CHARLOTTE, NC (AP) – LaMelo Ball u rrit duke luajtur lojëra 3-në-3 kundër vëllait të tij më të madh Lonzo në një fushë betoni në oborrin e shtëpisë së prindërve të tyre në Chino Hills, California.

“Askush nuk e mori me lehtësi për mua – duke luftuar, duke copëtuar, duke rënë në beton,” tha LaMelo. Prindërit do të trembeshin kur fëmijët e tyre do të ktheheshin atje. Ishte diçka për të cilën duhet të dëshmonit me të vërtetë. “

Kjo është ajo ku vëllezërit Ball mësuan të garojnë – dhe së pari ëndërruan të luanin në NBA.

Të Premten në mbrëmje, ata do të bëjnë historinë duke u bërë vëllezërit e motrat e para të zgjedhur në tre më të mirët e draftit NBA për të garuar kundër njëri-tjetrit kur Pelicans e Lonzo të presë Hornets rishtar LaMelo në New Orleans.

Sigurisht, ka pasur mjaft vëllezër që kanë luajtur kundër njëri-tjetrit ndër vite. Aktualisht ka nëntë grupe vëllezërsh dhe motrash në NBA, përfshirë Steph dhe Seth Curry; Giannis, Thanasis dhe Kostas Antetokounmpo; Jrue, Aaron dhe Justin Holiday; Tre dhe Tyus Jones; Brook dhe Robin Lopez; Marcus dhe Markieff Morris; Juancho dhe Willy Hernangomez; Caleb dhe Cody Martin dhe Jalen dhe Jaden McDaniels.

Por beteja e vëllezërve Ball është një nga ndeshjet më të profilit të vëllezërve dhe motrave ndonjëherë.

Ata kanë një ndjekje të madhe të mediave sociale, pjesërisht për shkak të babait të tyre të hapur LaVar. Ata morën vëmendjen kombëtare në fushën e basketbollit kur Lonzo, atëherë një i moshuar, u shoqërua me vëllain e mesëm LiAngelo dhe të sapoardhurin LaMelo për të ndihmuar Shkollën e Mesme të Chino Hills të shkonte 35-0 dhe të fitonte titullin e shtetit të Divizionit I të Federatës Ndërkolazike të Kalifornisë në 2016.

Ndërsa ata ndoqën shtigje të ndryshme – Lonzo shkoi për të luajtur në UCLA ndërsa LaMelo shkoi përtej detit për të luajtur profesionalisht – Lonzo ishte numri 2 i përgjithshëm i draftit në 2017; LaMelo ishte i treti në përgjithësi në vitin 2020.

“” Në fund të ditës të dy përfunduam atje ku donim të ishim, “tha Lonzo. “Kështu që puna e palodhshme patjetër që ju jep shpagim. Nëse vendos mendjen për të, unë me të vërtetë mendoj se mund të bësh gjithçka. “

Vëllezërit kurrë nuk kanë luajtur njëri-tjetrin në një lojë aktuale, dhe Lonzo tha se ai pothuajse kurrë nuk luajti LaMelo 1-në-1 ndërsa u rrit, sepse ai ishte gati 4 vjet më i vjetër se vëllai i tij fëmijë dhe fizikisht më i lartë në atë kohë.

Këto lojëra ishin kryesisht të rezervuara për LiAngelo, i cili është një vit më i ri se Lonzo dhe i cili kishte një periudhë të shkurtër me Detroit Pistons para se të pritej para këtij sezoni.

“” Ne kemi luajtur shumë 3-në-3 çdo ditë, “tha Lonzo. “Ne gjithmonë kemi shkuar në të. Dhe mendoj se e shihni në lojën (e LaMelos). Ai nuk ka frikë nga askush dhe ai gjithmonë ka luajtur (në moshë) dhe gjithmonë ka qenë kështu për të. “

Të dy lojtarët veshin fanella me numrin ” 2 ” dhe Lonzo 6-këmbë-6, i cili ka mesatare 13,4 pikë dhe 4,6 asistime, nuk është më fizikisht më i lartë se 6-8 LaMelo. Rishtari është mesatarisht 11.8 pikë dhe 4.9 asistime.

Trajneri i Pelicans, Stan Van Gundy tha se është një ” arritje fenomenale ” për vëllezërit të kalojnë në NBA, e lëre më të jenë tre zgjedhjet më të mira.

Van Gundy tha se ai kurrë nuk do ta harrojë natën kur ishte duke stërvitur Miami Heat dhe shikoi nëpër gjykatë gjatë himnit kombëtar për të parë vëllain e tij Jeff, trajneri i atëhershëm i Houston Rockets, dhe duke menduar “si dreqin na doli?” ketu? “

“Ka 363 ditë në vit ku jeni duke rrënjosur për njëri-tjetrin dhe pastaj dy ditë në vit ku jeni duke u përpjekur t’i shkelni prapanicën e njëri-tjetrit”, tha Van Gundy.

LaMelo tha se ai ishte mbështetur te vëllai i tij për këshilla që kur erdhi në kampionat, dhe ata qëndrojnë në kontakt të ngushtë.

” Pops na kishte shumë afër ” duke u rritur, tha LaMelo.

Lonzo tha ndërsa ai priste që ndeshja të transmetohej në rang kombëtar sa më shpejt që LaMelo të tërhiqej, ai po e trajton atë ashtu si çdo lojë tjetër të karrierës së tij katër vjeçare në NBA.

“Do të jetë mirë kur e shoh atje dhe gjithçka”, tha Lonzo, “por ai do të bëjë çfarë të mundet për ekipin e tij dhe unë do të bëj atë që mundem për timen”.

Shtoi LaMelo: ” Familja ime, ata ndoshta do të marrin gëzimin më të madh nga kjo. ”

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu