Steph shpërthen për 41 vs. Dollarë, shton rekordin me 3 pikë që u shfaq fillimisht në NBC Sports Bayarea

Steph Curry vendosni një shfaqje klasike të martën në mbrëmje.

Lirimi i shpejtë. Festimet e hershme. Supi ngre supet. Mashtrimi në korsi. Kova e tufës. Dhe, sigurisht, 3-pikëshin.

Luftetaret i dha fund Milwaukee Bucks pa Giannis 122-121 në Chase Center ndërsa Curry ra 41 pikë dhe shkoi 5-e-10 nga diapazoni i 3 pikëve. Në proces, ai arriti në një rekord mbresëlënës të të gjitha kohërave NBA.

Curry bëri të paktën 200 shënues me tre pikë në shtatë sezone radhazi, duke filluar në 2012-13, para se fushata e sezonit të kaluar me pesë ndeshje të prishë serinë. Curry duhej vetëm të luante 43 ndeshje për të arritur 201 trifecta këtë sezon.

Harrojeni 200, sidoqoftë, Curry mbetet i vetmi lojtar në historinë e NBA që eklipsoi 400 trepikësh në një sezon, pasi ai rrëzoi 402 në 2015-16.

Në garën e ngushtë të së martës, asnjë nga tre-pikëshin e Curry nuk ishte më i madh se 29-metërshi që ai goditi pasi Andrew Wiggins u përpoq për një kërcim ofensiv dhe e shuajti atë. Spërkatja solli Warriors brenda dy pikëve me 2:24 për të luajtur.

Curry ndoshta do të bjerë si gjuajtësi më i mirë i lojës në të gjitha kohërat. Ne duhet ta dëshmojmë atë rregullisht, por nuk do të jetë kështu përgjithmonë.

LIDHUR: Disiplina e Luftëtarëve, gëzimi kthehet në fitore kundër Bucks

Garda e luftëtarëve Kent Bazemore bëri një pikë për të thirrur Curry gjatë intervistës së tij pas ndeshjes me Bob Fitzgerald dhe Kelenna Azubuike të NBC Sports Bay Area.

“Unë vetëm shpresoj që të gjithë ata që e shikojnë këtë po përqafojnë vërtet atë që po bën ky njeri”, tha Bazemore.

Bazemore mori minimumin e veteranit për të ardhur në Golden State këtë sezon, në një pjesë të madhe për mundësi e rrallë për të luajtur me një nga të mëdhenjtë e lojës. Ju mund ta shihni pse ai e vlerëson duke luajtur së bashku me Steph, i cili luftoi përmes dhimbjes së bishtit të bishtit për të bërë akoma një performancë të cilësisë së mirë.

“Ne gjithmonë e morëm shpinën e tij,” tha Bazemore. “Ne do të shkojmë në luftë për të çdo natë. Justshtë thjesht e jashtëzakonshme ajo që ai ka bërë. Ju shikoni një djalë që rrotullon një kyç të këmbës, humbet pesë ndeshje, ata kthehen një guaskë të vetvetes. Ai e humbi të gjithë sezonin e kaluar dhe ishte në një bisht të keq dhe ende po luan në një nivel jashtëzakonisht të lartë. Shpresoj që njerëzit që po shikojnë po e vlerësojnë këtë moment. “

Shkarkoni dhe pajtohuni në Podcast Talk DubsSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu