Dy gjëra qëndruan në lidhje me Oklahoma City Thunder formacion kundër Bullgarët e Çikagos të martën:

  1. Me tre lojtarë të përmasave qendrore në formacion, ata mund të punojnë me xham sulmues dhe të përdorin lartësinë dhe shkathtësinë për avantazhin e tyre.

  2. Pa Lu Dort në formacionin startues, shënuesit elitë mund të gjejnë mënyra për të zgjedhur mbrojtjen e Thunder.

Oklahoma City humbi ndaj Bulls me 123-102. Chicago e çoi epërsinë e saj në dyshifrore afër fillimit të çerekut të tretë me një vrapim 9-0, dhe Thunder nuk mundi të rezistonte, duke mbetur prapa me 23 në fund të të tretit.

“Konkurroni më shumë në mbrojtje – ndjehem sikur kjo ishte gjëja më e madhe,” tha roja Shai Gilgeous-Aleksandër.

Roja e demave Zach LaVine shënoi 40 pikë përmes tre çerekëve dhe nuk luajti në kornizën përfundimtare.

LaVine është një nga yjet më radarë në kampionat. Ai ende nuk ka luajtur për një ekip playoff, por këtë sezon, numrat e tij të efikasitetit janë më në fund në një nivel ku është e pamohueshme.

Ishte e qartë të martën. Në kohën kur ai humbi një goditje në çerekun e parë, ai tashmë kishte bërë katër tre-shënues dhe Bulls kishin 40 pikë. Në total, ai bëri të tetë pikët me 2 pikë që u përpoq dhe shtatë nga 12 3 që vendosi.

LaVine goditi katër tre pikëshin e tij të parë në çerekun e parë dhe më pas shkoi 3-për-4 nga thellësia në të tretin për të larguar Thunder.

Këtë sezon, ai ka një mesatare prej 28.1 pikëve më të mira në karrierë për çdo ndeshje. Ai po e bën atë në mënyrë më efikase se kurrë më parë, duke hyrë natën me një përqindje të qëllimit në fushë prej 52.3% që është e treta më e mirë midis rojeve (min. 10 përpjekje për lojë) dhe një gjuajtje me 3 pikë 43.5%, e katërta më e mira ligë (min. 5,0 përpjekje për lojë).

Oklahoma City dhe Gilgeous-Alexander, të cilët mbrojtën LaVine për pjesën më të madhe të lojës, nuk mund ta ngadalësonin atë.

“Ai kërkon një mbrojtje me pesë vetë, dhe unë mendova se tregoi një skenar ku duhet të përmirësohemi”, tha trajneri kryesor Mark Daigneault. “Ai do t’ju djegë për çdo gabim të vogël. Ju nuk do të keni një rrëshqitje të padukshme ”.

Me Dort jashtë për shkak të një dëmtimi në shputë, Darius Bazley jashtë me një kontuzion në shpatull dhe Al Horford ulur për pushim, Thunder nxori një formacion fillestar interesant dhe disi të prapambetur.

Duke filluar në kabinën e përparme ishte Aleksej Pokusevski i madh 7 metra, me forcë përpara / qendër me 6 këmbë Isaiah Roby, dhe 7-këmbë-2 qendër Moisi Brown.

Kjo lartësi luajti një rol kundër Bulls, të cilët shkuan pak me Thaddeus Young në qendër.

Shporta e parë e Thunder e lojës ishte një kërcim dhe kthim mbrapa ofensivë i Moses Brown. Gjatë gjashtë minutave të para, Thunder kishte gjashtë kërcime sulmuese dhe nëntë pikë të rastit të dytë.

Kur Brown, Roby dhe Pokusevski kishin kontrolluar të gjithë, Bulls morën tre borde sulmuese gjatë minutës së fundit dhe gjysmës së parë.

Nuk kishte të njëjtën mospërputhje gjatë gjithë pjesës tjetër të lojës, por gjatë kohës që ata të tre ishin së bashku, ishte interesante të shihej veprimi në xham. Thunder mund ta bëjë këtë me rotacionin e tyre për shkak të aftësive të Roby dhe Pokusevski për të luajtur larg skajit. Të dy mund të veprojnë si mbajtës topash dhe krijues lojërash. Të dy mund të gjuajnë. Ata thjesht janë qenie njerëzore të mëdha.

Brown tha se më shumë se faktori i lartësisë së Roby dhe Pokusevski pranë tij, aftësia e tyre për të hapësirë ​​në gjykatë e lejon atë të godasë xhamin.

“Kjo ka të bëjë shumë me mënyrën se si jemi radhitur atje,” tha Brown. “Ne luajmë pesë, një në një, dhe unë jam thjesht një djalë që shkon në vendin e dunkerit dhe duhet t’i marr ato borde.”

Me Oklahoma City të gatshëm të eksplorojë listën e saj me koston e qëndrueshmërisë në fushë, ky është një nga zbulimet që mund të bëjë – përgjigja për topin e vogël nuk është në të vërtetë top i vogël, por përkundrazi i gjithanshëm topin. Të mëdhenjtë “Unicorn” të cilët mund të luajnë si roje mund të luftojnë formacionet kundërshtare mirë dhe Thunder ka lojtarë me potencial për ta bërë këtë duke ecur përpara, veçanërisht në Roby, Pokusevski dhe Bazley.

Nuk funksionoi të martën, por është një nga zonat që Oklahoma City mund dhe duhet të vazhdojë të vlerësojë.

Brown përfundoi me 20 pikë, 16 kërcime dhe pesë bllokime, dyfishi i parë i karrierës së tij. Ai bashkohet me Serge Ibaka si të vetmit dy lojtarë në historinë e Thunder që vendosin një linjë të tillë stat.

“Kjo tregoi potencialin e tij,” tha Daigneault. “Ai ka shumë gjëra për të cilat duhet të punojë në thelb, veçanërisht në mbrojtje, por mendova se sonte tregoi një tregues mjaft të mirë për atë që është i aftë”.

Shai Gilgeous-Alexander përfundoi me 21 pikë, duke i dhënë fund serisë së tij me 30 pikë në tre. Ai gjithashtu kishte tetë xhiro. Roja nuk e pa gjykatën në çerekun e katërt pasi loja kishte dalë nga tutje.

Në fillim të këtij sezoni, Thunder kapërceu një deficit prej 22 pikësh kundër Bulls për të fituar në kohën shtesë. Ata nuk mund ta bënin atë të martën dhe rekordi i tyre ra në 17-23.

Të ngjashme

Qendra e bubullimave, Moisi Brown ka dyfishuar në pjesën e parë ndaj BullsSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu