McLaren ka marrë tetë kampionate të konstruktorëve dhe 12 shoferëve që kur arriti në F1 në 1966. Por nga një kompani e tillë me famë, cila është makina e saj më e mirë? LUCY RIMMER dhe KEVIN TURNER zgjedhin më të mirët nga më të mirët

McLaren nuk ka fituar një garë në Formula 1 që nga viti 2012 por mbetet një nga skuadrat më të suksesshme në historinë e kampionatit.

182 fitoret e saj e vendosën atë të dytin vetëm pas Ferrarit dhe McLaren ka marrë tetë kampionate konstruktorësh dhe 12 shoferë që kur arriti në F1 në 1966.

PLUS: Numrat që zbulojnë ringjalljen e McLaren

Kjo do të thotë se ka shumë makina të shkëlqyera për të zgjedhur kur zgjedh 10 makinat më të mira të McLaren F1. Këtu është zgjedhja jonë, duke marrë parasysh suksesin, inovacionin e secilës makinë dhe sa të ftohtë mendojmë se është.

10. McLaren-Mercedes MP4-20

Viti: 2005
Fiton: 10
Titujt e shoferëve: 0
Titujt e konstruktorëve: 0

Lufta për vendin e 10-të ishte midis dy McLarens të shpejtë, por me të meta: MP4-20 2005 dhe MP4-27 të 2012. Në fund ajo duhet të shkojë te makina e mëparshme, pjesërisht sepse kishte një avantazh më të madh të ritmit kundërshtim, pjesërisht sepse iu afrua fitimit të një titulli, dhe gjithashtu sepse dështimi i saj nuk çoi në humbjen e ekipit Lewis Hamilton …

Kalimi në rregulla ndalimi pa goma dhe rregulloret e rishikuara aero për 2005 zunë forcën dominuese të epokës, Ferrari. MP4-20 e Adrian Newey ishte zakonisht makina më e shpejtë e sezonit, veçanërisht pasi ekipi e kishte marrë atë në krye pas garave të hershme.

Por McLaren gjithmonë ishte duke luajtur kapur me Fernando Alonso dhe Renault. Një kombinim i mosbesueshmërisë së McLaren dhe një fushate e shkëlqyer nga Alonso do të thoshte që Spanjolli mundi Kimi Raikkonen deri në titullin e shoferëve.

Lufta e konstruktorëve ishte edhe më afër, Juan Pablo Montoya ishte më i fortë se numri dy i Renault Giancarlo Fisichella. Por McLaren humbi me nëntë pikë pasi Alonso blitzed në finalen e Grand Prix të Kinës, ndërsa Montoya doli në pension pasi goditi një mbulesë të gabuar të kullimit.

PLUS: Historia e nënkampionit më të shpejtë të F1

MP4-20 gjithsesi shënoi 10 fitore nga 19 gara dhe kujtohet si një nga makinat më të mira të F1 për të mos fituar titullin.

9. McLaren-Honda MP4 / 6

Viti: 1991
Fiton: 8
Titujt e shoferëve: 1 (Ayrton Senna, 1991)
Titujt e konstruktorëve: 1 (1991)

MP4 / 6 filloi 1991 me katër fitore radhazi, por fushata nuk ishte e thjeshtë për McLaren dhe Ayrton Senna.

Për pjesën më të madhe të mesit të sezonit, MP4 / 6 i Senna kishte probleme të besueshmërisë, duke rritur konsumin e karburantit ndërsa Honda zhvilloi motorin e saj V12 duke bërë që Braziliani të mbaronte karburant në Silverstone dhe Hockenheim.

PLUS: Eksperimenti V12 që dha titullin përfundimtar të Senna në F1

Ndoshta më shqetësuese, kombinimi Williams-Renault doli i fortë. FW14 ishte makina më e mirë garuese për pjesën më të madhe të sezonit, megjithëse çështjet e kutisë së marsheve dhe gabimet e ekipit do të thoshin që Williams nuk e shfrytëzonte gjithnjë atë.

PLUS: Gabimet kryesore pas një titulli të humbur Williams

McLaren dhe Honda u përgjigjën fuqimisht, Senna mori shkëlqyeshëm polin dhe fitoi GP Hungarisht në Gusht, pastaj fitoi me fat në Belgjikë. McLaren tejkaloi Williams në kualifikimin GP GP dhe, kur Nigel Mansell shkoi në Williams e tij, titulli i Senna u konfirmua. Ai pastaj i dha fitoren Suzuka shokut të ekipit Gerhard Berger.

McLaren fitoi titullin e konstruktorëve me 14 pikë dhe MP4 / 6 ishte makina e fundit F1 që fitoi kampionatin botëror duke përdorur një motor V12 ose një transmision manual.

8. McLaren-Mercedes MP4-22

Viti: 2007
Fiton: 8
Titujt e shoferëve: 0
Titujt e konstruktorëve: 0

Suksesi i MP4-22 është njollosur disi nga skandali ‘Spygate’, në të cilin McLaren u gjet fajtor për përfitimin nga informacioni sekret teknik i Ferrarit. Kjo rezultoi në një gjobë rekord prej $ 100 milion dhe McLaren u përjashtua nga kampionati i konstruktorëve.

Por, në rrugën e duhur, makina u dorëzua. Ai fitoi tetë nga 17 garat e sezonit dhe tejkaloi rivalin kryesor Ferrari. Vetëm përjashtimi e pengoi atë të merrte kurorën e konstruktorëve dhe ishte edhe më shpejt krahasuar me rivalët dhe shënoi më shumë fitore sesa MP4-23 me të cilën Hamilton mori kurorën e tij të parë të shoferëve në 2008.

Titulli i shoferëve të vitit 2007 humbi pjesërisht për shkak të rivalitetit midis kampionit në fuqi të botës Alonso dhe rishtarit Hamilton, të cilët të dy shënuan 109 pikë dhe u mposhtën nga Raikkonen i Ferrarit në 110.

MP4-22 ishte shumë i besueshëm, siguroi një themel të fortë për një rishtar për të bërë një ndikim të menjëhershëm në F1, dhe nuk kishte asnjë garë të vetme në të cilën të paktën një nga makinat nuk doli në podium. Ka një rast të fortë për të qenë një nga McLarens më të mëdhenj për të mos fituar një titull.

7. McLaren-Mercedes MP4-14

Viti: 1999
Fiton: 7
Titujt e shoferëve: 1 (Mika Hakkinen, 1999)
Titujt e konstruktorëve: 0

Në lançimin e MP4-14, shefi i ekipit Ron Dennis e përshkroi makinën si një përfaqësim të “hapit më të madh të vetëm që ndiejmë se mund të bënim për 1999 me ndoshta përqindjen më të vogël ndonjëherë të përbërësve të bartur nga makina e vitit të kaluar”. Sidoqoftë, për shkak të dizajnit të ndërlikuar të makinës, dhe kësaj përqindjeje të ulët të komponentëve të bartjes, një pjesë e madhe e vitit kaloi duke rregulluar problemet e dhëmbëzimit.

Sezoni filloi zhgënjyes, me të dy makinat që braktisën hapjen e sezonit Australian pavarësisht se bllokuan rreshtin e parë. Vendosi temën për sezonin. MP4-14 ishte komodisht makina më e shpejtë e sezonit – siç dëshmohet nga 11 shtylla nga 16 gara – por një varg problemesh, nga gabimet e shoferit te rrota që binte nga makina e Mika Hakkinen në Silverstone, e mbajti Ferrarin në garë.

Pavarësisht se Michael Schumacher humbi gjashtë gara pas përplasjes së tij me këmbë në GP Britanike, Ferrari mori kurorën e konstruktorëve, megjithëse Hakkinen mundi Eddie Irvine në titullin e shoferëve.

6. McLaren-Ford MP4 / 1

Vitet: 1981-83
Fiton: 6
Titujt e shoferëve: 0
Titujt e konstruktorëve: 0

McLaren po luftonte keq kur u bashkua me ekipin Project Four Racing F2 dhe nuk u desh shumë që Dennis dhe ekipi i tij të bënin një ndikim. MP4 / 1 i stilistit John Barnard jo vetëm që e ktheu ekipin përsëri në front, por ishte inovator.

MP4 / 1 kishte monokokun e parë të parë plotësisht të përbërë nga karboni. Më e fortë, më e lehtë dhe më e sigurt se shasia konvencionale, karbonfibra shpejt do të bëhej de rigueur në garat me një vend.

Përplasja prej 140 mph e John Watson në Monza në 1981, nga e cila ai ishte në gjendje të largohej, nënvizoi forcën e makinës dhe ishte gjithashtu një fitues. Suksesi i njohur Watson në vitin 1981 në GP Britanik ishte i pari për McLaren për katër vjet dhe ai vazhdoi të përfundonte vetëm pesë pikë prapa kampionit të botës Keke Rosberg në një sezon dramatik të vitit 1982.

MP4 / 1 nuk fitoi kurrë një titull por Watson dhe Niki Lauda fituan gjashtë gara në një periudhë tre vjeçare.

10 të parët: 10 garat më të mëdha të Niki Lauda

Makina gjithashtu nisi epokën më të suksesshme të McLaren dhe ishte një moment historik për F1.

5. McLaren-Honda MP4 / 5

Vitet: 1989-90
Fiton: 16
Titujt e shoferëve: 2 (Alain Prost 1989, Ayrton Senna 1990)
Titujt e konstruktorëve: 2 (1989-90)

Sezoni i McLaren 1989 mbahet mend më së miri për marrëdhëniet gjithnjë e më toksike midis Ayrton Senna dhe Alain Prost, përplasja e tyre me Suzuka dhe polemikat pasuese. Dhe kjo tenton të errësojë faktin që MP4 / 5 ishte një tjetër McLaren i shkëlqyeshëm.

Në terma të papërpunuar, ajo ishte pothuajse aq larg përpara rivalëve sa paraardhësi i saj përrallor, MP4 / 4, por nuk ishte aq i besueshëm. Çështjet e motorit dhe transmetimit – dhe disa incidente – e kufizuan MP4 / 5 në ‘vetëm’ 10 fitore nga 16 gara ndërsa McLaren hyri në një tjetër titull të dyfishtë.

MP4 / 5B i rishikuar u përball me kundërshtim më të ashpër nga Ferrari (tani me Prost me të kuqe) por motori i tij i fuqishëm Honda V10, për të mos përmendur një tjetër përplasje të diskutueshme Senna-Prost në Suzuka, ndihmoi McLaren në një tjetër titull të dyfishtë.

Numri i fundit i modelit ishte 16 fitore dhe 27 pole nga 32 paraqitje, së bashku me katër suksese në kampionat, të shënuara në një kohë kur kundërshtimi i McLaren po bëhej më i fortë.

4. McLaren-Mercedes MP4-13

Viti: 1998
Fiton: 9
Titujt e shoferëve: 1 (Mika Hakkinen, 1998)
Titujt e konstruktorëve: 1 (1998)

Në vitin 1998, McLaren dhe Ferrari ishin vërtet në një klasë të tyren. McLaren mori titullin e konstruktorëve me 156 pikë në krahasim me 133 të Ferrarit, ndërsa pjesa tjetër e fushës arriti vetëm 127 pikë mes tyre.

MP4-13 ishte McLaren e parë e projektuar nga Newey dhe, pasi la kundërshtarët në garën e parë të sezonit, u prit me një vëzhgim të shtuar. Pavarësisht se FIA ​​i dha McLaren qartë gjatë testimit të dimrit për sistemin e frenimit asimetrik, pas fushatës nga Ferrari, sistemi i frenimit u konsiderua i paligjshëm dhe frenat u hoqën nga makina.

Ndaluar: Zgjidhjet e reja drejtuese të F1

Pavarësisht kësaj, McLaren mbeti forca dominuese në vitin e parë të rregulloreve të gomave me goma të ngushta. MP4-13 mori 12 nga 13 polet e para të sezonit dhe përfundimisht i dha fund pritjes shtatë-vjeçare të ekipit për një titull, Hakkinen duke shtuar dafinat e shoferëve në suksesin e konstruktorëve.

3. McLaren-Honda MP4 / 4

Viti: 1988
Fiton: 15
Titujt e shoferëve: 1 (Ayrton Senna, 1988)
Titujt e konstruktorëve: 1 (1988)

A tifozi i preferuar dhe ndoshta më i famshmi nga të gjithë McLarens, MP4 / 4 fitoi 15 nga 16 gara në 1988, me Senna dhe Prost që luftuan një betejë epike për titullin, larg pjesës tjetër.

Avantazhi i ritmit të parë të makinës me motor Honda ishte më i madh se çdo McLaren tjetër në historinë e kampionatit botëror dhe u rrah në pol vetëm një herë. Efikasiteti i tij në gara rrallë përputhej dhe ishte i besueshëm, duke shënuar 10 1-2.

Përpjekja e Senës për të fituar titullin e tij të parë në Suzuka ishte gjithashtu një nga më të mirët.

PLUS: 10 garat më të mëdha të Formula 1 të Ayrton Senna

Arsyet e vetme që MP4 / 4 nuk është më e lartë në këtë listë janë që kundërshtimi ishte i dobët – kampioni në fuqi Williams në veçanti u godit nga fuqia e aspiruar natyrshme Judd V8 – dhe nuk ishte veçanërisht inovative, turbocarët u nxorrën jashtë ligjit për 1989.

PLUS: Origjina e garuesit më të madh të McLaren-Honda

Sidoqoftë, Neil Trundle, ish-mekanik kryesor në Senna, këmbëngul se MP4 / 4 është “paketa e përsosur, akoma makina me pamjen më të ulët dhe më të hijshme në ekran në Zyrat Qendrore”.

2. McLaren-Ford M23

Vitet: 1973-77
Fiton: 16
Titujt e shoferëve: 2 (Emerson Fittipaldi 1974, James Hunt 1976)
Titujt e konstruktorëve: 1 (1974)

McLaren e parë që fitoi një kurorë F1, M23 mori 16 fitore dhe tre kampionate në karrierën e saj të gjatë. Nëse përfshini fitoret e saj jo-kampionate, ajo është F1 McLaren e dytë më e suksesshme dhe është sigurisht një nga më të rëndësishmet.

Projektuesi Gordon Coppuck aplikoi mendimin e Colin Chapman me Lotus 72 – formë pykë dhe radiatorë anësorë – dhe përvojë nga McLaren M16 Indycar për të krijuar M23, i cili mori një pol të bujshëm në debutimin e tij në duart e Denny Hulme.

PLUS: McLaren që i bëri rivalët e saj Indy të vjetëruar

M23 duhet të kishte fituar më shumë gara gjatë sezonit të tij të parë në 1973, por ardhja e Emerson Fittipaldi vitin e ardhshëm ngriti lojën e ekipit. Kombinuar me fat të keq për Ferrarin e ringjallur, kjo ishte e mjaftueshme për të siguruar të dy kampionatet në 1974.

PLUS: Titulli profetik i Fittipaldi që justifikoi kalimin e tij në McLaren

Ferrari e mori veprimin së bashku në 1975, por kishte ende kohë për një sfidë tjetër të titullit me M23. Pasi u largua Fittipaldi, i shpejtë James Hunt ndërhyri dhe mori një kurorë dramatike shoferësh në 1976 pas një beteje epike me Lauda (Ferrari). Dhe Hunt e çoi makinën e plakur në dy shtylla në fillim të vitit 1977.

1. McLaren-TAG MP4 / 2

Vitet: 1984-86
Fiton: 22
Titujt e shoferëve: 3 (Niki Lauda 1984, Alain Prost 1985-86)
Titujt e konstruktorëve: 2 (1984-85)

Kombinimi perfekt i dizajnit monokok të karbonfibrës së Barnard dhe ‘shishit të koksit’, motorit Porsche me shenjë TAG, sistemit të menaxhimit të karburantit nga Bosch dhe gomave nga Michelin rezultoi në periudhën e parë të dominimit të vërtetë të McLaren në F1.

Gjithçka që mësohet nga MP4 / 1 ishte përfshirë në model, Dennis e kishte bindur Porsche të rikthehej në F1, dhe po kthehej nga Marlboro.

PLUS: McLaren që përmirësoi të parën e saj revolucionare

Lauda dhe Prost zhvilluan një garë private për titullin botëror 1984, duke shënuar 12 fitore nga 16 gara ndërsa austriaku famshëm mundi shokun e tij më të ri francez deri në titull me gjysmë pike.

PLUS: Si Lauda fitoi betejën më të afërt të titullit në F1

Paketa, e zhvilluar për një periudhë tre-vjeçare, mori të dy titujt përsëri në 1985 (tani me gome Goodyear) dhe ishte akoma mjaft e mirë në 1986 që Prost të shënonte një kurorë të shkëlqyer të shoferëve të dytë kundër Williams-Hondas më të shpejtë.

Numri i fundit i MP4 / 2 me 22 fitore të Grand Prix dhe pesë kampionate është i pakonkurueshëm në historinë e McLaren.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu