PHOENIX (AP) – Deandre Ayton vazhdoi të kërcej lart e poshtë në korsi, duke hedhur kërcime nga goditjet e humbura drejt shokëve të tij të skuadrës Phoenix në perimetër. Devin Booker nuk po kalonte një gjuajtje të shkëlqyeshme gjatë natës, por gjithsesi vazhdoja ta godisja topin drejt skajit.

Pastaj nuk është Chris Paul, Dielli‘mbrojtës veteran i cili është një shakullinë e vazhdueshme e diskutimit dhe driblimit që nuk ndalet kurrë.

“Skuadrat luftojnë me energjinë tonë,” tha Ayton.

Në një natë që Diellët ishin larg perfektit, ajo energji i çoi ata në një fitore tjetër. Booker shënoi 35 pikë, Paul shtoi 29 dhe Phoenix mundi Utah Jazz 117-113 në kohën shtesë të mërkurën në mbrëmje në një ndeshje argëtuese midis dy skuadrave më të mira në NBA.

Suns shënuan pesë pikët e para në kohën shtesë dhe nuk zvarritën më kurrë. Booker kishte disa kërcyes të tufës në mes të rrezes për të mbajtur Jazz prapa dhe Paul bëri një tre-tregues me një minutë të mbetur që e shtyu Phoenix përpara 114-108.

Utah u tërhoq në 114-112 në Mike ConleyPërzgjedhja me 21 sekonda të mbetura, por kurrë nuk mund ta lidhë atë. Paul goditi dy gjuajtje të lira me 7.8 sekonda të mbetura për ta mbyllur përfundimisht dhe për të përfunduar serinë e sezonit me një lojë të mbetur. Phoenix ka fituar shtatë radhazi.

“Ishte shumë e fortë”, tha Booker. “Mendova se të dy ekipet luajtën shumë, u mbrojtën shumë mirë”.

Suns shtyn përpara 100-96 në çerekun e katërt me një tre-pikësh nga Jae Crowder me dy minuta të mbetura. Donovan Mitchell bëri një tre-tregues të kontestuar me 10.4 sekonda të mbetura për Utah për ta barazuar në 102.

3-të e Booker-it në zhurmë ishte jashtë shenjës. Nëse Diellët ishin shfryrë, ata nuk e treguan atë.

“Kjo është vetëm një pjesë e lojës,” thotë Suns përpara Cameron Johnson tha. “Ne kemi parë gjëra më të çmendura. Ne duhej të bëheshim gati në kohën shtesë dhe të ktheheshim pas tyre. ”

Tha Paul: “Unë mendoj se e bëmë një punë të mirë për t’i rezistuar stuhisë.”

Mitchell kryesoi Utah me 41 pikë. Bojan Bogdanoviç shtoi 20 pikë, dhe Rudy Gobert kishte 16 pikë dhe 18 kërcime.

“Ne e dimë se çfarë mund të jemi,” tha Mitchell. “Ne e dimë se kemi edhe punë për të bërë.”

Jazz u rikthye nga një deficit i 11 pikëve në pjesën e parë për të kaluar në epërsi 78-77 në çerekun e katërt pasi Mike Conley tronditi në shtëpi një kërcyes në zhurmë. Ishte një lojë e mavijosur dhe Suns kishin një avantazh të kthimit 61-45 që i ndihmoi ata të fitonin pavarësisht nga një natë mediokre gjuajtjesh.

Ayton shtoi 18 pikë dhe 12 kërcime. Johnson kishte 11 pikë dhe bëri 3 nga 5 trepikësh jashtë stolit.

“Me lojëra si kjo, ne vërtet kemi një shans për të treguar thellësinë tonë,” tha Paul.

Utah shënoi vetëm një shportë në pesë minutat e para, duke i dhënë kohë Phoenix për të ndërtuar epërsinë 13-2. Jazz u rikuperua shpejt, duke kërcyer përpara 21-20 në fund të tremujorit të parë.

Por Suns patën një shtytje tjetër në të dytën, duke ndërtuar një avantazh 51-40 në pjesën e parë.

TOP DY PARA PREJ ÇFAR

Ishte një ndeshje midis dy peshave të rënda të papritura të Konferencës Perëndimore që kanë luajtur edhe më mirë sesa pritej deri më tani këtë sezon. Jazz kryeson NBA në 38-13, 1 1/2 ndeshje përpara Suns (36-14).

Të dy ekipet kanë përfituar nga shëndeti relativisht i mirë ndërsa rivalët – si LA Lakers dhe Lebron Xhejms – janë marrë me dëmtime të lojtarëve kryesorë.

Suns po përpiqen të ndalojnë një thatësirë ​​playoff që zgjati më shumë se një dekadë. Phoenix ka mposhtur Utah dy herë këtë sezon, i cili heq serinë e tre ndeshjeve në rast të barazimit në renditje.

PAKETA ‘EM IN

Suns ngriti kapacitetin e turmës në 5,500 tifozë për herë të parë këtë sezon. Kjo është rreth 30% e vendeve shtesë prej 18,000 në Phoenix Suns Arena të sapo rinovuar.

“Tingëllonte si një shtëpi e plotë”, tha Ayton.

KIPSHILLA

Jazz: Utah kishte fituar nëntë ndeshje radhazi para se të thyente serinë e saj të hënën në një humbje ndaj Dallas.

Dielli: F Abdel Nader (hidhërimi i gjurit të djathtë) ishte i padisponueshëm dhe i ka humbur tetë ndeshjet e kaluara. Të fituara së fundmi Torrey Craig ka marrë pjesën më të madhe të kohës së lojës me Nader të padisponueshëm.

E RRADHES

Jazz: Drejtuesi Portland të enjten në mbrëmje.

Suns: Në Los Angeles Clippers të Enjten.

Suns tejkalon Jazz në ndeshjen ‘reale intensive’ të ekipeve kryesore të NBA fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu