Rishtarët që kalojnë në NBA këtë sezon u përballën me një detyrë të vështirë duke pasur parasysh rrethanat që lidhen me periudhën e shkurtuar të kampit stërvitor dhe numrin e kufizuar të ndeshjeve të para-sezonit. Ndërsa çdo rishtar kishte grupin e vet të sfidave për të kapërcyer, Golden State Warriors rishtari James Wiseman ka duruar një tranzicion edhe më të ashpër se shumica.

Sigurisht, Wiseman humbi fillimin e kampit pasi raportohet se ka rezultuar pozitiv për koronavirusin. Ai u detyrua të mënjanohej derisa u pastrua për t’u kthyer në praktikë dhe humbi një mundësi të vlefshme për të filluar mësimin e një sistemi të ri dhe një grupi të shokëve të skuadrës. Wiseman u lejua të shikonte stërvitje brenda palestrës, por nuk është e njëjtë me pjesëmarrjen.

Wiseman nuk luajti në asnjërën nga tre ndeshjet e para-sezonit të Warriors pasi ai vazhdoi të rritë punën e tij në fushë. Të hënën, trajneri kryesor i Warriors, Steve Kerr tha se Wiseman ishte një pjesëmarrës i plotë në praktikë dhe do të jetë në dispozicion për të luajtur në hapjen e sezonit të rregullt të Martën përkundrejt Brooklyn Nets.

Pengesat që Wiseman kapërceu gjatë para-sezonit ishin më të mëdha sesa ato që përjetuan shumica e lojtarëve, por 19-vjeçari me sa duket mori gjithçka me qetësi dhe qëndroi optimist gjatë gjithë procesit deri në këtë pikë.

“Unë mendoj se ai ka mbajtur një qëndrim pozitiv përmes gjithë kësaj,” Stephen Curry tha “Për të dalë atje, duhet të jetë e vështirë si një rishtar që hyn. Si zgjedhja e dytë e drafteve, pritet të keni thjesht lundrim të qetë në kamp dhe në ndeshjen tuaj të parë dhe do të hidhni një kthesë që hyn në kampin stërvitor dhe mungon se

Ai e ka kapur goxha mirë, nuk e di se si ndihet fizikisht për sa i përket afërsisht 100% në kondicionim apo ritëm. Unë mendoj se ai ka bërë kaq shumë pyetje, ai ka qenë vërtet i angazhuar në praktikë dhe në ankesat tona. Shpresojmë, nesër ai thjesht shijon momentin e lojës në ndeshjen e tij të parë në NBA.

Njeri i mençur tha javën e kaluar pas grindjes së tij të parë të plotë me ekipin se ai ndihej mirë dhe se niveli i tij i kondicionimit ishte gjithashtu i mirë. Ai që atëherë ka marrë pjesë në një tjetër grindje dhe praktikë të plotë, të cilat ishin dy pengesat e fundit që duhej të zgjidhte për të qenë gati për të luajtur të Martën.

Warriors ka të ngjarë ta lehtësojë atë në aksion për të filluar sezonin kështu që Wiseman mund të mos shohë shumë kohë loje. Por, të jesh i gatshëm për të luajtur pasi të durosh një fillim kaq të vështirë në NBA flet shumë për përgatitjen dhe aftësinë e tij për t’u marrë me çdo pengesë që i është hedhur në rrugën e tij.

Të ngjashme

Kelly Oubre Jr i Luftëtarëve e quan James Wiseman ‘një individ masiv’

Rishtari i Luftëtarëve Dwayne Sutton hodhi poshtë dunk-in e para-sezonit

Nico Mannion refuzoi disa ekipe për t’u ulur me Warriors

Listë

Nersey Jerseys: fanellat më të shitura të rishtarëve në 10 sezonet e funditSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu