd fluturoi për në Filadelfia, rreth një orë në jug të Allentown, dhe kaloi një ditë me Scott. Ata u kthyen në shtëpinë e Scott në Filadelfia dhe Lloyd i tha nënës së Scott se Pistons do ta hartonin atë në raundin e parë. Scott nuk e besoi atë, sepse ai më parë kishte pasur interes nga New York Knicks, Cincinnati Royals dhe Chicago Packers. Askush nuk ishte zotuar që ta hartonte atë.

Në vend të kësaj, Scott pranoi një mundësi për të luajtur basketboll në Bronx. Ai mori trenin nga Filadelfia për në New York City në Mars të 1961 dhe më pas hipi në një metro. Ai mori një kopje të gazetës në mbrëmje për të kontrolluar rezultatet e draftit të NBA. Paketuesit zgjodhën Walt Bellamy të parin në përgjithësi, Knicks morën Tom Stith dhe Royals shkuan me Larry Siegfried me zgjedhjen e tretë. Scott më pas pa që Pistons e zgjodhën atë me zgjedhjen e katërt të përgjithshme.

“Mjekra ime u përplas në dysheme”, tha Scott. “Unë lëshova një britmë në metro, mendoj se njerëzit menduan se isha arra. Por unë isha tamam si, “Uau”. Dhe kështu ajo që Earl Lloyd më kishte thënë si një braktisje e kolegjit duke luajtur në Ligën Lindore të Basketbollit, ajo që ai më kishte thënë ishte e vërtetë. Ai ishte njeri i fjalës së tij. Kështu që, duke ardhur në Detroit, më bëri shumë përshtypje kjo, se ajo që ky njeri më tha ishte e vërteta e pastër. “

Scott luajti për Pistons nga 1961-67 dhe mesatarisht 16.0 pikë dhe 10.7 kërcime për ndeshje në atë hapësirë. Lloyd e mori Scott nën krahun e tij, dhe Scott e vlerëson Lloyd dhe ish-trajnerin e Pistons Dick McGuire si arsyet pse ai kishte një karrierë të suksesshme 11-vjeçare pro. Scott mesatarisht 33 pikë për ndeshje gjatë sezonit të tij të fundit në Allentown. Pistons kishin nevojë për të që të përqafonte një rol të ri si një spirancë mbrojtëse dhe Lloyd e ndihmoi atë të blinte.

Ray Scott, 82 vjeç, i cili u dha Traineri i Vitit në NBA për sezonin 1973-74, pozon për foto në shtëpi në Qytetin Ypsilanti të Shtunën, 13 Shkurt 2021.

Ray Scott, 82 vjeç, i cili u dha Traineri i Vitit në NBA për sezonin 1973-74, pozon për foto në shtëpi në Qytetin Ypsilanti të Shtunën, 13 Shkurt 2021.

“Ai ishte mentori im,” tha ai për Lloyd. “Unë ndoshta isha me Earl pothuajse çdo fundjavë, dhe nganjëherë gjatë javës isha në shtëpinë e Earl, dhe ai thjesht u bë si vëllai im i madh. Nuk mendoj se do të kisha bërë NBA nëse nuk do të kishte qenë Earl, sepse në ekipin e Pistons, ata kishin tre golashënues – Don Ohl, Bailey Howell dhe Gene Shue. Ata nuk po kërkonin një shënues tjetër, ata po kërkonin një njeri të madh dhe të fortë. ”

Scott doli në pension në 1972 pas dy sezonesh me Virginia Squires të ABA. Kontrata e tij me Squires përfshinte një klauzolë që thoshte se ai do të punonte për zyrën e tyre para pasi të dilte në pension. Dhe ai e bëri pikërisht atë – derisa mori një telefonatë nga Lloyd atë gusht. Lloyd u punësua si trajneri kryesor i Pistons në 1971. Pistons bënë Lloyd trajnerin e parë të Zezë që nuk luan në NBA. Bill Russell, Al Attles dhe Lenny Wilkins ishin të gjithë më parë trajnerë të lojtarëve të Zezë.

Lloyd dëshironte që Scott të ishte ndihmësi i tij. Scott nuk mund të thoshte jo.

“Unë thashë, ‘Sigurisht, Earl, nuk mund të të refuzoj”, tha Scott. “‘Ju keni qenë vëllai im i madh, mentori im, shumë i fortë në jetën time”.

Tre muaj më vonë, pasi Pistons humbi pesë nga shtatë ndeshjet e tyre të para, dhe pronari i ekipit Fred Zollner dhe menaxheri i përgjithshëm Ed Coil vendosën se ishte koha për një ndryshim. Lloyd u pushua nga puna dhe Scott u shqetësua për të ardhmen e tij. Për habinë e tij, udhëheqja e Pistons mendoi që Scott, me vetëm një sezon të plotë si asistent, ishte njeriu i duhur për këtë punë.

“Unë isha në shok për rreth 2 minuta”, tha Scott. “Kur ju flisni për ëndrrën time të trajnerit, ajo filloi aty. Ishte një gjë e madhe sepse unë po merrja përsipër një ekip që kishte Bob Lanier dhe Dave Bing, dy Salla e Famshme e ardhshme, dhe unë kisha një All American nga UCLA në Curtis Rowe dhe kisha Chris Ford, i cili luante në ekipin më të mirë në Villanova. Ne kishim Stu Lantz, i cili po ushqehej me një dëmtim, por kishim një ekip të mirë.

“Por ne thjesht nuk po godisnim të gjithë cilindrat, dhe unë kurrë nuk u ktheva dhe i pyeta Z. Zollner dhe Z. Coil pse Earl u la i lirë, por unë e pyeta pse më punësuan mua dhe ata vetëm thanë që ju mund të sillnit diçka për ekipin që na duhej. Asnjëherë nuk m’u dha një përgjigje e qartë. Ishte interesante. Kjo ishte rinisja ime e trajnerit e bashkuar në 2 minuta. “

Ray Scott luajti 11 sezone në NBA dhe ABA, duke përfshirë gjashtë sezone me Pistons ku ai mesatarisht kishte 16 pikë për ndeshje.

Ray Scott luajti 11 sezone në NBA dhe ABA, duke përfshirë gjashtë sezone me Pistons ku ai mesatarisht kishte 16 pikë për ndeshje.

Pistons shkuan 38-37 në 1972-73 pasi Scott mori detyrën e trajnerit kryesor. Ky vrull u zhvillua në sezonin vijues, kur ata fituan një 52-të ndeshjet më të mira të atëhershme dhe ai u bë traineri i parë i zi i kampionatit i vitit. Scott tha se mësimet e tij të marra nga ish trajnerët e tij – Alfred Bianchi në Virxhinia dhe Shue, të cilët e stërvitën atë me Bullet Baltimore nga 1967-70 – e ndihmuan atë. Ai u mbështet te Lloyd, i cili e mësoi se si të kërkonte talent. Ai gjithashtu meriton lojtarët e tij dhe Coil, për të cilët ai tha se ishte pranues i ideve të tij dhe i dha hapësirë ​​të rritet si një trajner i ri.

“Unë mendoj se ishte një kohë në ndryshim në vitet ’70 dhe unë mendoj se (Zollner) thjesht po shkonte me kohën, duke shkuar me atë që mendonte,” tha Scott. “Reagimi im i parë ishte ‘Earl, unë nuk mund ta marr këtë punë. Unë jam me ty! Dhe Earl tha, ‘Epo ti duhet ta marrësh.’ Ai ishte shumë i theksuar. Ju duhet ta merrni këtë punë. Unë i thashë ‘Në rregull, unë të kam dëgjuar deri tani. Unë nuk do të ndalem tani. ‘ Por pse Z. Zollner do të shikonte Earl Lloyd dhe do të thoshte ‘Unë do t’ia jap këtë punë Ray Scott,’ vetëm Zoti në qiellin e tij e di “.

Ray Scott, 82 vjeç, i cili u dha Traineri i Vitit në NBA për sezonin 1973-74, pozon për foto në shtëpi në Qytetin Ypsilanti të Shtunën, 13 Shkurt 2021.

Ray Scott, 82 vjeç, i cili u dha Traineri i Vitit në NBA për sezonin 1973-74, pozon për foto në shtëpi në Qytetin Ypsilanti të Shtunën, 13 Shkurt 2021.

Pasi Scott fitoi nderin më të mirë të trajnerit në NBA në 1974, një tjetër trajner i Zezë nuk u emërua Trajner i Vitit deri në Don Chaney në 1991. Të tjerët vetëm: Wilkens në 1994; Lumenjtë Doc në 2000; Avery Johnson në 2006; Sam Mitchell në 2007; Bajron Skot në vitin 2008; Mike Brown në 2009 dhe Dwane Casey në 2018.

Këtë sezon, kampionati ka shtatë trajnerë kryesorë të Zezë (23%); rreth 80% e lojtarëve janë të Zinj.

Akoma, Scott beson se NBA ka qenë gjithmonë në ballë në sportet amerikane në krijimin e mundësive për zezakët. Dhe ai është i inkurajuar nga ajo që ka parë në ndeshjen e sotme, duke përmendur përpjekjet e ndryshme filantropike të LeBron James si një shembull të ndikimit pozitiv që atletët mund të bëjnë me platformën e tyre.

“Ne e kemi udhëhequr këtë komb në drejtim të sjelljes së një qëndrimi harmonik”, tha Scott. “Ju mund të mos dëshironi të jeni shoku ynë, mund të mos na dëshironi përreth, por ne nuk vijmë me ofendim. Ne vijmë me një dorë të hapur. Dhe ju vendosni se si doni të na trajtoni dhe si do të jetë nga mënyra sesi na trajtoni. Unë mendoj se si industri, NBA është një nga organizatat më të mira që keni në këtë vend, dhe ata me siguri kanë provuar se në kohë fatkeqësie, me situatën e George Floyd, Breanna Taylor, fëmijët tanë janë ngritur lart i treguam botës se ne nuk heshtim dhe nuk driblojmë, ne e dimë se çfarë po ndodh, siç do të thoshte Marvin Gaye. “

Kontaktoni Omari Sankofa II në osankofa@freepress.com. Ndiqeni atë në Twitter @omarisankofa.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Si bëri historia Ray Scott, Detroit Pistons, Traineri i Parë i Zezë i Vitit

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu