Kalendari i reduktuar i vitit 2020 i Formula 1 do të thotë që disa skuadra do të paguajnë një tarifë më të vogël hyrjeje për sezonin e ardhshëm, me kampionin botëror Mercedes që faturën e saj e pret me më shumë se 1 milion dollarë.

Një plan origjinal për një orar me 22 garë duhej të braktisej për shkak të pandemisë së koronavirusit, dhe në fund orari i riorganizuar u shkurtua në 17 gara.

Si pjesë e një ristrukturimi të financave të F1 në 2013 për të ndihmuar FIA të marrë disa nga të ardhurat e serive, u ra dakord që skuadrat të paguanin një tarifë hyrëse bazuar në numrin e pikëve të shënuara në kampionatin e sezonit paraardhës.

Kostot mund të jenë lotim të syve në disa raste, megjithatë, dhe ekipi dominues i Mercedesit vitin e kaluar pagoi tarifën më të lartë ndonjëherë për garën në vitin 2020 – një dajak 5,490,812 dollarë.

Tarifat për vitin e ardhshëm janë përcaktuar pas takimit të fundit të Këshillit Botëror të Sporteve Motorike dhe shifrat bazë janë rritur vetëm me 2.3% – për të pasqyruar inflacionin e SHBA – nga 2019.

FIA deklaron se secila skuadër duhet të paguajë një tarifë themelore hyrëse prej $569.308, e cila duhet të dorëzohet kur ata paraqesin kërkesën e tyre.

Për më tepër, skuadra fituese e kampionatit botëror duhet të paguajë një shtesë prej $ 6677 për çdo pikë të shënuar gjatë kampionatit botëror 2020.

Për çdo konkurrent tjetër, kostoja është $5691 për secilën pikë. Kjo duhet të paguhet këtë muaj pasi të jetë regjistrimi i pikëve përfundimtare.

Ndërsa Mercedes përsëri do të duhet të paguajë tarifën më të madhe të të gjitha skuadrave pasi ka rrëmbyer titullin e saj të shtatë të kampionatit botëror, numri i pikëve më të vogla do të thotë një shifër më e ulët se vitin e kaluar.

Mercedes arriti të shënojë 573 pikë këtë vit, krahasuar me 739 që u deshën në 2019.

Kjo do të thotë që tarifa e hyrjes së saj ka rënë nga 5,490,812 $ në 4,482,898 $.

Por Mercedes nuk është skuadra që ka pasur uljen më të madhe të tarifave të hyrjes këtë vit, sepse fushata zhgënjyese e Ferrarit të paktën ka nënkuptuar një ulje të madhe në sa duhet të paguajë për të hyrë.

Vitin e kaluar, ekipi i Maranello përfundoi nënkampionin e Mercedes me 504 pikë – dhe kjo do të thoshte një tarifë hyrëse prej 3,360,261 dollarë.

Këtë vit, duke përfunduar në vendin e gjashtë në renditje me vetëm 131 pikë, do të thotë që fatura e hyrjes së Ferrarit është ulur në $1,314,829.

Humbësi më i madh nga rënia e tarifës së hyrjes është FIA, me fitimet e saj të prera në mënyrë drastike nga kalendari 17 garë.

Humbja e pesë garave do të thotë që të ardhurat e trupit qeverisës nga tarifat e hyrjes në F1 kanë rënë me të paktën 2,837,130 dollarë.

Këtu është një përmbledhje e plotë e tarifave të hyrjes që ekipet duhet të paguajnë për vitin 2021, dhe se si ato krahasohen me vitin e kaluar.

2021 Tarifat e hyrjes në ekipin F1

Ekip Pikët Tarifë e bazuar në pikë Tarifa totale e hyrjes
Mercedes 573 $3,913,590 $4,482,898
Demi i Kuq 319 $1,816,429 $2,384,737
McLaren 202 $1,149,582 $1,718,890
Pika e Gara 195 $1,109,745 $1,679,053
Renault 181 $1,030,071 $1,599,379
Ferrari 131 $745,521 $1,314,829
AlphaTauri 107 $608.937 $1,178,245
Alfa Romeo 8 $45,528 $614,836
Haas 3 $17,073 $586.381
Williams 0 $ 0 $569.308

Tarifat e hyrjes në ekipin 2020 F1

Ekip Pikët Tarifë e bazuar në pikë Tarifa totale e hyrjes
Mercedes 739 4.934.303 dollarë 5,490,812 dollarë
Ferrari 504 2.803.752 dollarë 3,360,261 dollarë
Demi i Kuq 417 2,319,771 dollarë 2,876,280 dollarë
McLaren 145 806.635 dollarë 1,363,144 dollarë
Renault 91 506,233 dollarë 1,062,742 dollarë
Toro Rosso 85 472,855 dollarë 1,029,364 dollarë
Pika e Gara 73 406,099 dollarë 962.608 dollarë
Alfa Romeo 57 317,091 dollarë 873,600 dollarë
Haas 28 155,764 dollarë 712,273 dollarë
Williams 1 5,563 dollarë 562,072 dollarë

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu