<span> Fotografi: David Zalubowski / AP </span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/ayLAi06eYC7_SZAMBLD8qg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://s.yimg.com/uu/api/res/1.2/a_pU5ftXfIUfqJzHXE8DYw–~B/aD02MDA7dz0xMDAwO2FwcGlkPXl0YWNoeW9u/https://media.zenfs.com/en/the_guardian_765/a7012cdafd0734dfd88366782948fd10″ data-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/ayLAi06eYC7_SZAMBLD8qg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://s.yimg.com/uu/api/res/1.2/a_pU5ftXfIUfqJzHXE8DYw–~B/aD02MDA7dz0xMDAwO2FwcGlkPXl0YWNoeW9u/https://media.zenfs.com/en/the_guardian_765/a7012cdafd0734dfd88366782948fd10″/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Fotografitë: David Zalubowski / AP

Të Dielën e kaluar, ndërsa ne lojtarët ende po largoheshim nga kaosi i raundeve të hapjes së turneut NCAA, erdhën lajme më shqetësuese nga NBA: LaMelo Ball, Charlotte Hornets‘roje verbuese e re, ishte në rrezik i humbjes së pjesës tjetër të sezonit pasi kishte thyer dore. Ndërsa ecnin shqetësimet, kjo ishte shumë më keq sesa Florida duke rënë në Oral Roberts me farë të 15-të. Kjo ishte sikur WandaVision të përfundonte sezonin e saj pas episodit të tretë. Jo! Foto e plotë sapo po vinte në fokus!

Përzgjedhja e tretë e përgjithshme në draftin e vitit të kaluar, Ball ishte historia më e mirë e këtij sezoni NBA: fundi i tmerrshëm i basketbollit u bë i mirë. Madhe, madje. Merrni parasysh: Ai pa asnjë vështrim kaloi në stol në 20 ndeshje. Ai u bë lojtari i parë në 60 vjet që udhëhoqi të gjithë rishtarët në pikë, kërcime, asistime dhe vjedhje duke u drejtuar në pushimin All-Star – në moshën e butë 19 vjeç për të ngritur. Që nga promovimi i tij në formacionin startues në shkurt, Ball kishte mesatarisht 19.5 pikë, 5.8 kërcime, 6.2 asistime dhe 1.7 vjedhje. Ky prodhim nuk u vlerësua në mënyrë të favorshme midis gjeneralëve të katit të fundit të ligës; e kishte hequr Charlotte nga bodrumi i Konferencës Lindore dhe në foto pas sezonit për herë të parë në vite. Jo që kur Muggsy Bogues ishte duke udhëhequr ndërprerjen e shpejtë me Alonzo Mourning dhe Larry Johnson, Hornets kanë qenë kaq të denjë.

Pastaj në fund të çerekut të dytë kundër LA Clippers, Ball u ngjit në kupë me dorën e tij të majtë, u rrëzua fort dhe me vështirësi në dysheme në dorën e tij të djathtë – dhe rekordi u gërvisht. Çfarëdo optimizmi që mund të merrej prej tij duke luftuar deri në zhurmën e fundit u rrafshua në një breshër Woj bomba. Akoma: për të ardhur keq siç është të shohësh festën e Ballit që po del së shpejti, mund të ketë qenë shumë më keq. Mund të kishte përfunduar me atë që po zbriste në një fanellë të LSU ose USC. Dhe të gjithë e dimë se kë duhet të falënderojmë që i kurseu atë fat mizor: babanë e tij.

E ngjashme: A do të dalë LeBron James të jetë shpëtimtari i pabesueshëm i Boston Red Sox?

Hardshtë e vështirë të besosh që kanë kaluar gjashtë vjet që kur u njohëm me LaVar Ball – shpëlarja e ashpër, që leh karnavalet, NFL të cilët mund t’i jepnin Earl Woods dhe Richard Williams një vrapim për hiperbolën e babait të tyre sportiv. Kur LaVar doli publik me master planin e tij për të vendosur jo vetëm djemtë Lonzo, LiAngelo dhe LaMelo në NBA por gjithashtu ndërtoni një perandori këpucësh dhe veshjesh rreth tyre, tifozët dhe portierët e basketbollit kryesisht vunë në dukje dhe qeshën me pretendimet e egër që babai bëri në emër të të folurit të ëndrrave të tij të etheve: që të tre djemtë e tij të fillojnë më mirë karrierën e tyre në NBA si shokë të skuadrës së Lakers – ose tjetër. Se Marka Big Baller do të eklipsojë Nike dhe Adidas dhe UnderArmour. Pa diskutim: kjo ishte ar komedie.

Kur emocioni i Lonzo që shkoi i dyti në përgjithësi për Lakers në draftin e vitit 2017 u ndoq shpejt nga Ndezja ndërkombëtare që shkakton incidente të LiAngelo me UCLA, papritmas të gjithë sytë ishin drejt fytyrës së lidhur, fëmija Sideshow-Bobbed në familje, duke u larguar nga braktisja nga 30 metra larg ose më larg akoma. Dhe kur përzgjedhja e LaMelo, e ngjashme me Steph, u bë problem për trajnerin e tij të shkollës së mesme Chino Hills, dhe punësimi i një agjenti dëmtoi angazhimin e vjetër të djalit UCLA, LaVar dërgoi më të riun në Lituani dhe më pas në NBL të Australisë për të përfunduar. Pa diskutim: kjo ishte një taktikë e çmendur edhe për djaloshin i cili tha se mund ta “vriste” Michael Jordan në një lojë të një nga një.

Në fund të fundit, perspektivat pro që hyjnë në NBA nga jashtë kanë tendencë të jenë, gjithashtu, evropianë të bardhë jo amerikanë të zinj. Pakti i Brandon Jennings i vitit 2008 me Lottomatica Roma të LBA-së duhet të ishte fillimi i rekrutëve me pesë yje si ai, duke kuptuar se ekzistonte një mënyrë tjetër. Por në fund të fundit, fatkeqësisht, paga për të luajtur basketboll dhe për të jetuar në Botën e Vjetër nuk ishte askund aq joshëse sa të tronditesh nga loja më e vjetër con në sportet me kohë të madhe: NCAA.

Jepi LaVar-it ca kredi këtu: Ai kishte të drejtë në lidhje me markën e tij familjare që ishte vlera e shtuar për NCAA, jo anasjelltas. Dhe ai ishte mjaft i zgjuar për të vlerësuar përfitimin e fantazisë së tij adoleshente duke u paguar bukur për të luajtur kundër burrave të rritur para duke kërcyer në NBA. Në vend që të ishte një i burgosur në skemat rudimentare të kolegjit, LaMelo u bë lehtësuesi i fundit për një grup të ndryshëm të shokëve të skuadrës, dhe të gjithë duke lidhur një përzierje të stileve të trainimit dhe filozofive. Strehimi intensiv jo vetëm që e bëri atë përsëri në një zgjedhje të pagabueshme të lotarisë NBA me një flakë vetjake që është bërë marka e tij tregtare; e bëri atë edhe më të mirë nga kutia se Lonzo – i cili vetëm vetëm u bë një kërcënim më i besueshëm për të shtënat këtë vit, edhe kur LaMelo doli duke kërkuar një klip prej 45%.

Nëse LaMelo do të kishte shkuar në kolegj dhe do të kishte thyer kyçin në turneun NCAA sesa në NBA, biseda tani do të ishte rreth mënyrës se si ai mund të humbasë miliona duke rënë në bord në draftin e ardhshëm. Në të vërtetë, një nga pjesët më të goditura të turneut të këtij viti ka qenë Isaiah Livers në Michigan, perspektivat e veta të të cilit mund të tërhiqen nga NBA mund të dëmtohen nga një dëmtim në këmbë, i veshur me një bluzë të hashtaguar “NotNCAAProperty”.

Nëse rruga rrethore e LaMelo-s drejt yjeve nuk frymëzon gjeneratën e ardhshme të perspektivave të shkollës së mesme, ka shumë shembuj të tjerë. Ata mund të merrnin një faqe nga Darius Bazley, G-Leaguer ktheu yllin e Oklahoma City i cili anashkaloi një angazhim të Sirakuzës për një praktikë në New Balance. Ata mund të ndiqnin RJ Hampton të Denver Nuggets, të zgjedhur 21 vende pas LaMelo, i cili gjithashtu u kompletua në NBL pasi kontakti i papërshtatshëm me një agjent e komplikoi kualifikimin e tij në kolegj. Ata mund të jenë djali në TV i veshur me bluzën #NotNCAAProperty gjatë Mars Madness, ose djali që i shëtit për 20 dollarë në internet ndërsa xhep qindra mijëra të tjerë për të rrëzuar bordet në Izrael ose Kinë.

Jo, jo të gjitha profecitë e LaVar u bënë të vërteta. Lonzo sigurisht që nuk është më i mirë se Magic Johnson, LiAngelo as nuk mund ta hakojë atë në G-League dhe Big Baller Brand po qëndron mezi. Dhe LaVar’s histori e pakëndshme me gazetare femra nuk duhet harruar. Por askush nuk mund të thotë se ai nuk bëri atë që duhet nga tre djemtë e tij, ose të kursejë më të mirën për një të fundit. Rruga e LaMelo drejt superyllit të NBA-së mund të jetë dukur e gjatë, dredha-dredha dhe qesharake në atë kohë. Por tani? Në këtë ekonomi? Çdo rrugë që anashkalon kompleksin industrial shfrytëzues student-atlet është rruga e duhur. Sigurisht, një lojtar gjithmonë mund të pengohej gjatë rrugës, por të paktën ai është i garantuar që do të ketë shumë më tepër për të zbutur rënien e tij sesa një bluzë të mbushur me kaq shumë ironi.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu