Dita e Krishtëlindjes së NBA-së paraqet pesë ndeshje, katër MVP, tre All-Stars duke debutuar në festat e tyre, dy 17 herë kampione dhe një thëllëzë në një dardhë. Ka diçka për të gjithë. Më lejoni të shpjegoj.

Për tifozin e zjarrtë

Nxehtësia bëri një vrapim të jashtëzakonshëm përmes Konferencës Lindore në Orlando, e mbështetur nga kthesa e super yllit të Jimmy Butler, ngritja e Bam Adebayo, shfaqja e Tyler Herro dhe ringjallja e Goran Dragic, por ka disa shqetësime se performanca e farës së pestë ishte një anomali e bërë e mundur nga çuditjet e rifillimit.

Krishtlindja ofron një shans që Miami të bëjë një deklaratë. Jo vetëm që Heat mund të rindërtojnë veten si një pretendent me mirëbesim me një fitore dominuese kundër një ekipi të ri të New Orleans që pritet gjithashtu të bëjë një zhurmë me farë të ulët, ata mund ta vënë në dukje kampionatin se Lindja nuk është më një konferencë më e vogël.

Për herë të parë përgjithmonë, ne mund të shihnim thellësi të barabartë të talentit të playoffit në të dy konferencat, veçanërisht nëse Miami – ende parashikohet të përfundojë në mes të paketës së Lindjes – rrotullohet mbi një ekip në skajet e Perëndimit.

Për tifozin rastësor

Ne u njohëm për herë të parë me Zion Williamson si një yll i përgatitur me fluturime të larta, që përplaseshin me buzë në Instagram. Gjatë sezonit të tij të parë në Universitetin Duke, ai u vendos si një bravë për Nr. 1 zgjedhja e përgjithshme në 2019, zgjedhja më e pritur e draftit që nga ajo kohë Lebron Xhejms në vitin 2003. Vetëm, na u vodh një vitrinë rishtar.

Një dëmtim në gju e mbajti Williamson të mos e bënte të tijin Debutimi në NBA deri më 22 janar, dhe ai luajti vetëm 19 ndeshje para pezullimit të sezonit, të gjitha përveç heqjes së tij nga vlerësimi Rookie i Vitit. Kishte shkëlqime shkëlqimi që u venitën me kujtesën e një performance të dobët të flluskave të dëmtuara nga dhimbja e gjurit.

20-vjeçari ende nuk ka luajtur më shumë se 35 minuta në një lojë dhe nuk ka eklipsuar 30 që nga marsi. Timeshtë koha të lëshojmë një atlet që ka potencialin që një ditë të kapë frenat e James si fytyra e kampionatit.

Për tifozin jo-NBA

Në njërën anë, ju keni Heat, një ekip që i përshtatet formës së kulturës së kushtëzuar mirë të Miamit. Ato janë dieta South Beach e dhomave të zhveshjes së NBA, jashtëzakonisht të përshtatshme, madje edhe në krahasim me atletët e tjerë profesionistë.

Nga ana tjetër, ju keni Pelikanët, me protagonist Williamson 6-këmbë, 284-kile në New Orleans, shtëpia e xhamalajas, po-djemve dhe beignets. Isshtë një ndeshje e krijuar për të ndarë njerëzit si darka e Krishtlindjes: Përshtatet vs yndyrës.

Stephen Curry dhe Giannis Antetokounmpo do të takohen për herë të parë në dy sezone.  (Streeter Lecka / Getty Images)
Stephen Curry dhe Giannis Antetokounmpo do të takohen për herë të parë në dy sezone. (Streeter Lecka / Getty Images)

Për tifozin e zjarrtë

Një tjetër paraqitje e shkurtër e Bucks me pamje të re, i cili shtoi roje të njëhershme All-Star Festa e Jrue por humbi disa kontribues të tjerë kryesorë nga një ekip dominues i sezonit të rregullt. Festa dhe shokët e sapoardhur DJ Augustin, Bobby Portis, Bryn Forbes dhe Torrey Craig kërkojnë të zëvendësojnë minutat e lëna pas nga Eric Bledsoe, George Hill, Wesley Matthews, Ersan Ilyasova dhe Marvin Williams. Kolektivisht, Milwaukee mund të jetë më keq.

Çelësi qëndron te Holiday, për të cilin Bucks paguan një shumë të majme (Bledsoe, George, tre zgjedhje të raundit të parë dhe dy swap swap). Në letër, 30-vjeçari është një azhurnim nga Bledsoe dhe një plotësues i përsosur i Giannis Antetokounmpo. Festa mund të luajë brenda ose jashtë topit, duke vendosur hapësirën në dysheme në mënyrë ofensive për dy herë MVP në fuqi, dhe ai është padyshim mbrojtësi më i mirë i fushës së pasme në kampionat. Në praktikë, do të duhet të shohim.

Për tifozin e rastësishëm

Stephen Curry është kthyer! Kampioni dy herë MVP dhe tre herë ka luajtur vetëm dy herë që kur theu dorën e majtë në tetor 2019. Ai është lojtari më elektrizues i brezit të tij, tani mban një ngarkesë më të rëndë këtë sezon se në çdo kohë tjetër në karrierën e tij. Pa të dëmtuarin Klay Thompson në krah të tij, gjuajtësi më i mirë për të jetuar ndonjëherë duhet të jetë duke qëlluar më shumë se kurrë. Ka disa arsye më të mira për të parë basketboll.

Për tifozin jo-NBA

Të gjithëve u pëlqen besnikëria, apo jo? Në epokën e lëvizjes së lojtarëve, kur super yjet kërkojnë tregti pasi një skuadër ka shërbyer në përdorimin e saj, Antetokounmpo dhe Curry kanë një shans për t’u bashkuar me Kobe Bryant, Tim Duncan dhe Dirk Nowitzki si legjenda që mbetën me ekipet që i hartuan gjatë gjithë tyre karriera.

Ata gjithashtu ndodhin të jenë dy nga super yjet më të pëlqyeshëm që ka parë kampionati.

Përveç 40-vjeçarit Udonis Haslem, një ndihmës trajner i lavdëruar me Heat për disa vite që vrapon, Curry është lojtari me afat më të gjatë me një ekip. I tërhequr në vitin 2009, ai ndihmoi në transformimin e Luftëtarëve në një dinasti. Antetokounmpo po kërkon të bëjë të njëjtën gjë në Milwaukee pasi nënshkroi një zgjatje pesë-vjeçare, 228 milion dollarë që do të mbajë zgjedhjen e draftit 2013 nën kontratë me Bucks përmes sezonit të tij të 13-të NBA.

Brooklyn Nets në Boston Celtics, 5 pasdite (ABC)

Për tifozin e zjarrtë

Kimia është një ekuilibër delikat. Në NBA, ajo ndërtohet zakonisht me kalimin e kohës përmes sprovave dhe mundimeve. Mes trazirave që çuan në daljet e agjensisë së lirë të All-Stars Kyrie Irving, Al Horford dhe Gordon Hayward, të rinjtë Jayson Tatum, Jaylen Brown dhe Marcus Smart kanë qenë në heshtje themeli i një ekipi të Celtics që ka arritur tre finalet e Konferencës Lindore në kater vite. Në qendër të vëmendjes janë plotësisht ata tani, veçanërisht me Kemba Walker që ende rigjenerohet për të filluar sezonin, dhe Tatum po ndihet shumë rehat në këtë shkëlqim.

Ndërsa Celtics kanë ndërtuar përsëritjen aktuale të listës së tyre përmes draftit, Nets po futin dy nënshkrime të agjentit të lirë në një listë që është mbështetur në kohezion për të arritur playoffs secilin nga dy sezonet e fundit. Ata nuk janë vetëm agjentë të lirë. Ata janë Kyrie Irving dhe Kevin Durant, melodrama e personifikuar, duke sjellë me vete mundësia e një katastrofe kimike në tregun më të madh mediatik të NBA-së.

Kjo ndeshje Nets-Celtics është fryt i dy taktikave divergjente të ndërtimit të skuadrës, të lidhura së bashku. Boston përdori zgjedhjet e nivelit të lartë që mori nga tregtimi i Paul Pierce dhe Kevin Garnett në Brooklyn në 2013 për të hartuar Tatum dhe Brown. Dikur të njohur për ndjekjen e yjeve të mbiçmuara, Nets u zgjuan nën një regjim të ri të front-office. Ata hodhën kontrata, fituan pasuri të nënvlerësuara dhe ndërtuan një listë të denjë për dy talente të All-NBA. Shtatë vjet më vonë, cilin listë do të dëshironit më shumë për sezonin 2020-21? Krishtlindja na jep një pamje paraprake.

Për tifozin rastësor

Sigurisht, Irving ishte dikur në ato Celtics, duke luajtur së bashku me Tatum dhe Brown. Irving supozohej të ishte udhëheqësi që çoi Boston në një të ardhme më të ndritur, përveçse dy yjet e rinj arritën në finalet e konferencës pa Irvingun e dëmtuar, i cili u përgjigj duke nënshtruar sezonin e tyre të dytë së bashku. Qëndrimi i mbushur me tension i Irving arriti kulmin me një premtim të thyer ndaj Celtics dhe një largim fantazëm për Brooklyn.

Irving humbi të dy udhëtimet përsëri në Boston sezonin e kaluar me një dëmtim në shpatull. Ai bëri një lojë para-sezonale para tifozëve në TD Garden, ku ai dogji i urtë në anën e tij si një ritual para-lojë. Një anëtar i fisit Standing Rock Sioux, Irving tha se ai ishte “i drejtë [cleansing] energjia ”rreth tij. Ai do të luajë përsëri në një arenë të zbrazët dhe mbetet të shihet nëse do ta shpëtojë ndërtimin nga energjia e keqe edhe një herë.

Për tifozin jo-NBA

Nëse nuk ju pëlqen një histori e mirë rikthimi, ju jeni Grinch. Kevin Durant, i cili po kërcënonte të zhvendoste James si lojtarin më të mirë aktiv të lojës në atë kohë të lotit të tij të Akilit në ndeshjen 5 të finaleve të NBA-së 2019, ka bërë rrugën e gjatë të kthimit nga një prej dëmtimeve më shkatërruese të lojës. Nets janë të bindur se ai mund të arrijë një nivel të ngjashëm suksesi në Brooklyn, i cili do të ishte një frymëzim për zemrat më të vogla.

Sa afër është Luka Doncic të marrë detyrën e fytyrës së NBA nga LeBron James?  (Ronald Martinez / Getty Images)
Sa afër është Luka Doncic të marrë detyrën e fytyrës së NBA nga LeBron James? (Ronald Martinez / Getty Images)

Dallas Mavericks te LA Lakers, Ora 8 (ABC)

Për tifozin e zjarrtë

Me Golden State Warriors të shkatërruar nga dëmtimi i Klay Thompson dhe Houston Rockets që merreshin me kërkesën tregtare të James Harden, Mavericks janë në linjë për të kapur kontrollin si shkelja më pjellore e Perëndimit – dhe një pretendent për kampionatin si rezultat. I udhëhequr nga wunderkind Luka Doncic, Dallas përfundoi sezonin e kaluar me vlerësimin më të lartë sulmues në historinë e NBA dhe u dha Clippers një frikë pavarësisht problemeve të dëmtimit.

Nëse Doncic paraqet sezonin MVP disa besojnë ai do, Mavs mund të jetë një kërcënim serioz për të zhvendosur Lakers. Për të filluar sezonin, ata janë pa të lënduarin Kristaps Porzingis, i cili do të ishte pjesë integrale e një titulli të poshtër, por një lojë konkurruese pa të kundër James dhe kompanisë do të shkonte shumë në nënvizimin e besimit se Dallas i përket listës së ngushtë. e ekipeve të afta për të rrëzuar nga froni Mbretin.

Për tifozin rastësor

LeBron po çifton James. Ju nuk keni nevojë për asnjë tjetër që të arsyetoni për ta parë atë duke luajtur. Ai është duke mbushur një rezyme që tashmë e rendit të dytin në shumicën e listave të të mëdhenjve të të gjitha kohërave, dhe çdo sezon i kalibrit MVP e afron atë më afër Nr. 1.

Për tifozin jo-NBA

Ndani dhomën në të vjetra vs të rinj dhe vendosni baste në statistikat e tyre. Njëra palë merr 35-vjeçarin James, lojtarin më të vjetër ndonjëherë me mesatare 25-7-10, dhe tjetri merr 21-vjeçarin Doncic, më i riu me një mesatare 28-9-8. Lojtari më i tregtueshëm i NBA-së kundrejt fëmijës që mund ta merrte atë lojtar. Çdo kokë e moshuar e di ndjenjën e një arme të re që vjen për fronin, dhe sigurisht që ndihet mirë kur zbulon se e ke marrë akoma.

LA Clippers në Denver Nuggets, 10:30 pasdite (ESPN)

Për tifozin e zjarrtë

Clippers-Nuggets është një kontrast tërheqës në stilet. LA është ndërtuar nga krahët, mënyra moderne për ndërtimin e listave, dhe Denver është ndërtuar nga qendra dhe rojet në, një model i vjetër i shkollës.

Nikola Jokic sjell një qasje moderne në një lojë të shkollës së vjetër. Ai mund të godasë trupat në shtyllë dhe të lëshojë një goditje goditje në majë të mbrojtjes, por ai është gjithashtu pa dyshim njeriu më i madh që kalon në historinë e NBA dhe një kërcënim për të gjuajtur nga distanca. Po kështu, Jamal Murray është më i madh se sa mendoni dhe më shumë një mbrojtës i pikëve të para sesa një tradicional, por krijimi i lojërave të Jokic plotëson stilin e lojës së Murray në mënyrë të përsosur.

Në anën tjetër, Clippers luan Kawhi Leonard dhe Paul George duhet të të jetë një çiftëzim dinamik. Ata janë ndër krahët më të mirë me dy kalime në planet, duke mbyllur lojtarët më të mirë të ekipit kundërshtar në njërin skaj dhe duke kryer një shkelje në anën tjetër. Vetëm, lojërat e tyre nuk kanë qenë aq komplementare, dhe as stilet e tyre të udhëheqjes. Kjo lojë është një dritare pse ndërtimi i skuadrës është më shumë sesa thjesht basketboll fantastik.

Për tifozin e rastësishëm

Kjo lojë është gjithashtu një revansh i një prej serive më tronditëse në historinë e ligës. Clippers arritën epërsinë 3-1 në gjysmëfinalet e Konferencës Perëndimore, duke përfshirë skajet e konsiderueshme në Lojërat 4, 5 dhe 6, por Nuggets gjithashtu kapën ato takime me një markë më kohezive të topit. Ishte një humbje e turpshme për Klipet, të cilët tani duhet të kishin një hakmarrje në krah pasi folën gjithë ato biseda dhe dështuan të ecnin në këmbë.

Lakers dominuan Nuggets në finalet e konferencës, dhe – përsëri, teorikisht – Clippers do të kishte qenë një kundërshtar më i frikshëm, me të dy Leonard dhe George të aftë për të neutralizuar James. Këto dy skuadra duhet përsëri të kërcënojnë Lakers, por njëra duhet të kalojë përmes tjetrës së pari.

Për tifozin jo-NBA

Asnjë sezon festash nuk është i plotë pa luftime të mira familjare të modës së vjetër. Hasshtë shkruar shumë rreth mënyrës se si trajtimi preferencial i Leonard dhe George nuk u vinte mirë shokëve të ekipit të cilët më parë kishin bërë punën për të çuar Clippers në playoff, dhe kjo përçmim ziente në flluskë, ku shumë kohë e kaluar së bashku ngriti ato çështje në sipërfaqe. Nuk ka metaforë më të madhe për vitin 2020.

Gëzuar Krishtlindjet.

– – – – – – – –

Ben Rohrbach është një shkrimtar i stafit për Yahoo Sports. Keni një këshillë? Dërgoni me email në rohrbach_ben@yahoo.com ose ndiqeni atë në Twitter! Ndiqni @brohrbach

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu