ATLANTA (AP) – Trae Young shënoi 38 pikë, John Collins kishte 31 dhe Atlanta Hawks u mblodhën për të rrahur Jerami Grant dhe Detroit Pistons 123-115 në orët shtesë të mërkurën në mbrëmje.

Grant kishte një pikë të lartë në karrierë 32 pikë, duke përfshirë të gjitha nëntë pikët e Detroit në kohën shtesë, për të vazhduar fillimin e tij të nxehtë të sezonit. Por Pistons ra në 3-11, rekordi më i keq në Konferencën Lindore.

Clint Capela kishte 27 pikë dhe 26 kërcime në karrierë për Atlantën (7-7), ndeshjen e parë 25-25 të NBA që nga Karl-Anthony Towns (27-27) më 12 janar 2019.

Hawks ishin dorëshkurtër. Sulmuesit De’Andre Hunter (hidhërimi i gjurit të djathtë) dhe Cam Reddish (kontuzioni i gjurit të majtë) u përjashtuan gjatë ngrohjeve para-lojë. Reddish humbi ndeshjen e tij të tretë radhazi.

“Unë jam thjesht e lumtur që kurrë nuk u dorëzuam”, tha Young, i cili kishte 10 asistime. “Ne kurrë nuk u dorëzuam nga fillimi në fund, pa marrë parasysh kush ishte atje. Ne e dinim se ishim një çift djemsh. “

Të rinjtë kapërcyen një fillim të ngadaltë. Ai kishte vetëm gjashtë pikë në pjesën e parë pasi bëri vetëm një nga pesë gjuajtjet e lira. Ai bëri 13 nga 19 në përgjithësi.

Young shënoi 21 pikë në çerekun e tretë, kur Atlanta u kundërpërgjigj pasi zvarriti me 14 pikë. Pas lojës me tre pikë të Young preu epërsinë e Detroit në 81-78, Pistons shënuan 11 pikët e fundit të periudhës, duke përfshirë gjashtë nga Grant.

“” Ne nuk do të kthehemi në këtë lojë nëse Trae Young nuk kthehet në Trae Young në shtrirje, “tha trajneri i Hawks Lloyd Pierce.

Grant vendosi një rezultat të lartë pavarësisht se bëri vetëm gjashtë nga shtatë gjuajtjet e lira.

“” Nuk është as e ndërgjegjshme të mendosh se ai po vozitet deri në shportë aq shumë dhe nuk po goditet, “tha trajneri i Pistons Dwane Casey.

Pas zvarritjes 99-82, Atlanta u mblodh përsëri në periudhën e fundit. Jam i Capela, i vendosur nga një pasim nga Young, barazoi lojën në 106. Grant makinën e sekondës së fundit në shportë e bllokoi Collins, duke detyruar kohën shtesë.

Lojëra e Capela me tre pikë i dha Atlantës epërsinë 116-113 që nuk do ta humbte. Young mbushi epërsinë me një tre-tregues.

Capela postoi ndeshjen e parë të Atlantës me të paktën 25 pikë dhe 25 kërcime që nga 27 pikë dhe 29 kërcime të Dikembe Mutombo kundër Minnesota më 14 dhjetor 1999. Collins kishte 11 kërcime.

“Nëse vazhdojmë të marrim të njëjtën lloj përpjekjeje dhe shënojmë dhe kërcejmë nga ata djem, qielli është kufiri për këtë skuadër,” tha Young.

Detroit kryesoi 52-45 në pjesën e parë dhe zgjati epërsinë në 10 pikë kur Ellington hapi pjesën e dytë me 3-pikë. Ellington fundosi edhe 3 të tjerë për të rritur epërsinë në 14 pikë, 63-49.

KIPSHILLA

Pistons: Blake Griffin kishte 17 pikë dhe Wayne Ellington kishte 16. … Detroit u përfshi në serinë e sezoneve me dy ndeshje, duke përfshirë një humbje 128-120 në Atlanta më 28 dhjetor.

Hawks: Capela kishte 15 kërcime në pjesën e parë. Lojtari i fundit i Atlanta me 15 kërcime në gjysmë ishte Dwight Howard kundër Washington më 27 tetor 2016. … Atlanta ka qenë pa sulmues Danilo Gallinari (kyçin e këmbës) për 10 ndeshje, dhe roje Bogdan Bogdanovic (gju) humbi të pestën e tij radhazi lojë

ASNJE Kirurgji për Hayes

Gardiani rishtar i Pistons, Killian Hayes nuk do të ketë nevojë për operacion pasi pësoi një labrum të shqyer në kofshën e djathtë më 4 janar.

Hayes do të ketë pushim dhe rehabilitim dhe do të vlerësohet në tetë javë. Ai ishte zgjedhja nr 7 e përgjithshme në draftin NBA 2020.

“Një gjë për të cilën shqetësohem është të sigurohem që ai të mbetet i lidhur mendërisht,” tha Kejsi. ” Mbaje fshatin rreth tij. … Sigurohuni që ai të mbetet i lidhur me ekipin. “

GRANT SHPENZIMET 20-PIKA PIKA

Grant ka shënuar 20 ose më shumë pikë në 13 ndeshje radhazi. Ai hapi sezonin me nëntë pikë në humbje në Minesota dhe më pas filloi serinë e tij gjatë karrierës me 28 pikë kundër Cleveland më 26 dhjetor.

E RRADHES

Pistons: Luaj mbrëmjen e Houston të Premten në mbrëmje.

Hawks: Vizitoni Minesota të Premten në mbrëmje.

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu