SACRAMENTO, Kaliforni. (AP) – Zion Williamson kishte 31 pikë dhe gjashtë kërcime, Steven Adams bëri një palë gjuajtje të lira tufë me 17,9 sekonda të mbetura, dhe New Orleans Pelicans kapërceu një performancë prej 43 pikësh nga Sacramento De’Aaron Fox dhe mundi Mbretërit 128-123 të Dielën në mbrëmje.

Brandon Ingram shënoi 22 pikë, Eric Bledsoe shtoi 21 dhe Adams kishte 12 pikë dhe 15 kërcime për të ndihmuar Pelicans t’i jepnin fund një serie pesë humbjesh.

“Ne thjesht po bënim pjesë mjaft të mira, duke i detyruar ata të qëllonin që të donin të merrnin,” tha Adams. “Fox luajti me të vërtetë mirë. Ne kishim një problem me të, por përveç kësaj, ne ishim vetëm shumë agresivë. “

Fox, i cili ishte i kufizuar në 14 pikë në një humbje prej 38 pikësh ndaj Clippers dy net më parë, kishte një total në karrierë dhe 13 asistime për Mbretërit, të cilët kanë humbur tetë nga 10.

New Orleans kryesoi me 19 pikë në pjesën e parë para se Kings të bënte një vrapim të vonë. Marvin Bagley bëri një 3-pikësh dhe Fox ndoqi me një dunk me një dorë që uli deficitin në 116-115.

Adams dhe Williamson bënë dy gjuajtje të lira secili për Pelicans dhe Bledsoe shënoi në bojë për të bërë 122-115.

Pasi Kings shënuan në udhëtime mbrapa mbrapa në fushë, Adams bëri edhe dy gjuajtje të lira dhe JJ Reddick shtoi një palë, duke ndihmuar Pelicans të qëndronin pranë.

Williamson ra një pikë i trembur nga sezoni i tij i lartë për të shënuar. Njeriu i madh i Pelicans bëri 13 nga 15 përpjekje dhe kaloi pjesën më të madhe të çerekut të katërt në stol në telashe.

” Ai e gjen rrugën e tij në buzë pavarësisht nga mbrojtja dhe është një përfundues i mirë, ” tha trajneri i New Orleans, Stan Van Gundy. ” Ai ndoshta duhet të gjuaj dy herë më shumë gjuajtje të lira sesa ai. Ai madje nuk po merr telefonata dhe është efikas. “

Bagley përfundoi me 26 pikë dhe 10 kërcime për Sacramento. Richaun Holmes kishte 16 pikë dhe shtatë kërcime.

“Unë isha shumë i kënaqur kur pashë se si të luftonim sonte. Kështu po luanim në fillim të vitit dhe po fitonim ndeshje ”, tha trajneri i Kings, Luke Walton. “Ata bënë shfaqje në shtrirje dhe ne humbëm disa mundësi në shtrirje.”

Fox u bë lojtari i parë në epokën e Kings ‘Sacramento që kishte 40 ose më shumë pikë dhe 10-asistime shtesë në një lojë. Nate ‘Tiny’ Archibald ishte lojtari i fundit në historinë e ekskluzivitetit për të arritur atë arritje, duke e bërë atë në 1973 kur ekipi luajti në Kansas City dhe Omaha.

“” Ka më shumë, në mënyrë sulmuese dhe mbrojtëse, që unë jam në gjendje të bëj “, tha Fox. “Ne kemi humbur në një karrierë të lartë (për mua) kështu që nuk ka shumë rëndësi.”

NDERTIMI MBROJTS

Problemet e Mbretërve në mbrojtje vazhdojnë. Gjatë tre ndeshjeve të fundit ata i lejuan Trail Blazers të përputheshin me një rekord ekskluziviteti për 3-pikë, më pas lejuan Clippers dhe Pelicans të vendosnin pikët më të mira të sezonit për të shënuar. Sacramento ka dhënë 122 pikë ose më shumë në tetë ndeshje radhazi.

KIPSHILLA

Pelicans: New Orleans u godit me një vonesë të thirrjes së lojës që dilte nga pjesa e parë. . JJ Redick bëri një gumëzhitës duke rrahur 3-pikë për të përfunduar tremujorin e parë. . Ingram u rrëzua fort ndërsa mbronte pak para pjesës së parë. Ingram qëndroi në shpinë për disa çaste dhe pastaj u ngrit në këmbë, shkoi në dhomën e zhveshjes. Ai u kthye për pjesën e dytë. . Lonzo Ball (gju) u zhvillua në një ndeshje të tretë radhazi.

Mbretërit: Sacramento kishte aq shumë asistime (10) sa bëri kërcime në pjesën e parë. . Mbretërit e mbyllën çerekun e tretë me një vrapim 18-4. . Buddy Hield ka bërë të paktën një tre-shënues në 80 ndeshje radhazi, seria më e gjatë aktive në NBA.

E RRADHES

Pelikanët: Drejtohuni për në Utah për ndeshje të radhës kundër Jazz të Martën dhe të Enjten.

Kings: Vizitoni Clippers të Mërkurën. Los Anxhelos i dha Sacramento humbjen e saj më anësore të sezonit, 138-100, më 15 janar.

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/tag/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu