<span> Fotografitë: Rick Scuteri / AP </span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/WLaHv.0CwVK3zcE.k5sD9w–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://s.yimg.com/uu/api/res/1.2/Ll2MaW0scDrGclh406er4w–~B/aD02MDA7dz0xMDAwO2FwcGlkPXl0YWNoeW9u/https://media.zenfs.com/en/the_guardian_765/f7d6c9a0da0e7b510e86f581fec72b74″ data-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/WLaHv.0CwVK3zcE.k5sD9w–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://s.yimg.com/uu/api/res/1.2/Ll2MaW0scDrGclh406er4w–~B/aD02MDA7dz0xMDAwO2FwcGlkPXl0YWNoeW9u/https://media.zenfs.com/en/the_guardian_765/f7d6c9a0da0e7b510e86f581fec72b74″/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Fotografitë: Rick Scuteri / AP

Chris Paul driblimet në. 11-herë mbrojtësi i All-Star – ose, “Point God”, siç njihet – është në mes të sezonit të tij të 16-të në NBA dhe i pari me Diellët Feniks, ekipi i tij i pestë dhe i treti në tre vjet. Diellët janë aktualisht duke fluturuar lartë në Konferencën Perëndimore pas një dekade zhgënjimi dhe kanë rifilluar lojën në shtëpi përpara turmave modeste prej 3,000, në respekt, natyrisht, ndaj koronavirusit.

Do të ishte e pasaktë të thuhet se Paul, pika kryesore e The Day Sports Stood Still, një dokumentar që shfaqet premierë të Mërkurën në HBO në SH.B.A., po kthehet ngadalë në “normal”, cilado që të jetë. Karriera e Paul dhe jeta e tij si një burrë dhe baba 35-vjeçar, u ndryshua në mënyrë dramatike nga virusi, edhe pse ai nuk e ka kapur atë vetë. Vështirë se ishte vetëm.

“Amazingshtë e mahnitshme të shohësh që Covid sapo përfundoi duke qenë ajo pika fillestare – por padyshim që nuk është pika e mbarimit”, thotë Paul drejt mbylljes së dokumentarit 85 minutësh.

Paul ka qenë gjithashtu president i Shoqatës Kombëtare të Lojtarëve të Basketbollit për gati tetë vjet, një rol që doli të ishte jetësor ndërsa NBA punoi në rrugën e saj nga mbyllja e shkaktuar nga Covid-19. (Kjo ishte vetëm 12 muaj më parë, besoni apo jo. Luaj rifilloi në gusht, më pak se tetë muaj më parë.)

Day Sports Stood Still, drejtuar nga Antoine Fuqua me Paul si një nga katër prodhuesit ekzekutivë, nuk është mjaft i përshtatshëm si titull, sepse mbulon nëntë muaj midis kohës së ndalur të lojës në NBA dhe kur filloi sezoni 2020-21 në Dhjetor Ai gjithashtu përfshin intervista me disa atletë jashtë basketbollit, i cili ngatërron rrëfimin në vende të ndryshme.

Rezulton se koronavirusi ndryshoi karrierën dhe jetën e shumë atletëve të tjerë të klasit botëror, askush ndoshta më shumë se Qytetet Karl-Anthony, ylli i Minesotës Timberwolves i cili humbi nënën e tij dhe gjashtë anëtarë të tjerë të familjes te virusi. Qytete ‘ mesazh prekës në Instagram në lidhje me sëmundjen para vdekjes së nënës së tij është parë 3.5 milion herë.

Në një intervistë për dokumentarin, Towns tha, “Nëse do të shpëtoja një jetë, kjo ishte gjithçka që doja të bëja ndonjëherë në atë video, sepse nuk e dija nëse do të humbja një të tillë.”

Qytetet, të cilët më vonë u diagnostikuan me sëmundjen (por u shëruan dhe u kthyen te Timberwolves), do të shtonin: “Kjo ishte hera e parë që duhej të ngadalësoja dhe të thoja,” Çfarë është me të vërtetë e rëndësishme në jetën time? “”

E ngjashme: Thirrjet e linjave të nxehta, waffles dhe shumë ping pong: bota e çuditshme e flluskës së NBA

Të tjerët jo aq të prekur drejtpërdrejt nga virusi, si Paul, po bënin të njëjtën pyetje. Paul ishte në arenë për të luajtur për Oklahoma City Thunder në 11 Mars 2020, kur loja e ekipit kundër Utah u shty, pezullohet me pas, sepse qendra e xhazit Rudy Gobert kishte rezultuar pozitive për Covid-19.

“Unë isha si të gjithë – çfarë dreqin vjen më pas?” Mark Cuban, pronari i Dallas Mavericks, thotë në dokumentar.

E ngjashme: Thirrjet e linjave të nxehta, waffles dhe shumë ping pong: bota e çuditshme e flluskës së NBA

Safeshtë e sigurt të thuhet se gati të gjithë dëshironin të rifillonin lojën sa më shpejt që të ishte e mundur, duke siguruar që mjedisi të ishte i sigurt. Kjo do të thoshte se lojërat luheshin në një “flluskë” e kontrolluar, pa tifozë, të cilin zyrtarët e pranuan mund të ndikojë në vetë cilësinë e lojës. “Theshtë muzika e lojës”, thotë komisioneri i NBA, Adam Silver, për turmat në dokumentar.

Përfundimi me sukses i sezonit NBA në Disney World në Florida do të rezultonte të ishte pjesa më e drejtpërdrejtë e rikthimit të NBA, të paktën psikologjikisht. Së pari, koronavirusi prekur në mënyrë disproporcionale njerëzit e zezë në Shtetet e Bashkuara – dhe Zezakët përbëjnë një shumicë dërrmuese lojtarësh në kampionat.

Vetëm dy ditë pas lojës Thunder-Jazz, Breonna Taylor, një grua zezake në Louisville, Kentucky, vdiq në një breshëri zjarri policie. Dy muaj më vonë, George Floyd, një njeri i zi në Minneapolis, u vra nga policia. Emrat e tyre u bënë thirrje kombëtare – dhe më vonë ndërkombëtare – duke protestuar për brutalitetin e policisë kundër zezakëve amerikanë. Paul tha se vdekja e Floyd ndryshoi bisedën.

Lojtarët dëshironin të ktheheshin: “Unë duhet të luaj për mendjen time – më pëlqen të garoj aq shumë”, thotë Paul. Lojtarët kryesisht menduan se ia vlente të ktheheshin në veprim edhe pse do të luanin në atë që arrinte në një skenë të shëndoshë dhe do të ndaheshin nga familjet e tyre për muaj. Paul solli një tastierë në Florida në mënyrë që të mësonte këngën e preferuar të vajzës së tij Lizzo.

Tri javë pasi rifilloi sezoni NBA, megjithatë, Jacob Blake, një 29-vjeçar i zi, u qëllua dhe u plagos rëndë nga policia para fëmijëve të tij në Kenosha, Wisconsin. Doc Rivers, atëherë trajneri i Los Angeles Clippers, tha me lot në një intervistë të paharrueshme, “Pse e duam vazhdimisht këtë vend dhe vendi ynë nuk na do përsëri?”

Ndeshjet e playoff-it në NBA u shtynë pasi Milwaukee Bucks, të cilët luajnë pranë Kenosha, vendosën të bojkotojnë një lojë, me WNBA, NHL dhe MLS gjithashtu që pezullojnë veprimet. Kjo mund të ishte bërë një tjetër Sports Day Stood Still, dhe Paul duhej të mendonte mirë nëse edhe një sezon i vonuar në një park me tema pa tifozë vërtet ia vlente të vazhdonte.

Ju nuk do të gjeni një spoiler këtu se si ai dhe lojtarët e tjerë arritën në vendimin e tyre, por u bë një zgjedhje shumë personale. As një vit nuk ka kaluar që, kështu që mund të jetë pak herët për të thënë se ishte zgjedhja e saktë, veçanërisht me koronavirusin dhe çështjet e jetës së zezë ende tema me interes. Por ata duket se janë të kënaqur me zgjedhjet e tyre.

“Unë nuk mendoj se dikush e kuptoi vërtet efektin që kanë sportet tek të gjithë ne,” thotë Paul afër fundit të dokumentarit.

Por ai gjithashtu shton se sportet nuk ndiheshin të njëjtat me ta, as. Asgjë tjetër nuk bën, për atë çështje. Disa ditë, lojëra dhe ndeshje të egër kolegiale profesionale dhe të kohërave të mëdha ka shumë të ngjarë të luhen përsëri para turmave me kapacitet të lartë. Paul, i fituar në një marrëveshje para-sezonale me Oklahoma City, është përsëri një All-Star.

Ai gjithmonë ka luajtur me gatishmëri të pazakontë dhe ka qenë një udhëheqës i besueshëm i ekipit. Ai driblon, me të vërtetë. Por qëllimet e tij janë rivendosur – siç kanë qenë për shumicën prej nesh, kur e mendoni.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu