Steph i sigurt se mund të arrijë nivelin e elitës për ‘të ardhmen e parashikueshme’ fillimisht u shfaq në NBC Sports Bayarea

Steph Curry do të mbushë 33 muaj këtë muaj, por me ritmin që ai ka luajtur në fushë, vështirë se do të ishit në gjendje ta tregonit.

Curry tashmë e ka ngurtësuar veten si një legjendë të NBA dhe një nga gjuajtësit më të pastër në lojë. Sidoqoftë, dy herë NBA MVP ka shfaqur një rimbushje të papritur në gjysmën e parë të sezonit 2020-’21. Me dy ndeshje të mbetura deri në pushimin e të gjitha yjeve, Curry është mesatarisht 29.5 pikë për ndeshje me një përqindje 47.8 të qëllimit të fushës dhe 41.3 përqind nga përtej harkut. Mesatarja e tij shënoi 3-pikë për ndeshje (4.8) është e barabartë me CJ McCollum për shumicën në kampionat. Dhe edhe një herë, shfaqja e tij ka qenë mjaft e rëndësishme për të marrë në konsideratë çmimin e tij të tretë MVP.

Curry disi po e sfidon fizikën ndërsa i afrohet mesit të të tridhjetave. Pasi ai theu dorën e tij pesë ndeshje në sezonin e Luftëtarëve vitin e kaluar, ai ka qenë në gjendje të riformojë regjimin e tij dhe të rivendosë fokusin e tij.

Vitin e kaluar, duke luajtur vetëm pesë ndeshje me dëmtimin dhe pandeminë, gjithçka ka të bëjë me mënyrën se si i qaseni situatës ose jeni duke dalë ose nga e cila do të hyni, “tha Curry në një konferencë video me gazetarët të martën “Kjo është gjithmonë në ndryshim.”

Curry gjithashtu vuri në dukje se ndërsa ishte padyshim ideale për të humbur pjesën më të madhe të sezonit të kaluar, kjo ndihmoi në rivendosjen e disa prej përdorimeve që ai humbi gjatë pesë viteve të playoffit të Warriors. Ai e ka përdorur rastin për të “manifestuar” lojën e tij dominuese deri më tani këtë sezon, dhe ai beson se mund të vazhdojë prodhimin për sezonet e ardhshme.

Unë kam pasur lëng të mirë për këtë që vjen në këtë sezon dhe padyshim që po shfaqet në fushë “, tha ai.” Trupi im ndihet shkëlqyeshëm, puna që kam bërë në sezonin e jashtëm është manifestuar dhe më ka dhënë më shumë besim kjo do të jetë norma për të ardhmen e parashikueshme. “

Luftëtarët sigurisht që shpresojnë se është rasti. Nëse Curry mund të vazhdojë nivelin e tij aktual të lojës dhe me Klay Thompson të vendosur të kthehet vitin e ardhshëm, Golden State do të ketë edhe një nga gjykatat më të frikshme në NBA edhe një herë. Me talentë si James Wiseman dhe Jordan Poole që ngrihen në radhë, Warriors mund të kenë edhe një herë një nga listat më të mira në kampionat.

LIDHUR: Tani është koha ideale që Mannion, Poole të provojë vetveten

Sidoqoftë, shumë prej tyre do të varen nga shëndeti i Curry, dhe shtatë herë NBA All-Star këmbëngul se ai ndihet mirë. Ai gjithashtu vuri në dukje avancimet e fundit brenda këtij sporti që kanë çuar në aftësinë për të vazhduar lojën në një kalibër kaq të lartë, pavarësisht nga mosha.

Kjo gjeneratë e lojtarëve është pak më e përshtatshme … me shkencën sportive, mënyrën se si stërvitemi, mënyrën se si kujdesemi për trupat tanë, informacionin që përdorim në avantazhin tonë, “tha Curry.” Kjo po vazhdon, për mua, për tetë, nëntë vitet e fundit. Të gjitha ato gjëra do të shtojnë që unë të jem në një pozitë të mirë në mesin e të tridhjetave “.

E sigurt për të thënë, ideja e Curry që vazhdon në këtë nivel elitar të performancës për vitet që vijnë është muzikë në veshët e Warriors (dhe Dub Nation). Edhe një herë, Curry po vazhdon të lë përshtypje në sport dhe të ndryshojë lojën.

Shkarkoni dhe pajtohuni në Dubs Talk PodcastSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu