Shefi teknik i AlphaTauri Jody Egginton beson se zhvillimi aerodinamik do të mbetet “mbreti” në zgjidhjen e luftës së ngushtë të mesfushës në Formula 1 këtë vit, pavarësisht nga sistemi i ri i shenjave.

Me rregulloret e reja teknike të shtyra për vitin e ardhshëm, një ngrirje është vendosur në zhvillimin e përhapur të makinave midis 2020 dhe 2021 për të provuar dhe ulur kostot pas shpërthimit të COVID-19.

Secili ekip ka dy argumente zhvillimi për të shpenzuar në azhurnimin e një pjese të modelit të saj të makinës 2020, me shumicën që pret të mbajë rreth 60% të shasisë së vitit të kaluar.

Sfida me të cilën do të përballen shumica e ekipeve është përpjekja për të rikuperuar forcën e dobët për makinat e tyre 2021 pasi rregullimet u bënë rregulloreve për të ulur shpejtësinë me ndryshimet më të mëdha që vijnë në hartimin e dyshemesë.

PLUS: Ndryshimi i vogël që do të jetë pika e madhe e të folurit të F1 2021

McLaren është detyruar të shpenzojë dy argumentet e saj në integrimin e njësive të saj të reja të energjisë Mercedes pas një ndryshimi në furnizues nga viti i kaluar, duke çuar në sugjerime se mund të lihet në këmbën e pasme në luftën e ngushtë të mesfushës.

Por drejtori teknik i AlphaTauri Egginton tha se fakti që zhvillimi aerodinamik në sezon mbeti jashtë kufizimeve do të thoshte që sistemi i shenjave nuk do të përfundonte në përcaktimin e rendit të goditjes.

“Në fund të ditës, aerodinamika ende nuk kontrollohet shumë nga shenjat,” i tha Egginton Autosport.

“Ju mund të zgjidhni të bëni një hundë të re, por një hundë nuk do të bëjë ose prishë konceptin tuaj aerodinamik kur pothuajse çdo aspekt tjetër përveç pjesës së prapme të dyshemesë së rregulloreve është i njëjtë.

“Ju mund të bini pak me shasinë. Unë mendoj se të gjithë përveç McLaren po mbajnë të njëjtën PU, kështu që argumentet e tyre hyjnë në integrimin e gjithë kësaj. Ata duhet ta bëjnë atë njësi të energjisë të përshtatet. Unë jam i sigurt që ka kompromis dhe shpërblim aty për ta, kështu që çfarë do të bëjë për ta në detaje, nuk e di.

“Jo, nuk mendoj se argumentet janë një diferencues në konceptin aerodinamik, dhe është aero që është akoma mbreti. Të gjithë do të përdorin shenjat e tyre për diçka, por nuk mendoj se ai është diferencuesi kryesor për të vendosur rendin.”

PLUS: Çfarë duhet të dini rreth F1 2021

AlphaTauri përfundoi i shtati në kampionatin e ndërtuesve të vitit të kaluar pavarësisht se shënoi më shumë pikë se kurrë më parë dhe fitoi garën e saj të parë që nga viti 2008 në Monza.

Ekipi luftonte rregullisht me McLaren, Racing Point, Renault dhe Ferrari në një luftë të mbingarkuar të mesfushës që Egginton parashikonte të vazhdonte deri në vitin 2021.

“Unë pres përsëri një mesfushë shumë të afërt, por nuk e di rendin,” tha ai.

“Unë madje nuk isha i gatshëm t’i tregoja askujt porosinë dimrin e kaluar, të them të drejtën! Ne i dimë synimet tona, mendojmë nëse i arrijmë, do të jemi në përzierje. Synimi është të futemi në pesë të parët. Nëse ne mund të bëjmë të njëjtin hap që kemi bërë këtë vit për vitin e kaluar, mendoj se kjo është ajo që duhet të bëjmë.

“Por padyshim që me ndryshimet e rregullimit në katin e pasmë për të kufizuar forcën e forcës, ne kemi pak më shumë punë për të bërë. Nuk është thjesht më shumë e njëjtë, është më shumë e njëjtë dhe disa ndryshime për t’u rikuperuar.

“Në qoftë se dikush nuk bën një gabim, ai duhet të jetë i ngushtë. Shpresojmë se nuk jemi ne që bëjmë gabimin!”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu