Kerr ofron disa detaje mbi Luftëtarët‘plan për të mbrojtur Xhani fillimisht u shfaq në NBC Sports Bayarea

Duke pasur një në pengesën e tij, trajneri i Warriors Steve Kerr e kupton se sa e vështirë mund të jetë një MVP dy herë.

Giannis Antetokounmpo dhe Milwaukee Bucks paraqesin mjaft sfidë për Warriors në përleshjen e Ditës së Krishtlindjeve të së Premtes, por trajneri Steve Kerr nuk ofroi shumë detaje se si Luftëtarët do të mbrojnë dinamikën përpara.

“Të gjithë do ta ruajnë, e gjithë çështja me Giannis është nëse ai lirohet në tranzicion, ju keni vdekur,” u tha Kerr gazetarëve të enjten. “Ne do të përpiqemi të ndërtojmë mure para tij, në tranzicion, ne nuk mund të kapemi duke fjetur dhe duke i lënë njerëzit të vijnë pas nesh për shtrirje, dhe kur ai do të zbresë mbi ne, ne do të përpiqemi të vendosim tre djem në një mur dhe rikuperoj rekreativët nga atje “.

Shkarkoni dhe pajtohuni në Dubs Talk Podcast

Edhe pasi u shtyp nga gazetarët vendas, Kerr nuk do të tregonte se cili lojtar do të fillojë ndeshjen e së Premtes duke mbrojtur Giannis.

“Unë nuk do të të tregoj se kë do të filloj me të, por gjatë lojës shumë njerëz do të jenë me të me siguri,” vazhdoi Kerr. “Unë duhet të jem i vetëdijshëm se nuk dua të jap gjëra që nuk kam nevojë t’i jap”.

Mbrojtja e një lojtari të kalibrit të Antetokounmpo është pothuajse gjithmonë një përpjekje grupore dhe është e kuptueshme që Kerr të përpiqet të mbajë kartat e tij afër jelekut kur bëhet fjalë për detyra specifike mbrojtëse.

Me ish lojtarin mbrojtës të vitit Draymond Green nuk po luan në Milwaukee, një nga treshet e Andrew Wiggins, Kelly Oubre Jr dhe Eric Paschall ka të ngjarë të marrë detyrën fillestare në Giannis. Paschall zyrtarisht është më i shkurtri nga ata tre për Golden State (6 metra-6), kështu që ai mund të mbrojë Khris Middleton dhe të lërë Wiggins (6’8) ose Oubre (6’7) për të përdorur gjatësinë e tyre në mbrojtjen e gati 7- këmbë Antetokounmpo.

Qendra Rookie James Wiseman, zgjedhja Nr. 2 i përgjithshëm në draftin e Nëntorit, mund të jetë ndeshja më e mirë fizike për Giannis me kornizën e tij 7’1, por është e vështirë të imagjinohet që Kerr do të fillonte ndeshjen me 20-vjeçarin që mbulonte duke mbretëruar MVP dy herë.

Wiggins luftuan në të dy skajet në gjykatë në humbjen e së martës mbrëma ndaj Brooklyn Nets, duke mos ecur mirë në ndeshjet një me një kundër Kevin Durant dhe Caris LeVert në mbrojtjen mbrojtëse. Kerr foli për rritjen mbrojtëse të Wiggins në kohën e tij me Warriors, dhe trajneri kryesor përsëriti se 25-vjeçari ishte fituar për të mbrojtur yje si Antetokounmpo në krah.

“Vitin e kaluar, kjo ishte një nga pikat e ndritshme reale në 12 ndeshjet që ai luajti, ne e vendosëm atë në LeBron, ne e vëmë atë në Kawhi,” tha Kerr. “Ne e vendosëm atë tek djemtë që janë lojtarët më të vështirë për t’u ruajtur në kampionat, dhe ai mbajti veten e tij.

“Natën tjetër, ishte një përpjekje e dobët mbrojtëse nga e gjithë skuadra, dhe nuk mendova se Andrew luajti veçanërisht mirë.”

LIDHUR: Luftëtarët shpresojnë që Wiseman të kthehet në versionin e tyre të Giannis

Megjithëse nuk është gati niveli i qitjes që Durant është nga e gjithë fusha, Giannis paraqet një sfidë të ngjashme mbrojtëse me forcën e tij të jashtëzakonshme dhe atletizmin në fushë të hapur.

Ne ka të ngjarë të shohim Wiggins, Oubre dhe Paschall të marrin shumicën e zotërimeve në Antetokounmpo, por Wiseman duhet të ketë edhe disa raste, veçanërisht kur qendra e fillimit e Bucks Brook Lopez është jashtë loje.

Në një ndeshje sezonin e kaluar kundër Warriors, Giannis shkoi për 30 pikë dhe 13 kërcime në një fitore janari në Chase Center, por Wiggins dhe Oubre nuk kishin arritur ende dhe Draymond Green ishte aktiv për atë garë.

Kushdo që përfundon duke tërhequr detyrën, ata do të kenë punën e tyre të prerë pasi Luftëtarët kërkojnë të fitojnë fitoren Nr. 1 të sezonit 2020-21 në Ditën e Krishtlindjes.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu