San Antonio Spurs do të shikojnë të ndërtojnë në një nga shfaqjet e tyre më dominuese të sezonit kur të udhëtojnë në Indiana për t’u përballur me Pacers të hënën në mbrëmje.

Indiana do të luajë ndeshjen e dytë të një rruge-shtëpi mbrapa. Pacers humbën nga Atlanta 129-117 të Dielën pasdite.

Spurs, ndërkohë, kishte humbur dy drejtpërdrejt para se të shpartallonin të shtunën Phoenix 111-85 për t’i dhënë Suns humbjen e tyre më të keqe të sezonit. San Antonio luajti pa startues DeMar DeRozan dhe Jakob Poeltl dhe rezervën kryesore Patty Mills, të gjithë u mbajtën për pushim në ndeshjen e dytë të një rruge në shtëpi.

Por lojtarët që Spurs përdorën mbizotëruan Phoenix, duke udhëhequr me 19 pikë në gjysmë dhe me aq sa 31 në çerekun e katërt ndërsa u kthyen në fitore, e cila shkatërroi serinë me katër ndeshje të Suns. 85 pikë të Phoenix ishin 12 më pak se rezultati i mëparshëm i ekipit për sezonin dhe vetëm hera e dytë gjatë gjithë vitit që Suns ishin nën 100 pikë në një lojë.

“Mendova se ishim shumë aktiv dhe qëndruam para njerëzve,” tha trajneri i Spurs Gregg Popovich për mbrojtjen e tij pas fitores ndaj Phoenix. “Ne u mbyllëm mirë për treshet”.

Lojtarët e stolit Rudy Gay shënuan 19 pikë dhe rishtar Devin Vassell kishte 18 për San Antonio. Nata e madhe e Vassell erdhi pasi ai nuk luajti në dy ndeshjet e mëparshme të ekipit.

“E di që është një proces që po kaloj”, tha Vassell. “Thjesht mundohem të qëndroj gati. Ju nuk mund të mërziteni për të mos luajtur. Kemi një grup të shkëlqyeshëm veterinerësh para meje. Thjesht qëndroni gati sa herë që të thirret numri im; kaq.”

Keldon Johnson shtoi 17 pikë për San Antonio në fitoren e së Shtunës, me Dejounte Murray që shënoi 14, Drew Eubanks shënoi për 13 pikë dhe 13 kërcime të nivelit të lartë të lojës, dhe Derrick White shënoi 12 pikë.

Pacers shkon në shtëpi pas humbjes ndaj Atlantës të Dielën. Indiana ka humbur dy drejtë pasi mundi Houston për të hapur udhëtimin e saj me tre ndeshje.

Malcolm Brogdon kryesoi Pacers me 29 pikë të Dielën, me Domantas Sabonis që shtoi 18 pikë dhe 14 kërcime, TJ McConnell shënoi 18 pikë, Edmond Sumner shënoi për 14 dhe Caris LeVert kontribuoi 11.

Indiana ishte në rastin më të keq në fillim – kur i la Hawks të kalonin në epërsi 35-23 pas një çerek – dhe në fund. Ndeshja u barazua në 107 me 4:40 për të luajtur para se Atlanta të përfundonte në një vrapim 22-10.

“Ne kemi për të luajtur mbrojtje. Ne do të jemi një ekip më i mirë mbrojtës se sa ishim,” tha Brogdon. “Të shtënat do të bien. Ashtë një garë për playoff. Mbjellja mund të ndryshojë shpejt. Kushdo që mund të marrë më shumë ndalesa dhe të qëndrojë i mbyllur dhe i përqendruar mendoj se do të jetë në një pozitë të mirë.”

Myles Turner u kthye në veprim për Indiana pasi humbi gjashtë ndeshje radhazi me një dëmtim në kyçin e majtë dhe kishte nëntë pikë dhe 11 kërcime.

Indiana mundi Spurs 139-133 në kohën shtesë në takimin tjetër të ekipeve këtë sezon, 3 Prill në San Antonio. LeVert kryesoi fituesit me 26 pikë.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu