Ballia Shah

Shah

Turneu i shahut Tata Steel: Firouzja, Greva e Van Pyjeve

GM-të Alireza Firouzja dhe Jorden van Foreest fituan ndeshjet e tyre në raundin e gjashtë në Wijk aan Zee për të lëvizur lart Turniri i shahut Tata Steelrenditja me 3.5 / 6. Pas...

Turneu i shahut Tata Steel: Grandelius mund MVL për të kërkuar vendin e parë

Për herë të dytë, GM Nils Grandelius është udhëheqësi i vetëm në Turniri i shahut Tata Steel. Në një lojë madhështore, madhështori suedez mundi GM Maxime Vachier-Lagrave me pjesët e bardha dhe pastaj...

Mamedyarov kap të martën një tjetër titulluar

Katër javë më pas fitoren e tij të parë, GM Shakhriyar Mamedyarov fitoi gjithashtu turneun e 19 janarit me titull të martën. Masteri azerbajxhanas përfundoi në vendin e parë të qartë me 10/11. Turneu...

Turneu i shahut Tata Steel: Barazim Luftimi Para Ditës së Pushimit të Parë

Lidhja me pesë drejtime për vendin e parë nuk ndryshoi pasi të gjitha ndeshjet në Turniri i shahut Tata SteelRaundi i katërt përfundoi në barazim. Megjithatë kishte shumë shah luftarak. E mërkura...

Vlerësimet ditore të shahut dhe rregullimet e përditshme960 të rregulluara

Sot, Chess.com bëri dy ndryshime të rëndësishme në sistemin tonë të vlerësimit Daily Chess. Së pari, të gjitha vlerësimet e Standardit Daily të Shahut mbi 1500 janë rritur me sasi të ndryshme. ...

Tata e Çelikut Tata: Caruana Afër Fitimit të Çmimit Brilliancy

Në raundin e tretë të Turneu i shahut Tata Steel GM Fabiano Caruana nuk arriti të shndërrojë një fund shumë më të mirë pasi kishte luajtur një lojë të shkëlqyeshme të mesme sakrifikuese vs...

Debutuesi Grandelius kryeson turneun e shahut Tata Steel

GM Nils Grandelius po bën një debutim në ëndërr në grupin Masters të Turniri i shahut Tata Steel. Masteri suedez është lojtari i vetëm në 2/2. Ka një grup prej tre lojtarësh...

BlockChamps vë rekordin e shikimit të shahut

Kampet e Bllokut, prezantuar nga dyshja dinamike e motrave motra WFM Alexandra Botez dhe Andrea Botez dhe sponsorizuar nga Zilia dhe CashApp, theu rekordin e shikimit të shahut për një rrjedhë të vetme të...

Turneu i shahut Tata Steel: Carlsen, Giri, Grandelius Fituesit në Raundin e Hapjes

Si te shikosh?Turniri i shahut Tata Steel zhvillohet më 16-31 janar 2021. Të gjitha raundet fillojnë në 14:00 CET (5 e mëngjesit në Paqësor) përveç raundit përfundimtar që fillon një orë më parë. Ju mund të ndiqni...

Carlsen kryeson fushën pasi nesër fillon shahu i çelikut Tata që sfidon pandeminë

Pandemike ose jo, ka gjithmonë shah - madje edhe mbi tabelë. Të Shtunën, e 83-ta Turneu i shahut Tata Steel do të fillojë me masterin e rangut më të lartë në botë Magnus...

MOST COMMENTED

Oxlade-Chamberlain shpjegon planin për të arritur ‘një nivel tjetër’ në Liverpool

Mesfushori i Liverpool Alex Oxlade-Chamberlain thotë se ai dëshiron të jetë një "kërcënim më i vazhdueshëm" duke shkuar përpara dhe në fund të...

HOT NEWS