Kjo nuk është vetëm e para Detroit Pistons kuletë postare e vitit 2021, por kuleta jonë e parë që nga kampi i trajnimit. Shumë gjëra kanë ndodhur që nga ajo kohë.

Jerami Grant është rritur nga lojtar i roleve në yll në zhvillim. Zgjedhja e shtatë e draftit të vitit 2020, Killian Hayes, bëri debutimin e tij në NBA dhe pësoi një dëmtim të ijes disa javë më pas. Pistons kanë fituar disa lojëra, dhe humbi shumë më tepër.

Jashtë disa të papriturave fatkeqe, Pistons kanë ndjekur planin e tyre. Ata kanë qenë konkurrues në pothuajse çdo ndeshje dhe kanë marrë kontribute të mira nga lojtarët e tyre të rinj. Yearshtë Viti 1 i një rindërtimi – ose rivendosje, duke përdorur fjalën e preferuar të organizatës – dhe ka pasur disa pozitive që shikojnë sezonin përmes kësaj lente.

Një vit i ashpër: Pistons mund të jetë historikisht i keq këtë vit. Në kohë për një draft të grumbulluar të NBA

Faleminderit shumë për të gjithë ata që dërguan një pyetje. Le të arrijmë deri tek ajo.

Padyshim një kombinim i të gjitha më lart.

Hayes hyri në sezon në disavantazh, pasi ai kishte vetëm pesë ditë kamp stërvitje dhe katër ndeshje para-sezonale për t’u përgatitur për sezonin e tij rishtar. Nuk i bëri asnjë favor që Pistons të ketë vazhdimësinë më të vogël të ndonjë skuadre në NBA. Ai duhej të mësonte një sulm të ri në fluturim, me një listë kryesisht të re, ndërsa përballej me mbrojtës më të mëdhenj, më atletikë.

Si roje rishtar, Hayes ishte i detyruar të përjetonte disa vështirësi këtë sezon. Por Pistons ishin të bindur se ai do të ishte në gjendje të godiste tokën për shkak të përvojës së tij profesionale në Evropë, dhe shumë njerëz të zgjuar të basketbollit janë lart në kokën e tij.

PISTONS GM: Pavarësisht fillimit 2-9, Weaver do të qëndrojë agresive: ‘Klipi im do të jetë i zbrazët’

Lëndimi i kofshës ndërlikon një fillim tashmë të vështirë të sezonit, por unë mendoj se ai do ta kuptojë. Ai tashmë po mbron mirë dhe ne e kemi parë atë duke lexuar zgjuar me topin në duar. Puna e tij në këmbë është e mirë. Dwane Casey tha se çështja e tij më e madhe ishte se ai po mendonte shumë dhe duhej të relaksohej. Ka diçka për këtë, duke marrë parasysh sa pak kohë i duhej të përgatitej për sezonin.

Lëndimi i Hayes, një labrum i shqyer në kofshën e tij të djathtë, është ai që kërkon kohë për tu diagnostikuar plotësisht. Possibleshtë e mundur që ai mund ta rehabilitojë atë dhe të kthehet në dysheme këtë sezon, por Pistons nuk do ta dijë nëse kërkon operacion deri sa të hyjë mirë në procesin e terapisë fizike. Uncleshtë e paqartë kur do të merret një vendim për operacionin.

Prioriteti më i madh është të sigurohemi që Hayes është 100% i shëndetshëm dhe mund të rifillojë karrierën e tij, qoftë përmes terapisë fizike apo operacionit. Edhe nëse ai do të operohej sot, mund të kalojnë shtatë muaj para se ai të jetë në gjendje të kthehet në dysheme. Kjo do ta mbante atë larg deri në gusht. Një kirurg më tha se zakonisht preferohet të shkosh në rrugën e rehabilitimit dhe të shmangësh operacionin. Nuk do të prisja që Pistons dhe Hayes të nxitonin në vendimin e tyre.

Është një “Sekou Doumbouya është një sulmues në një listë me shumë sulmues dhe Pistons nuk do ta luajnë gjithmonë atë me lojtarë më të mirë kur po përpiqen të fitojnë “. Nga të gjitha llogaritë, Doumbouya është pjekur dhe po bën përshtypje stafit trainues me qasjen e tij të përditshme. E pyeta Kejsin për Doumbouya të enjten, pasi Doumbouya nuk luajti gjatë humbjes së Pistons ndaj Bucks të Mërkurën. Ai e kishte këtë për të thënë:

“Sekou po rritet,” tha Kejsi. “Jam shumë i lumtur për të dhe jam krenar për të, seriozitetin e tij të punës. E di që ai nuk u fut natën e kaluar. Oneshtë një nga ato gjërat me Blake (Griffin) dhe gjithashtu Jerami u ndesh me Antetokounmpo sa më shumë që të ishte e mundur. Ka vetëm kaq shumë minuta, dhe përsëri, kjo ishte më shumë për ne se gjithçka tjetër. Nuk ka asgjë që ai ka bërë gabim. Ai ka punuar, fëmija është i pari në palestër ”.

[ Rip Hamilton explains belief in Troy Weaver, secret to success for Pistons ]

Kejsi shtoi se ai dhe stafi trainues mund të bëjnë një punë më të mirë për të gjetur minuta për të. Pozicioni i tij natyror është fuqia përpara, ashtu si Griffin dhe Grant. Ai mund të kalonte në drejtim të vogël përpara, por ai do të vazhdonte të garonte me Grant, Josh Jackson dhe Saddiq Beun. Ashtë një vit rindërtimi dhe zhvillimi i lojtarëve të rinj është një përparësi. Thjesht nuk mendoj se rruga për në dysheme është aq e lehtë për Doumbouya, krahasuar me disa nga lojtarët e tjerë të rinj në listë që ose luajnë pozicione më pak të mbushura me njerëz, ose thjesht kanë luajtur më mirë.

Bej, lehtësisht. Ai tashmë ka qëlluar 43% nga 3, dhe ai siguron madhësinë dhe gjatësinë në mbrojtje. Ai është i pesti në përgjithësi në listë në totalin e minutave të luajtur dhe po tejkalon disa veteranë.

Ai ndoshta kishte dyshemenë më të lartë të ndonjë prej rishtarëve të Detroitit, duke qenë se ai luajti dy vjet kolegj në Villanova dhe ka një aftësi të përkthyeshme si një djalë 3-dhe-D. Por, për ta parë atë të dalë si gjuajtësi më i mirë me 3 pikë në listë dhe ndikimi pozitivisht fitimi i kësaj në fillim të karrierës së tij është mbresëlënëse.

Unë mendoj se kjo vepër ka hapësirë ​​për të përmirësuar. Pistons kanë pasur disa lagje mbresëlënëse të basketbollit. It’sshtë një listë e re me vetëm katër lojtarë të kthyer nga sezoni i kaluar, dhe ne jemi akoma vetëm gjashtë javë larg nga dita e parë e kampit stërvitor.

Mykhailiuk ka qenë jashtëzakonisht i keq nga jashtë (30.8% nga 3), dhe ka një mundësi të mirë që Griffin dhe Derrick Rose të bëhen më mirë me përparimin e sezonit. Rose nuk luajti basketboll për nëntë muaj gjatë pushimeve nga puna vitin e kaluar, dhe Griffin kaloi një vit të plotë midis ndeshjeve ndërsa rehabilitonte gju e tij të majtë.

Unë nuk mendoj se tavani për shkelje është veçanërisht i lartë, por Grant i ka tejkaluar pritjet si një opsion kryesor, dhe Griffin dhe Rose kanë hapësirë ​​për tu bërë më mirë. Që kjo nuk është shkelja më e keqe e ligës pavarësisht qarkullimit jashtë sezonit dhe luajtja e disa prej ekipeve më të mira mbrojtëse të NBA-së disa herë tashmë mund të jetë inkurajuese.

Sa i përket punës së Kejsit si trajner i deritanishëm, mendoj se ka pasur shumë të mira. Ai po stërvitet për të fituar ndeshje, pasi ai dhe menaxheri i përgjithshëm Troy Weaver thanë se plani do të ishte këtë sezon. Rekordi i humbjes nuk e dëmton procesin. Ata flasin shumë rreth dëshirës për të nxitur një kulturë konkurruese dhe që lojtarët e tyre të rinj të fitojnë minutat e tyre. Hayes, Bey dhe Isaiah Stewart të gjithë kanë pasur role të rëndësishme në rotacion, dhe Mykhailiuk ka luajtur një rënie. Ne kemi parë që të dy lojtarët në dy drejtime, Saben Lee dhe Frank Jackson, të luanin minuta të rëndësishme me Rose jashtë.

Jo, Doumbouya nuk ka pasur një rol aq të madh sa shumë nga lojtarët e tjerë të rinj. Nuk duhet të lënë në hije që si një e tërë, Kejsi ka gjetur ekuilibrin midis dhënies së një mundësie lojtarëve të rinj në fushë dhe mbështetjes tek veterinerët e tij për të garuar për të fituar. Ne kemi parë Doumbouya të luajë minuta të rëndësishme në çerekët e katërt të këtij sezoni. Dhe ka mbetur edhe shumë sezon.

Kontaktoni Omari Sankofa II në osankofa@freepress.com. Ndiqeni atë në Twitter @omarisankofa. Shtypi i Lirë ka filluar një model i ri i pajtimit dixhital. Ja si mundesh fitoni akses në përmbajtjen tonë më ekskluzive të Pistons. Lexoni më shumë në Detroit Pistons dhe regjistrohuni për tonat Buletini i Pistons.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Kuletë postare e Detroit Pistons: Pse nuk po luan më shumë Sekou Doumbouya?

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu