Sigurisht, Detroit Pistons erë e keqe – përsëri.

Por, për herë të parë në vite, mbase edhe një dekadë, ka një dritë shprese për sukses të qëndrueshëm – dhe jo vetëm beteja të pakuptimta për garën e tetë dhe një largim nga playoff-et.

Nëse shikoni përtej rekordi i dytë më i keq i ligës, shumë nga lojtarët e rinj të Pistons po duken si kontribues të mundshëm për të fituar basketboll në të ardhmen. Njëri ka qëndruar mbi pjesën tjetër: Saddiq Beu.

Ai bëri dallgë nëpër NBA disa javë më parë në bërje të shtatë pikët e tij me 3 pikë në një fitore në Boston gjatë rrugës për t’u bërë rishtari i parë i Pistons që nga viti 1982 për të fituar Lojtarin e Javës të Konferencës Lindore.

Afati i ardhshëm: Cilat Pistons kanë më shumë vlerë tregtare

Sulmuesi i Pistons Saddiq Bey merret me topin kundër sulmuesit të Grizzlies, Brandon Clarke më 19 shkurt në Memphis.

Sulmuesi i Pistons Saddiq Bey merret me topin kundër sulmuesit të Grizzlies, Brandon Clarke më 19 shkurt në Memphis.

U hartua në datën 19 në përgjithësi në nëntor në atë që u bë një tregti trepalëshe që dërgoi Bruce Brown, Luke Kennard dhe zgjedhje të shumta drafti, Beu 6-këmbë-7, 215-paund është një nga katër rishtarët e Pistons. Hyrja të mërkurën, ai ishte mesatar 9.5 pikë dhe 3.9 kërcime në 21.5 minuta mbi 29 ndeshje (12 fillime), dhe së fundmi mori rolin fillestar me Blake Griffin jashtë. Më mbresëlënëse ka qenë saktësia dhe vëllimi i tij i gjuajtjes me 3 pikë, duke bërë dy 3 nga 5,1 për ndeshje (59-për-147, 40,1%). Dhe megjithëse ai ka luftuar me 2-pikë (43.3%), ai ka treguar disa lëvizje pas, dhe ka dhënë përpjekje të mira mbrojtëse.

Si po vazhdon ai kur krahasohet me pjesën tjetër të klasës së tij rishtar në vitin 2020?

Këtë javë, Yahoo Sports! çarë Beu i pesti në të renditja e rrymës së rishtar.

“Beu u bë rishtari i parë në historinë e NBA që shkoi me një rezultat të përsosur 7 për 7 nga 3 pikësh në një fitore ndaj Boston Celtics më parë këtë muaj,” shkroi autori Krysten Peek. “Ai vlerësohet për mbrojtjen e tij dhe është një nga rojet më të mirë tre-dhe-D në këtë klasë drafti, por është qëllimi i tij sulmues që ka qenë mbresëlënës. Pistons kanë përfituar nga madhësia e tij në situata të mospërputhjes dhe ai po qëllon afër 50% nga fusha në shkurt “.

OFERTA SPECIALE: Fito akses në përmbajtjen tonë më ekskluzive Pistons gjatë gjithë sezonit. Përfitoni nga oferta jonë e fundit me $ 1 për tre muaj.

Saddiq Beu gjuan një 3-pikësh kundër rojes së Nets Bruce Brown gjatë çerekut të katërt më 9 shkurt.

Saddiq Beu gjuan një 3-pikësh kundër rojes së Nets Bruce Brown gjatë çerekut të katërt më 9 shkurt.

Në NBA.com shkallë rishtar, Beu është i gjashti, me profilin e tyre që shënon se ai ka shënuar shifra të dyfishta në tetë ndeshje radhazi.

Në të dy renditjet, tre të rinjtë kryesorë përfshinin Tyrese Haliburton (zgjedhja nr. 12), LaMelo Ball (nr. 3) dhe Anthony Edwards (nr. 1). Pistons do të shohë nga afër Haliburton të Premten, kur Sacramento Kings vizitojnë Little Caesars Arena. Earlyshtë herët, por me siguri do t’ju kujtohen Pistons zgjodhi Killian Hayes me zgjedhjen e shtatë për të qenë mbrojtësi i tyre për të ardhmen në vend të Haliburton. (Hayes është rehabilitimin e një dëmtimi të hip pësoi 4 janar pas shtatë ndeshjeve; ai është vendosur të rivlerësohet në fund të marsit.)

Beu gjithashtu u njoh nga ish-ekzekutivi i zyrës së frontit të Memphis Grizzlies John Hollinger, i cili e vendosi atë në kategorinë “Tier 2: Marrja e Avullit” në profilin e tij të niveleve në Athletic.

“Gjetja e një kalibri rotacioni përpara është një nga gjërat më të vlefshme që një ekip mund të bëjë në draft, duke pasur parasysh shpenzimet e këtyre lojtarëve në tregun e agjentëve të lirë,” shkroi Hollinger. “Kjo tani duket si një skenar më i keq për Bej, dhe Detroit e nxori jashtë lotarisë.”

Isaiah Stewart, qendra energjetike e Pistons zgjodhi numrin 16 në draft, bëri nivelin e ardhshëm të Hollinger, të titulluar “Pak a shumë në rrugën e duhur”.

“Rinia dhe prodhimi i dobishëm i Stewart si një rishtar ofron premtimin që ai të bëhet diçka, por nuk është ende e qartë saktësisht se çfarë”, shkroi Hollinger. “Mendimi optimist është se prekja e tij e gjuajtjes duket mjaft e shkathët për t’u zgjatur përfundimisht në vijën prej 3 pikësh, gjë që do të ndihmonte në mënyrë të konsiderueshme propozimin e tij të vlerës.”

Isaiah Stewart lidhet në një shportë prej 3 pikësh kundër Nets më 9 shkurt.

Isaiah Stewart lidhet në një shportë prej 3 pikësh kundër Nets më 9 shkurt.

Stewart është 1-për-5 nga diapazoni i 3 pikëve këtë sezon.

Regjistruesi i raundit të dytë Saben Lee, i cili është në një kontratë dykahëshe dhe jo në listën e 15 personave ka shkëlqyer gjatë ditëve të fundit gjithashtu.

[ Want more Pistons news? Download our free mobile app on iPhone & Android! ]

E gjithë kjo ngroh brendësinë, por këtu është një pengesë kur mendon një pamje të madhe: Pistons ende nuk kanë një lojtar me potencial të qartë ylli, dhe kjo rezulton në disa renditje më të fundit.

Pistons mbetën pa asnjë lojtar në The Athletic 50 perspektivat më të mira lista (e hapur për zgjedhjet e raundit të parë në kontratat e shkallës së parë dhe raundin e dytë që janë akoma në marrëveshjet e tyre të para), dhe renditet e 19-ta në kampionat në organizatën e faqes në internet potencial i ri i yjeve renditja, me Hayes si perspektiva e tyre kryesore, e ndjekur nga Beu.

Pra, ndërsa ky sezon po duket si një nga më të këqijtë në historinë e ekskluzivitetit me rekord, Pistons, të udhëhequr nga menaxheri i përgjithshëm Troy Weaver, duhet të kenë një shans për të këputur një talent të lartë në draftin 2021 – veçanërisht nëse topat e ping pongut shkojnë në llotari.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Saddiq Beu i Detroit Pistons spikas në krahasim me rishtarët e tjerë të NBASource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu