ATLANTA – Brooklyn Nets ishin disa sekonda larg nga largimi i një të riu Atlanta Hawks skuadra në rrugën brenda State Farm Arena të mërkurën në mbrëmje.

Me katër sekonda të mbetura në kohën shtesë, James Harden ishte në shiritin e bamirësisë dhe rojtari yll i Hawks Trae Young ishte pozicionuar pas tij duke vështruar në hapësirë ​​në mendime të thella. Ai dukej sikur po kruhej për një çift të bërë-overs.

Hawks në rritje kishin luftuar me trimëri gjatë gjithë kohës dhe kishin udhëhequr në pjesën më të madhe të konkursit. Ata kishin shanset e tyre për të fituar. Në fund, treshja superstare me tre koka, Harden, Kevin Durant dhe Kyrie Irving ishin shumë për të kapërcyer rezultatin, duke llogaritur 89 nga 132 pikët e ekipit në një fitore të Nets me katër pikë.

Young e përfundoi mbrëmjen me 28 pikë dhe 14 asistime. Gardiani i vitit të tretë lëshoi ​​Yahoo Sports një intervistë telefonike ekskluzive për të diskutuar se çfarë po mendonte vonë në lojë, perceptimin e gabuar të dhomës së zhveshjes së Hawks dhe një vështrim në fazën e fundit të kapitullit të zhvillimit të ekskluzivitetit.

‘Unë thjesht dua të luaj kundër më të mirëve’

“Kur loja arriti në atë pikë [with Harden at the line sealing the victory], Thjesht po mendoja se po pres me padurim ndeshjen tjetër kundër tyre, ”tha Young për Yahoo Sports. “Unë mendoj se për ne, duke qenë në Lindje dhe duke pasur një shans për t’i parë ata ndoshta në playoff dhe ndoshta t’i shoh në gjysmën e dytë të sezonit, unë thjesht dua të luaj kundër më të mirëve. Kjo është gjithmonë kënaqësi. Kështu që kur të keni një shans për të luajtur kundër tyre, kjo sjell më të mirën nga ju. Kështu që kur kjo ndodhi në fund të lojës, kjo ishte ajo për të cilën po mendoja, herën tjetër kur do t’i luanim “.

Para aferës së së Mërkurës, seria e sezonit ishte barazuar në 1-1 me Atlanta që fitoi ndeshjen e fundit në Brooklyn me 18 pikë.

Trae Young # 11 i Atlanta Hawks sulmon shportën kundër Jeff Green # 8 të Brooklyn Nets gjatë orëve shtesë në State Farm Arena më 27 janar 2021.
Trae Young foli me Yahoo Sports për Hawks të rinj. (Kevin C. Cox / Getty Images)

Në dy vitet e mëparshme, Hawks më shumë se sa nuk do të kishte qenë në gjendje të garonte për 48 minuta kundër një ekipi të këtij kalibri. Tani, Clint Capela – i cili po bën një çështje për shqyrtimin e All-Star – po mbledh numra masivë të dyfishtë, ndërsa mbron bojën dhe trajneri i Hawks Lloyd Pierce është i pajisur me një bërthamë të John Collins, De’Andre Hunter dhe Cam Reddish të cilët po tregojnë premtime të mëdha për mbrojtës të gjatë, të gjithanshëm, të aftë për të ndryshuar gjithçka.

Hawks janë duke u ngritur lart.

“Kam lexuar një stat para disa ditësh që ne nuk e fituam ndeshjen e shtatë vitin e kaluar deri në ndeshjen e 35-të dhe tani jemi 9-9,” i tha Young Yahoo Sports. “Pra, për ne, ne po fitojmë dhe po bëhemi më mirë. Ky është fokusi im kryesor dhe nëse po e bëjmë atë, gjithçka tjetër do të kujdeset për veten e saj. ”

Trae Young, raporti i John Collins u tejmbush

Por me sukses, shpesh vjen vëzhgimi.

Athletic raportoi në fillim të muajit në lidhje me një sesion filmi në të cilin Collins thuhet se kritikoi Young për keqmenaxhimin e orës në fund të ofensivës dhe vuri në dyshim lartësitë e tij të hershme të orës. Aftësitë drejtuese të lojtarit 22-vjeçar të ekskluzivitetit ishin papritur në pikëpyetje.

Në një ekip të ri, ato lloj shtrëngimesh janë rutinë në të gjithë ligën. Por Young këmbëngul se episodi ishte i tejmbushur.

“Sigurisht nëse ka ndonjë gjë atje publikisht, unë gjithmonë shkoj drejtpërdrejt te [that person], “Young transmetoi në Yahoo Sports. “Sa për Gjonin [Collins] incident, unë dhe ai biseduam për këtë sapo doli të nesërmen dhe të dy ishim të hutuar. Sapo doli jashtë dhe ishte gjatë një sesioni të rregullt filmi. Pra, nuk ka asnjë viçi ose ndonjë gjë aty brenda për të filluar. Nuk ka pasur ndonjë problem në dhomën e zhveshjes në anën time. Çdo gjë që njerëzit po thoshin për çështjet e dhomave të zhveshjes, nuk ka qenë një. Gjithçka ka të bëjë me ekipin tonë dhe mënyrën se si jemi përpjekur të bëhemi më mirë në seancat e filmit. ”

Një fushë tjetër e vëzhgimit që Young ka duruar deri vonë është aftësia e tij për të tërhequr gabime. Ai ka një aftësi për të përdorur një ekran për të rrethuar mbrojtësin e tij, duke e vulosur atë në pjesën e pasme të tij dhe duke bërë që kundërshtari të përplaset me të.

Trajneri i Nets Steve Nash dhe trajneri i New York Knicks Tom Thibodeau së bashku me shumë lojtarë janë ankuar te zyrtarët për taktikën e Young për të hyrë në vijë.

“Padyshim që e kam parë. Kam parë shumë më tepër duke folur për faullet këtë vit dhe mua thjesht kam qenë në gjendje të nxjerr faulle dhe mënyrën se si po i tërheq ”, tha Young për Yahoo Sports. “Nëse shikoni historinë time të pista në shkollën e mesme, unë kam mesatarisht 42 pikë dhe jam shumë i sigurt se kam gjuajtur 17 gjuajtje të lira në një lojë. Dhe në kolegj, unë drejtova vendin në gjuajtjet e lira vitin tim të parë. Gjithmonë kam qenë në gjendje të di se si të shkoj në vijën e gjuajtjeve të lira. Janë gjëra të vogla, siç i tregojnë njerëzit këtë vit, por janë gjëra që unë kam bërë gjithë jetën time. “

Young tha se ai është ndërtuar për gjithçka që mund t’i dalë përpara. Dhe kjo paralajmëron mirë për Hawks, misioni i të cilëve është të kthehen në një vend që nuk kanë qenë për pesë vjet.

“Bërja e playoff-eve është qëllimi kryesor për ne,” i tha Young me ngulm Yahoo Sports. “Për ne, këto dy vitet e fundit, ka qenë më shumë një fazë zhvillimi. Ne të gjithë jemi goxha të rinj dhe natyrisht po përpiqemi të fitojmë çdo natë, por fokusi kryesor i të gjithëve ishte të bëhemi më mirë çdo ditë. Dhe kur e dëgjoni atë gjatë gjithë kohës, ky është me të vërtetë fokusi kryesor. Deri tani, është si: ‘Si mund të fitojmë çdo ditë’. Ashtë një mendim tjetër këtu tani ”.

Më shumë nga Yahoo Sports:

Botuar fillimishtSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu