NBA po merret me një det të rasteve dhe shpërthimeve të COVID-19 këtë javë, diçka që e shtyu kampionatin të lëshoni protokolle të reja dhe më të rrepta për të ndihmuar në frenimin e përhapjes dhe mbajeni sezonin në rrjedhë.

Një nga ato ndryshime përfshin përdorimin më të rreptë të maskave gjatë lojërave – diçka shumë trajnerë, përfshirë këtu Orlando Magjike shefi Steve Clifford, duhet të bëjë një punë më të mirë.

Steve Clifford: ‘Unë kam për të bërë më mirë’ me maskën time

Clifford, i cili është në sezonin e tij të tretë me Magic, tha se ai ishte një nga disa trajnerë që morën një telefonatë nga kampionati duke i paralajmëruar ata rreth mbajtjes së maskës së tij gjatë ndeshjeve – diçka që ai pa dyshim e kishte bërë keq.

Përgjigja e tij, ai i tha Associated Press ‘Tim Reynolds, ishte e thjeshtë.

“Po zotëri”, u përgjigj ai në thirrje.

Kanë qenë 12 ndeshje totale të shtyra tashmë këtë sezon për shkak të koronavirusit, të gjitha përveç njërës erdhën javën e fundit. Magjistarët e Uashingtonit dy të tjera të lojërave të tyre u shtynë të Premten, gjithashtu, pasi thuhet se disa lojtarë kanë dalë pozitivë.

Protokollet e reja të shëndetit dhe sigurisë së NBA-së që u lëshuan të Martën përfshijnë mbajtjen e lojtarëve dhe trajnerëve në shtëpitë ose hotelet e tyre kur nuk po luajnë, minimizimin e kontaktit jashtë loje me të tjerët dhe mbajtjen e maskave të fytyrës në stola.

Kjo, megjithatë, nuk ka qenë e lehtë për trajnerët – veçanërisht kur ata po përpiqen të marrin një mesazh në një grumbull gjatë një timeout.

“Ndonjëherë jam në grumbull ose në dysheme dhe po bëj të gjitha llojet e gjërave që të përpiqem të mbaj maskën të ndezur [and] le të më dëgjojnë djemtë, dhe pas herës së tretë të thonë, ‘Trainer, nuk mund të dëgjoj atë që po thua,’ përpiqesh të tërheqësh [the mask] poshtë shpejt, ”tha trajneri i Raptors, Nick Nurse, përmes Associated Press. “Por unë duhet të përpiqem ta kufizoj atë më të mirën që mundem. Dhe ndonjëherë në nxehtësinë e betejës, është e vështirë ”.

Kishte më shumë se 238,000 raste të reja të koronavirusit të regjistruara vetëm të enjten, sipas The New York Times, dhe thjesht i ndrojtur nga 4,000 vdekje. Vendi regjistroi më shumë se 4,400 vdekje vetëm të martën, gjithashtu, një rekord.

Këto shifra, tha Clifford, e bëjnë të lehtë mbështetjen e çdo ndryshimi të ri në protokollet e shëndetit dhe sigurisë së ligës.

“Shikoni vendin tonë. Unë mendoj se kemi pasur tre ditë më parë mbi 4,000 vdekje,” tha Clifford, përmes Associated Press. “Pra, ka kuptim të madh që ne jemi duke i forcuar gjërat këtu derisa ta kalojmë këtë.”

Pra, nëse kjo do të thotë të veshësh një maskë tjetër ose të duhet të punosh më shumë për t’u siguruar që lojtarët e tij mund ta dëgjojnë atë, Clifford do ta bëjë këtë.

“Unë do të bëj më mirë, pa marrë parasysh çfarë”, tha ai, përmes Associated Press. “Unë kam disa maska ​​që djemtë i dëgjojnë më lehtë se të tjerët. Thjesht do të mbaj maskën e duhur. Unë kam për të bërë më mirë. “

Trajneri kryesor i Orlando Magic Steve Clifford
NBA shtrëngoi protokollet e shëndetit dhe sigurisë këtë javë ndërsa disa ekipe po merren me shpërthime të koronavirusit. (Alex Menendez / Getty Images)

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu