MILWAUKEE (AP) – Dy të shtëna lanë tre njerëz të plagosur në qendër të qytetit Milwaukee të Mërkurën herët ndërsa turmat festuan Milwaukee Bucks‘kampionati i parë NBA në 50 vjet, tha policia.

Të shtënat ndodhën rreth orës 12:42 në dy lokacione afër Rrugës së Ujit, tha policia në një deklaratë. Stacioni televiziv WISN kishte një reporter që transmetonte nga skena kur u dëgjuan të shtëna të shumta, duke nxitur njerëzit të largoheshin.

Policia tha se dëmtimet nuk ishin kërcënuese për jetën. Një person u arrestua në secilin të shtënë, dhe të dyshuarit e tjerë po kërkoheshin në të dy.

Të shtënat ishin përgjatë lumit Milwaukee nga Fiserv Forum, ku luhej loja, dhe sheshi Deer District, ku një turmë prej afërsisht 65,000 ishte mbledhur për një mbrëmje të shikuar në natyrë. Zona ku ndodhën të shtënat është në një rrugë të populluar shumë me bare dhe restorante.

Gjatë ndeshjes së së martës në mbrëmje, një oficer policie u shkel nga njerëzit që përpiqeshin të futeshin në partinë e vëzhgimit të Deer District pasi zona kishte arritur kapacitetin, tha kapiteni i policisë së Milwaukee Jesus Ortiz në një email. Oficeri nuk kishte ndonjë dëmtim të madh, por kishte dhimbje, tha Ortiz.

Tre persona u lënduan në dy të shtënat – një burrë 22 vjeç, një burrë 32 vjeç dhe një grua 19 vjeç. Policia tha se ata kishin arrestuar dy burra, të moshave 18 dhe 25, të dy nga Milwaukee, dhe po kërkonin të dyshuar shtesë.

Dy të shtënat, të cilat ishin në zonën e menjëhershme të festimeve, ka të ngjarë të ishin ato që u dëgjuan gjatë mbulimit të TV, tha Ortiz.

Festimet erdhën më pas Giannis Antetokounmpo mbuluar një nga finalet më të mëdha të NBA-së ndonjëherë me 50 pikë si Milwaukee mundi Phoenix Suns 105-98 për të fituar serinë 4-2.

Tifozët që mbushën rrugët përreth arenës kishin brohoritur dhe kërcyer gjithë natën ndërsa ata shikonin ndeshjen në ekranet gjigante të videos, dhe turma masive shpërtheu në gëzim ndërsa loja mbaronte. Disa tifozë u ngjitën në shtylla të lehta në shesh dhe të tjerët u hodhën nga një urë në lumin aty pranë ndërsa fishekzjarret shpërthyen mbi arenë.

Joy Smith, 50 vjeç, nga Milwaukee, vallëzoi pas zhurmës së fundit. “Milwaukee është nënvlerësuar, por ne i provuam botës se mund ta bënim atë”, tha ajo për Milwaukee Journal Sentinel.

Një tjetër adhuruese, Sabrina Holland, 37, e Milwaukee, e quajti atë “epike”. Ajo tha: “Të gjithë ata që janë dikush janë këtu.”

Para ndeshjes, dhe me kërkesë të qytetit, guvernatori Tony Evers mobilizoi 150 anëtarë të Gardës Kombëtare për të ndihmuar në kontrollin e trafikut dhe sigurinë publike në Milwaukee.

Të shtënat gjatë festimeve të Finaleve të Milwaukee NBA plagë 3 fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu