Gardiani i Brooklyn Nets, James Harden, djathtas, kalon me makinë pranë rojes së Los Angeles Clippers Terance Mann gjatë gjysmës së dytë të një ndeshje basketbolli NBA të Dielën, 21 Shkurt 2021, në Los Anxhelos.  (Foto AP / Mark J. Terrill)

Për shumicën e Terance MannViti i parë në një shkollë me konvikt në New Hampshire, besimi i tij dhe nëna e tij dukej se u rritën dhe ranë me përqindjen e tij të të shtënave.

Një trajner i vjetër kolegji, Daynia La-Force e dinte se çfarë ktheu kokën në rekrutim. Për miqtë, ajo u shqetësua që gjuajtja e paqëndrueshme e djalit të saj më të madh mund të linte në hije aftësitë e tij të tjera dhe t’i kushtonte atij një goditje në përmbushjen e asaj që dukej se ishte e mundshme.

Charlton Young u tha të dyve që të mos shqetësoheshin.

Në dy vjet që kur Young, atëherë trajner në Georgia Southern, ishte takuar me La-Force në një kongres trainerësh, ai ishte bindur për dy gjëra. Kërcimi i Mann mund të rimerret mbi mijëra përsëritje. Por shfaqjet e tjera Mann dukej se i pëlqente më shumë, lloji që askush nuk e ka bërë ndonjëherë në një përzierje në YouTube, ishin më të vështira për t’u mësuar.

“Ai po bën gjëra që fëmijët e moshës së tij nuk janë duke bërë”, kujtoi La-Force duke thënë njëherë Young. “Charlton pa diçka tek ai që mendoj se ishte shumë e veçantë.”

Mann drejtoi për të krijuar gjuajtje për të tjerët, pastaj u kthye me shpejtësi në mbrojtje. Ai la skuadër për bllokime dhe kërcime dhe mori detyrat e vështira mbrojtëse. Ai ishte ai që Young e quajti “WiFi me shpejtësi të lartë” – duke lidhur ata përreth tij në një çast, duke e bërë jetën e të gjithëve më të lehtë gjatë procesit. Loja e Mann ishte e gjitha lëvizje, përplasje në buzë dhe afërsi, dhe pa mbrojtje.

E vetmja herë kur ai nxori frenat ishte dëgjimi i tavanit të tij.

“Mendova se ai mund të ishte një profesionist”, tha Young. “Por nëse ai nuk u zhvillua në një profesionist dhe ai ishte thjesht një lojtar i shkëlqyeshëm i kolegjit, unë e dija se ai do të zotëronte Starbucks ose 22 shitje makinash. Thjesht kishte sukses të shkruar mbi të.

“Kështu që unë i ofrova atij [a scholarship] si nxënës i klasave të nënta dhe e dini se çfarë më tha? Ai shkon, ‘Unc’, – më thirri Unc – ‘je i sigurt?’

“Unë thjesht e përqafova dhe i thashë ‘Më beso, do të hash disa waffles, do të shkosh të bësh disa pushup, do të rritesh mjaftueshëm, një inç e gjysmë ose dy. Ju do të bëheni pak më të ashpër dhe do të jeni një profesionist ”.

Një dekadë më vonë, tani në sezonin e tij të dytë në NBA, Mann ka gdhendur një terren brenda Clippers‘rotacion ku askush nuk ishte i garantuar duke përqafuar rolin e tij si prodhues i shfaqjeve “të pista” që Young bindur një herë La-Force do të ishte bileta e djalit të saj për të mirat. Jumper i tij i rishpikur nuk mund të injorohet: Ndërsa çimentonte rolin e tij gjatë 13 ndeshjeve të fundit, mesatarisht 21 minuta në natë, Mann ka qëlluar 55% dhe ka bërë gjashtë nga 13 trepikësh.

Ai ka ndjekur James Harden të Brooklyn mbi një ekran për të mohuar një rrugë të papenguar në buzë. Ai ka kapur kërcime dhe ka shtyrë ritmin lart. Pasi vendosi Rudy Gobert të Utah, një ish-lojtar mbrojtës i vitit, me një vështrim në stolin e Clippers, Mann goditi një pasim pa shikim pas tij në cepin e kundërt për një tre-tregues të hapur nga Amir Coffey. Shfaqja shkaktoi deja vu për Young, i cili kujtoi se kishte parë një pasim ashtu si ajo një dekadë më parë.

“Kur e gjeti mundësinë e tij, ai u ngrit,” qendra Ivica Zubac tha. “Ai po luan shumë fort, po sjell shumë energji në parket dhe madje po ruan lojtarët më të mirë atje. Ai thjesht po bën shfaqje fituese. Ai thjesht po bën gjithçka siç duhet dhe unë e dua, ne e duam, mënyrën se si ai luan. ”

Ndërprerja brenda rotacionit të rojeve të stolit të trajnerit të ri Tyronn Lue nuk është regjistruar si një surprizë e plotë për Clippers, skaut i të cilit Leo Papile e ka njohur Mann që kur ishte një i porsaardhur 13-vjeçar në Klubin e Basketbollit Amator të Papilit të Profilit të Lartë të Papile. Drejtuesit mbajtën skeda për Mann gjatë katër viteve në shtetin e Florida, ku fusha e tij ndihmoi në rekrutimin e profilit më të lartë si p.sh. Dwayne Bacon dhe Malik Beasley.

“Ai thirri Beasley dhe Bacon dhe tha: ‘Hej, unë i njoh të gjithë djemtë një për një. Unë vetëm dua të fitoj. Ju vini në Florida me ne dhe unë do të bëj të gjithë punën e ndyrë “, tha Young, i cili u bashkua me stafin e Seminoles në 2013.” Unë mendova që një fëmijë të ishte aq i ri dhe të kishte atë largpamësi dhe atë pjekuri dhe duan ta fitojnë atë keq, ai është një nga fëmijët më të mahnitshëm që kam rekrutuar ndonjëherë.

“Ju humbni një lojë, disa djem grumbullohen dhe shkojnë në klub; nuk është një punë e madhe. Terance Mann ulet në një dollap me kyç për 45 minuta me një peshqir mbi kokë. Ai e do lojën sepse është i dashuruar me procesin. ”

Clippers rojet Terance Mann përplas dunkat mbi qendrën e Magjistarëve të Uashingtonit Robin Lopez.

Clippers rojet Terance Mann përplas dunk mbi qendrën e Magjistarëve në Washington Robin Lopez në çerekun e katërt më 23 shkurt në Staples Center. (Robert Gauthier / Los Angeles Times)

Dikur si profesionist, ai proces ishte më sfidues për të qenë i dashuruar me të. Ai luajti më shumë me partnerin e G League të Clippers sezonin e kaluar, pësoi një dëmtimi i dorës që kërkonte operacion në mars, dhe një përpjekje për të kthyer rojën 6-këmbë-5 në një roje nuk qëndroi. Skuadra e solli atë në rinisjen e NBA verën e kaluar, ku veprimi i tij ishte i kufizuar kryesisht në fushën e praktikës.

Në shkollën e mesme, Young do ta këshillonte Mann të mos shqetësohej për shënuesit e lartë që luajtën lojën “disleksike” – mënyra e gabuar. Sezonin e kaluar, bisedat e tyre ndonjëherë kishin një tenor të ngjashëm.

“Ai do të telefononte kur ishte në vitin e ri të tij dhe unë i thosha atij të ndalonte dhënien e këtyre super tipareve që nuk i kanë”, tha Young. “Bëni që të ju tregojnë. Ju thjesht i pëlqeni ata. Ata vendosin sirtarët e tyre ashtu si ju.

“Unë mendoj se iu desh rreth mesit të vitit të kaluar para se ta kuptonte atë.”

Tha La-Force: “Ai mund të kishte humbur besimin në stilin e tij të lojës. Por ai nuk e bëri. ”

Mann punësoi një trajner privat të shtënave në sezonin e jashtëm, por përndryshe nuk u përpoq të rindërtonte lojën e tij, duke dyfishuar mbrojtjen, prerjen dhe energjinë me shpresën për të garuar për kohën në një kolltuk të pasme duke shfaqur Lou Williams, stol drejtues i të gjitha kohërave të NBA shënuesi, ish startuesi Reggie Jackson dhe Luke Kennard, të cilët morën një zgjatje katër-vjeçare në dhjetor.

Që atëherë Mann ka kërcyer Kennard, i cili është ndaluar nga një hezitim që Mann nuk e ka treguar.

“Kurrë kurrë, kurrë, kurrë, kurrë bast kundër sjelljes së qëndrueshme”, tha Young. “Sjellja e tij e qëndrueshme është që të bëhet më mirë çdo vit.”

Lue mund të shohë gjurmët e rrugës së tij në Mann. Më shumë se dy dekada më parë, Lue ishte një roje i ri që luftonte për të ndërtuar besimin në një ekip me pritje të kampionatit gjithashtu. Nëse Lakers kishin nevojë për të për të ruajtur John Stockton, Lue e bëri atë.

“Ai po punonte shumë vitin e kaluar,” tha Lue. “Këtë vit ai është në gjendje të luajë më lirë. Unë mendoj se duke mos luajtur pozicionin e rojes së pikës dhe thjesht duke qenë dy ose tre, ai është në gjendje të presë dhe të presë korsitë dhe kërcimin sulmues – gjëra të tilla që i kanë hapur vërtet ndeshjen e tij “.

Gjëra të tilla kanë gjithmonë. Ishte arsyeja pse, pasi Mann luajti 29 minuta kundër Utah muajin e kaluar, La-Force nuk u befasua kur dëgjoi komentet e para të djalit të saj gjatë bisedës së tyre pas ndeshjes.

“Mami”, tha Mann. “A e pe atë pasim që i hodha Amirit në qoshe?”

E RRADHES

N B BOSTON

Kur: 4:30 pasdite PST, e martë

Ne ajer: TV: Bileta Prime, TNT; Radio: 570, 1330

Azhurnoni: Celtics (17-17) kishin humbur 14 nga 22 përpara se të mundnin Indiana të Premten dhe Washington të Dielën. Boston renditet në vendin e 12-të në vlerësimin neto, me Jayson Tatum mesataren e një ekipi të lartë 25.2 pikë dhe Jaylen Brown mesataren e 25, por Brown është i diskutueshëm për të luajtur për shkak të një lëndimi të gjurit në të majtë. Patrick Patterson mbetet jashtë për Clippers (24-12) për arsye personale.

Kjo histori fillimisht u shfaq në Los Angeles Times.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu