Kyrie Irving ka te drejte

Timeshtë koha që NBA të ndryshojë logon e saj duke e modeluar atë sipas një prej lojtarëve të saj më të shquar të Zezë.

I vetmi vend ku Irving mund të gabojë është zgjedhja e tij e lojtarit.

Gardiani i Brooklyn Nets të Mërkurën nisi diskutimin me një postim në Instagram të një logo të modifikuar që u shfaq vonë Los Angeles Lakers ylli Kobe Bryant si modeli i logos. Ylli i Lakers, Jerry West shërbeu si modeli për logon e NBA që Alan Siegel krijoi në 1969 – megjithëse liga nuk e njeh zyrtarisht është West.

Gjysmë shekulli më vonë, Irving mendon se është koha për të azhurnuar logon.

“Gotta Happen”, u shkroi ai më shumë se 14 milion ndjekësve të tij në Instagram, “idc atë që dikush thotë. MBRETT E ZI NDURTOJN LE LEGUEN

Gjatë një interviste pas loje të enjten, Irving shtoi më shumë kontekst në lidhje me propozimin e tij për të paraqitur Bryant si logo.

“Si një zezak vendas, si një mbret i zi i lindur”, Irving tha, “Unë mendoj se është pjesë e përgjegjësisë sime të vazhdoj të shtyj brezin tonë, kulturën tonë, përpara.

“Unë e di që ndoshta është takuar me disa njerëz që e duan idenë dhe disa njerëz që nuk e pëlqejnë atë.

“Ai ishte standardi për brezin tonë dhe do të vazhdojë edhe më tej, dhe unë dua që kjo të jetë diçka në histori që do të ndryshojë përgjithmonë, se brezi ynë ishte pjesë e këtij ndryshimi.”

Kobe Bryant fillon një barazim 3 ndaj Richard Hamilton me 2.1 sekonda të mbetura në çerekun e katërt të ndeshjes 2 në finalet e NBA në LA, 8 qershor 2004.

Kobe Bryant fillon një barazim 3 ndaj Richard Hamilton me 2.1 sekonda të mbetura në çerekun e katërt të ndeshjes 2 në finalet e NBA në LA, 8 qershor 2004.

Unë e kuptoj ndjenjën e Irving. Ai është i zgjuar ta shfrytëzojë kohën me popullaritetin e Bryant ende në qiell mezi një vit larguar nga vdekja e tij tragjike në një aksident helikopteri në moshën 41 vjeç.

Bryant do të ishte një zgjedhje e shkëlqyer, edhe pse ai ka një të kaluar të komplikuar dhe të diskutueshme një rast i sulmit seksual. Por ka zgjedhje të tjera që duhet të merren parasysh sepse logo është një çështje e madhe me një histori të komplikuar dhe është fati dhe e ardhmja e merituar një shqyrtim i kujdesshëm. Nuk duhet të vendoset nga një sondazh në Twitter ose ndonjë konkurs i popullaritetit të momentit. Duhet të ketë një komitet të përbërë nga lojtarë të kaluar dhe të tanishëm, drejtues të ligës dhe historianë që mund të diskutojnë opsionet.

Ish komisioneri i NBA David Stern nuk e pranoi kurrë që logoja ishte e bazuar në West, edhe nëse të gjithë e dinë që është. Por tani nuk ka kthim mbrapa. Heqja e një lojtari si logo do të krijonte një trazirë polemikash.

Nuk ka dyshim që logoja duhet të mbetet një lojtar. Dhe nuk duhet të ketë dyshim se duhet të bëhet një lojtar i Zezë.

NBA është shumë e zezë. Sipas një studimi të vitit 2020 nga Instituti për Diversitetin dhe Etikën në Sport, 74.2% e lojtarëve të kampionatit e identifikuan veten si Zezak ose Afrikano-Amerikan që nga 1 nëntori 2019. Por askujt nuk i duhet një fletëllogaritëse për të na treguar atë që dimë tashmë. Lojtarët e zinj janë shtylla kurrizore e NBA dhe kontributet e tyre duhet të njihen dhe festohen të paktën përmes simbolikës së rëndësishme të logos kudo në ligë.

Ju nuk do të merrni shumë argument nga West ose për këtë çështje. Ai kurrë nuk e ka përqafuar të qenit logon dhe sugjeroi gjatë një interviste të ESPN 2017 që duhet të ishte një siluetë e goditjes së qiellit të Kareem Abdul-Jabbar ose Michael Jordan që fluturonte nëpër ajër ose dunking i LeBron James. ESPN shkoi aq larg sa të krijojë disa prototipa të mrekullueshëm të logos.

Irving, si çdo njeri, është subjektivisht i njëanshëm ndaj përvojës së tij. Ai është 28 vjeç dhe është rritur duke parë dhe admiruar Bryant. Eja, si mund të mos e duash një lojtar të njohur si Black Mamba?

Unë u rrita në Los Anxhelos në vitet 1980 duke dëgjuar se sa të shkëlqyeshëm ishin Bill Russell dhe Wilt Chamberlain. Unë pashë magjinë e bukur dhe poetike të Abdul-Jabbar, të cilën Pat Riley e quajti me saktësi “Arma më e madhe sulmuese në sport”.

Magic Johnson ndihmoi në shpëtimin e NBA dhe ishte atleti më i lumtur dhe më entuziast që kam parë ndonjëherë duke garuar në ndonjë sport. Nëse do të kishte një mënyrë për të kapur buzëqeshjen dhe gëzimin e tij në siluetë, ai mund të shërbente si prototipi për çdo logo në ndonjë sport në planet.

Demat & # 39;  Michael Jordan përpiqet të arrijë rreth Lakers & # 39;  Magic Johnson në Lojën 4 të Finaleve të NBA më 10 qershor 1991 në Inglewood, Calif.

Michael Jordan i Bulls përpiqet të arrijë rreth Magic Johnson të Lakers në Lojën 4 të Finales së NBA më 10 qershor 1991 në Inglewood, Calif.

Por Jordan ishte basketbollisti më i mirë që kam parë ndonjëherë. Kur merrni parasysh ofensivën e tij, mbrojtjen e tij, atletizmin e tij që i bie nofulla dhe dominimin e tij në momentet më të mëdha, ai është një veprim i vështirë për tu ndjekur.

Në një intervistë të vitit 2015 me HuffPost, West së pari sugjeroi Jordaninë si logon e re, edhe nëse ai ishte i urryer të pranonte pse. “Unë e urrej të them se nuk është një Laker, por Michael Jordan,” tha West. “Ai ka qenë lojtari më i mirë që kam parë ndonjëherë.”

Sigurisht, pagesa e honorareve për Ngjashmërinë e një lojtari mund të jetë problem. NBA nuk paguan West – është një imazh i palicencuar. Dhe marrja e të drejtave për të përdorur imazhin e Jordanit ndoshta do të kushtonte më shumë sesa vlera e kombinuar neto e Jeff Bezos, Elon Musk, Scrooge McDuck dhe Tony Stark.

Nuk e di kush do të jetë logoja e re. Secili prej këtyre lojtarëve ka kuptim. Abdul-Jabbar është shënuesi kryesor i të gjitha kohërave. Por James me siguri do ta kalojë. Jordan ishte thjesht madhështor.

Dhe pastaj, natyrisht, është Bryant. Koha mund të jetë perfekte për ta bërë atë logon. NBA ka qenë një nga ligat më të këndshme kur bëhet fjalë për marrëdhëniet me publikun, dhe njoftimi i një logo të re do të modelohet pasi Bryant gjatë hyrjes së tij në maj në Sallën e Famës të Basketbollit mund të jetë shumë e mirë për të arritur.

A nuk do të ishte e përshtatshme për trashëgiminë e Bryant?

Kontaktoni Carlos Monarrez në cmonarrez@freepress.com dhe ndiqeni atë në Twitter @cmonarrez.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Koha për logon e NBA-së që të zëvendësojë Jerry West me një lojtar të Zi. Po cila?

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu