LaMarcus Aldridge kërkoi një tregti nga Spurs në vitin 2017. Ai ishte përballur thashethemet tregtare gjatë gjithë sezonit. Shqetësimet në lidhje me shquar dhe stili i lojës doli.

Në vend që të tregtojnë Aldridge, Spurs furnizoi sistemin e tyre me të. Aldridge nënshkroi një zgjatja e kontratës atëherë kishte një vit i shkëlqyeshëm.

Tani, Aldridge mund të bëhet me San Antonio.

Presidenti-traineri i Spurs Gregg Popovich tha se ekipi dhe Aldridge – i cili është në vitin e fundit të kontratës së tij – kanë rënë dakord reciprokisht për të ndarë rrugët.

Tim Reynolds i Associated Press:

Aldridge, 35 vjeç, ka rënë ndjeshëm që kur ishte një All-Star pothuajse shumëvjeçar. Ai posaçërisht ka humbur një hap në mbrojtje dhe kërcimi i tij ka rrëshqitur. Spurs së fundmi fitoi pesë nga gjashtë, jo plotësisht rastësisht, ndërsa Aldridge ishte jashtë me një dëmtim në kofshë.

Por ai është ende një shënues i talentuar i brendshëm i cili është zhvilluar në një gjuajtës solid me 3 pikë. Ai mund të ndihmojë shumë ekipe.

Aldridge ka folur rreth duke u kthyer në Portland, ku ai kaloi nëntë sezonet e tij të para. Trail Blazers mund të përdorin një tjetër të madh me Jusuf Nurkiç, Zach Collins dhe Harry Giles të plagosur.

Paga e 24 milion dollarëve e Aldridge do të komplikojë një tregti. Skuadrat do të kenë vështirësi të përputhin pagën e Aldridge pa përfshirë lojtarë më të vlefshëm se ai.

Me Portland, Rodney Hood (Paga 10,047,450 dollarë në sezonin e fundit të garantuar të kontratës së tij) do të ishte një pjesë logjike në një tregti të Aldridge. Por një lojtar i dytë që do të bënte që pagat të përputhen – Derrick Jones Jr, Robert Covington ose Nurkic – është më i vlefshëm se Aldridge. Pra, Spurs do të duhet të shtojnë më shumë. Bëhet kompleks me nxitim.

Ndërtimi i një tregtie të Aldridge me çdo ekip do të përfshinte pengesa të ngjashme.

Nëse mbahet brenda afatit të tregtisë, Aldridge do t’i detyrohej ende 8,219,178 dollarë pjesën tjetër të sezonit. * San Antonio ka punuar një blerje megjithatë, me një qendër të shtrenjtë plakjeje.

* Më shumë se një vit më parë, Spurs garantoi 17 milion dollarë të pagës së Aldridge me 24 milion $ 202-21 disa muaj para se të jetë e nevojshme. Afati origjinal ishte sezoni i kaluar. San Antonio ndoshta do të kishte garantuar ende kontratën e Aldridge sezonin e kaluar në vend që të hiqte dorë nga ai dhe të merrte një goditje prej 7 milion dollarësh para sezonit. Por duke marrë parasysh sa shpejt është zgjidhur situata, ia vlen të paktën ta rishikoni atë vendim.

Spurs (18-14) po fiton ndërsa u jep role të konsiderueshme të rinjve Dejounte Murray, Keldon Johnson, Lonnie Walker, Jacob Poeltl, Devin Vassell dhe Derrick White. Poeltl tashmë po e kalon Aldridge në qendër. Drew Eubanks dhe Luka Samanic mund të merrte role më të mëdha me Aldridge të zhdukur.

Aldridge nuk është veterani i vetëm i San Antonio me një kontratë që skadon. DeMar DeRozan, Patty Mills dhe Rudy Gay po afrohen edhe në pikat e lakimit. A do t’i mbajnë Spurs ata lojtarë për të forcuar të tashmen e ekipit? Apo do dalja e afërt e Aldridge të shpejtojë një ndryshim më të madh të rojes?

San Antonio vonoi largimin e Aldridge disa vjet dhe si rezultat përjetoi sukses të konsiderueshëm. Por situata tani ka ardhur në një kokë.

Gregg Popovich: Spurs, LaMarcus Aldridge reciprokisht dakord të ndahen fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu