MMA Javore

Aljamain Sterling: ‘Unë nuk ndihem si një kampion i vërtetë’

Pas ndoshta ndryshimit më të çuditshëm të titullit në historinë e UFC-së, kampioni i sapo kurorëzuar në peshat e peshës së lehtë UFC, Aljamain Sterling, i dha përgjigjen e tij komunitetit MMA në podcastin e tij “The Weekly Scraps” pas fitores së tij në DQ ndaj Petr Yan në UFC 259. Ndërsa Yan dha qartë një të paligjshme gju tek Sterling, i cili sipas përkufizimit ishte një luftëtar i bazuar, shumë tifozë, komentues dhe luftëtarë të MMA kritikuan Sterling për zbukurimin e reagimit të tij në gju. Sterling drejtoi nëse ai ndihej apo jo si një kampion i vërtetë dhe gjithashtu kritikoi Yan për njohurinë e tij (ose mungesën e tyre) të rregullave së bashku me marrjen e vendimit për ta gjunjëzuar atë në atë pozicion krejtësisht. “Vetëm që ta dini djemtë, nuk ndihem sikur jam kampion sepse padyshim që nuk fitova ashtu siç doja ta fitoja. Por rregullat janë në vend për një arsye, dhe është shqetësuese për mua të di se një djalë si Yan, i kalibrit të tij, mund të arrijë në lartësitë më të larta, të bëhet një kampion bote, dhe përsëri të bëjë gabime të tilla, “Sterling tha. “Duke mos ditur kur një kundërshtar është poshtë, duhet të pyesni trajnerin tuaj nëse një kundërshtar është poshtë? Si cfare? Më thanë se ai e ka bërë këtë më parë në të kaluarën. Unë duhet ta gjej luftën që të mund ta tërheq dhe të verifikoj vetë nëse kjo është e vërtetë apo jo. Por është çmenduri që ai të kthehej dhe të bënte diçka të tillë përsëri nëse ishte e vërtetë. ” https://www.mmaweekly.com/espn-releases-footage-of-petr-yans-corner-after-controversial-illegal-knee tifozët rusë të Petr Yan ‘janë pak mbi det’ Sterling gjithashtu ligjëroi tifozët rusë të Yan-it në mungesa e njohurive mjekësore në lidhje me kritikat e tyre për ashpërsinë e dëmtimit të kokës “Funkmaster”. Ai gjithashtu përmendi se mori kërcënime me vdekje edhe nga ata, por nuk dukej se ishte shumë i shqetësuar. “Unë respektoj që ju djema pëlqeni të mbështesni tuajën. Ndoshta kjo është diçka që unë e admiroj në lidhje me bazën e tifozëve rusë. Ju djema do të mbështesni tuajin pavarësisht se çfarë. Ju djema jeni pak në det për sa i përket çmendurisë; për sa i përket kërcënimeve me vdekje dhe gjërave të tjera. Kjo është paksa e çmendur, por unë respektoj që ju djema mbështesni atletët tuaj, ”tha Sterling. “Me këtë që u tha, ju djema nuk jeni të çmendur mjekë. Ju nuk dini asgjë për tronditjet. Vetëm se mora një skanim CT dhe ata thanë se isha pastruar nuk do të thotë që nuk isha i tronditur. ” Çfarë i kaloi në mendje Aljamain Sterling duke ndjekur gju të paligjshëm? Sterling gjithashtu referoi dy herët e para kur ai u nokautua, duke krahasuar gjurin nga Yan me rastet e mëparshme. Funkmaster tha se ishte delir dhe nuk mund të kujtojë saktësisht se çfarë i tha gjyqtari Mark Smith ndërsa ishte në tokë pasi hëngri gju nga Yan. Sidoqoftë, Sterling tha se i kujtohej të pyeste sa kohë kishte sepse donte të vazhdonte. Siç u përmend më parë, shumë njerëz brenda komunitetit MMA kritikuan Sterling për potencialisht zbukurimin e dëmtimit të tij të kokës nga ai gju i paligjshëm në vend që të kritikonin Yan për hedhjen e gjurit të paligjshëm për të filluar. Sterling qëndroi në tokë për një periudhë të gjatë kohe pas faktit dhe siguroi kontekstin në lidhje me kornizën e tij të mendjes në atë moment. “‘Lufta do të jetë pa garë. Dana do të thotë se ai po e humbte atë luftë në raundin e katërt, kështu që pse ta përdorim përsëri? Ne tashmë e dimë drejtimin që po shkonte lufta, dhe kështu do të shkojmë përpara nga kjo, ‘”tha Sterling. “Këto janë të gjitha mendimet që kalojnë nëpër kokën time,” Unë kurrë nuk do të kem mundësinë përsëri, do të duhet të fitoj edhe tre ose katër luftime për t’u kthyer në këtë pozicion për të sfiduar përsëri një titull botëror . Kështu që ato mendime po më kalonin nëpër kokë, jo, “Unë do të bëhem kampion bote”. “Aljamain Sterling grushton Petr Yan në UFC 259 | Foto me mirësjellje të UFC & Getty Aljamain Sterling tani duke kërkuar një luftë me Henry Cejudo Pasi lufta përfundoi, në mediat sociale u shfaq një foto e Sterling duke festuar me miqtë dhe familjen me rripin në shpatull. Yan postoi një cicërimë me këtë foto, duke tallur Sterlingun në proces. https://twitter.com/PetrYanUFC/status/1368737036262273024?s=20 Çifti kanë shkuar para dhe prapa që nga shkëmbimet tregtare në mediat sociale. Ndërsa dikush mund të supozojë nga pikëpamja e një puristi se është në interesin më të mirë të promovimit të rezervoni një ndeshje të revancuar midis Sterling dhe Yan, Sterling gjithashtu postoi një video përballë me ish-kampionin e peshave të peshës së lehtë të UFC-së dhe peshën në fluturim Henry Cejudo, duke thënë se ai do të ishte i hapur për të anashkaluar një revansh me Yan në favor të asaj periudhe. https://twitter.com/funkmasterMMA/status/1368722368990875650?s=20 Sido që të jetë, kjo sagë e re me peshë të lartë nuk ka mbaruar, pavarësisht nga kush do të jetë në radhë për një goditje në titullin e ri të Sterling. TRENDIMI> Dana White mbron Monster Energy pasi Dominick Cruz thërret një nga drejtuesit e kompanisë Dana White i drejtohet gjurit të paligjshëm të Petr Yan Aljamain Sterling në UFC 259 (Regjistrohu në MMAWeekly.com në YouTube)

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu