Forsberg: Me çfarë nuk shkon Celtics në kohën e përtypjes? fillimisht u shfaq në NBC Sports Boston

Boston Celtics kanë një problem tufë.

Në gjysmë të rrugës gjatë sezonit 2020-21, Celtics kanë luajtur një kampionat të lartë 25 ndeshje me kohën e krizës – shënojnë brenda 5 pikëve në 5 minutat e fundit. Kjo është tre ndeshje më shumë se çdo ekip tjetër në kampionat. Se ⅔ e lojrave të tyre totale kanë qenë gozhduese është shqetësuese më vete, pjesërisht për shkak të orarit të taksave këtë sezon dhe një paaftësie për t’u dhënë lojtarëve kryesorë pjesën më të nevojshme të ndeshjeve të vona.

Celtics janë një rezultat i dobët 11-14 në ato lojëra tufë, një vështrim i ashpër kur merret parasysh se skuadrat me fitoret më të afta janë liderët e Konferencës Lindore Philadelphia 76ers (15-5) dhe Brooklyn Nets (14-7). Edhe Hornets (12-5) dhe Heat (12-10) kanë më shumë fitore në kohën e krizës se Boston.

Një nga shenjat dalluese të ekipeve të Celtics ka qenë aftësia për të fituar ndeshje të afërta në epokën e Brad Stevens. Duke hyrë në këtë sezon, Celtics ishin 107-72 në ndeshjet me kohën e krizës gjatë katër sezoneve të fundit. Mbrojtja nuk ishte gjithmonë e përsosur në ato situata, por Boston gjithmonë dukej se ishte në gjendje të merrte një ndalesë të domosdoshme kur i duhej më shumë dhe Stevens përdori tabelën e tij të bardhë për të vendosur Celtics në pozitë për të shpëtuar me fitore.

CELTIKST N IN LOJ TRAT KOH T KRISHT ,S, BRAD STEVENS ERA

Sezoni

W / L

MINI

OFF Rtg

DEF Rtg

NET Rtg

2020-21

11-14

84

101.6

110.3

-8.7

2019-20

23-19

144

112.7

108.3

4.4

2018-19

23-19

148

125.7

114.8

10.9

2017-18

29-17

180

109.6

108.3

1.3

2016-17

32-17

187

119.7

107.9

11.7

2015-16

25-21

158

111.9

107.8

4.1

2014-15

20-25

174

104.7

103.6

1.1

2013-14

15-34

178

90.8

111.6

-20.8

Për herë të parë që nga sezoni rishtar i Stevens në stol, Celtics kanë një vlerësim neto negativ gjatë kohës së shtypjes. Në fakt, është një minus i kobshëm-8.7. Ndërsa ne kemi harpuar paaftësinë e ekipit për të marrë vazhdimisht ndalesa mbrojtëse në fund të ndeshjeve të ngushta në këtë hapësirë ​​më parë, janë numrat sulmues që mund të jenë edhe më shqetësues për momentin.

Vlerësimi ofensiv i Boston prej 101.6 në kohën e ngërçit këtë sezon renditet në vendin e 25-të në NBA. Kjo është 11 pikë për 100 posedime më të ulëta se vlerësimi ofendues i ekipit për sezonin dhe 7.3 pikë më i ulët se vlerësimi ofensiv i pakët 108.9 që skuadra ka postuar në çerekun e katërt të ndeshjeve këtë sezon.

1615522472

Ajo që është më shqetësuese është se ato shqetësime sulmuese në kohën e krizës duket se kalojnë në mbrojtje. Thjesht kthehu tek e enjtja natë në Brooklyn. Boston u tërhoq brenda 2 minutash me më pak se katër minuta për të luajtur dhe nuk mund të merrte ndalesën aq të nevojshme. Harden goditi një notues, Daniel Theis humbi një vështrim të shkëlqyeshëm në një tre-pikësh, dhe Kyrie Irving goditi një 3 në skajin tjetër. Papritmas, epërsia u kthye në 7.

Boston u kthye brenda katër, me pak më shumë se 2 minuta kohë dhe gjashtë zotërimet e tyre finale ishin:

  • Qarkullimi i Jayson Tatum që çon në Kyrie Irving me tre-tregues

  • Kemba Walker humbi hapin e diskutueshëm 25-metra që çoi në gjuajtje të lira të Irving pasi u ndëshkua në tranzicion

  • Tatum humbi kthesën 13 metra

  • Jaylen Brown humbi 3-pikëshin

  • Qarkullimi kafe

  • Qarkullimi kafe

Celtics thjesht duhet të jenë më të mirë. Ekipi ka shumë talent sulmues për të goditur topin në të gjithë fushën me lojën në ekuilibër. Ka shumë potencial mbrojtës, veçanërisht me Marcus Smart të kthyer, për t’i lejuar ekipet vazhdimisht të çojnë epërsinë e tyre në kohën e përtypjes.

Blerjet e Celtics-Nets: Një Jaylen Brown i ndryshkur, një Marcus Smart i zgjuar

Ndonjëherë ndjehet sikur Celtics duhet të punojë kaq shumë për të marrë një shportë me kohën e krizës dhe, kur goditjet nuk bien, ata varin kokën. Mungesa e ekipit për të sulmuar shportën në ato situata është gjithashtu inatosëse. Të dhënat sugjerojnë se Boston po kufizon kundërshtarët në 40.5 përqind të gjuajtjeve të përgjithshme në kohën e tufës dhe vetëm 30.1 përqind përtej harkut 3 pikësh – 7 numrat kryesorë në përgjithësi – dhe megjithatë nuk ka çuar në mënyrë rutinore në fitore, sepse vepra ka shpërndarë kaq shumë në momente të mëdha . Mungesa e agresionit të Celtics në shportë kufizon gjuajtjet e lira edhe në ato situata.

Ekipet e mira gjejnë mënyra për të fituar ndeshje të afërta. Disa nga problemet aktuale të Bostonit janë të rregullueshme. Ata kanë hequr dorë nga një sasi marramendëse e 3-pikësh në lojërat e fundit, por kjo vjen për të qenë më të mirë në rotacione. Ata kanë treguar në të kaluarën se mund të jenë mbrojtja më e mirë me 3 pikë.

Por ata duhet të gjejnë mojon e tyre të vonë. Çdo lojë në playoff është afër. Skuadrat më të mira luajnë topat e tyre më të mirë në ato momente. Shumë shpesh këtë sezon, Celtics shkatërrohet në vijën e finishit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu