Raundi i hapjes së sezonit Formula 1 2021 në Australi është vendosur të shtyhet, ka mësuar Autosport.

Pasi pa kalendarin e tij 2020 duke pësuar ndryshime të rëndësishme për shkak të pandemisë COVID-19, F1 synoi të kthehej në një sezon më të rregullt në 2021 duke njoftuar një orar me 23 gara ne nentor.

Sezoni do të fillonte me Çmimin e Madh Australian në Melburn në 21 Mars, duke shënuar garën e parë të garës që nga viti 2019 pasi ajo ishte anuluar vetëm disa orë para se të fillonte stërvitja e së Premtes vitin e kaluar.

Por me Australinë që akoma po zbaton kufizime të rrepta të udhëtimit dhe mes frikës globale për shfaqjen e një lloji të ri të COVID-19, dyshimet janë rritur në lidhje me qëndrueshmërinë e garës.

Autosport e kupton që Grand Prix i Australisë tani duket se do të shtyhet për më vonë në sezonin 2021, duke detyruar një riorganizim të mundshëm të garave më vonë gjatë vitit.

Kjo do të thotë që Çmimi i Madh i Bahreinit i planifikuar për në 28 Mars tani duket i gatshëm të bëhet hapësi i sezonit 2021.

Një zëdhënës për F1 i tha Autosport se seria “provoi që ne mund të ktheheshim në gara të sigurt dhe dha atë që shumë menduan se ishte e pamundur në Mars”.

“Ne kemi përcaktuar kalendarin tonë 2021 dhe presim kthimin e F1 në Mars të këtij viti,” shtoi ai.

Puna e ndërtimit në qarkun e përkohshëm të rrugës në Albert Park në Melburn zakonisht fillon nga fundi i janarit, por shitjet e biletave ende nuk kanë filluar për garën.

Mendohet se një njoftim që shtyn çmimin e madh do të bëhet më vonë këtë muaj.

Australia ka marrë një qasje të rreptë drejt kufizimit të përhapjes së COVID-19 që nga shpërthimi, duke mbyllur kufijtë e saj për jorezidentët menjëherë pasi gara e F1 u anulua në Mars.

Rregulla të rrepta të karantinës kanë qenë në fuqi që nga marsi, duke detyruar të gjithë arritjet në Australi dhe ata që lëvizin midis shteteve të kalojnë dy javë në hotele të caktuara karantine.

Aktualisht janë vlerësuar 279 raste aktive në Australi, ndërsa ka pasur 909 vdekje totale të raportuara që rezultojnë nga COVID-19.

Melburn aktualisht po përgatitet të presë veprimtarinë e saj të parë të madhe ndërkombëtare pothuajse një vit, duke organizuar turneun e Grand Slam në Tenis Australian Open nga 8-21 Shkurt.

Qeveria e Shtetit Victorian tashmë ka konfirmuar që të gjithë lojtarët që marrin pjesë në turne duhet t’i përmbahen karantinës dy-javore pas mbërritjes në Australi për të “siguruar sigurinë e të gjitha palëve”.

F1 ka kryer testime rigoroze për COVID-19 që nga fillimi i vonuar i sezonit 2020, duke siguruar që i gjithë personeli i paddock të marrë pjesë në testin e ngjarjeve negative para se të lejohet në vend.

Ata që morën pjesë në Çmimin e Madh të Abu Dhabi u kërkua të qëndronin brenda një biosfere në ishullin Yas për tërësinë e ngjarjes, duke siguruar që ata të mos udhëtonin në askund tjetër në shtetin e qytetit.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu