Anëtarët e Akademisë së Shoferëve të Ferrari Giuliano Alesi dhe Marcus Armstrong kanë shijuar shijen e parë të Formula 1 – prova e parë e Alesit që vjen 30 vjet pas garës së parë të babait Jean në Ferrari.

Alesi Sr provoi për herë të parë një Ferrari 641 në Tetor 1990 dhe djali i tij pati shansin e tij në një specifik SF71H 2018 – me të njëjtin numër, 28, që babai i tij përdori në sezonin e tij inaugurues në Ferrari në 1991.

PLUS: Kur kali i çmendur i F1 u bashkua me Kalin Prancing

Vrapimi i parë i Alesi Jr u ​​ndikua nga një rrugë me lagështirë dhe kushtet e ftohta në Fiorano por, pas një vrapimi të tipit të lagësht, ai u dërgua me rrëshqitje ndërsa babai i tij shikonte nga ana e tij.

“Unë do të doja të falënderoja Ferrarin dhe FDA për këtë mundësi fantastike sot,” tha Alesi Jr, i cili do të garojë në Japoni këtë sezon që vjen.

“Të jesh në gjendje të futesh në kabinën e SF71H ishte jashtëzakonisht emocionuese, ndërsa po ngiste makinën në udhë me babanë tim duke parë dhe sportuar të njëjtin numër gare që ai përdori.

“Për sa i përket trajtimit, makina nuk është shumë e vështirë për t’u drejtuar, por fuqia ishte befasuese dhe duket se nuk mbaron kurrë.

“Direkte dhe efikasiteti i frenimit është gjithashtu mbresëlënëse.

“Ky test ishte mënyra më e mirë e mundshme për mua për t’i dhënë lamtumirën Ferrari.

“Tani një aventurë e re më pret në Azi dhe mezi pres që ajo të fillojë.”

Armstrong u bë vetëm Zelanda e Re për herë të dytë për të drejtuar një makinë Ferrari F1, pas Chris Amon i cili garoi për Scuderia në fund të viteve 1960.

“Padyshim që kjo ishte një ditë e veçantë në jetën time dhe shkoi saktësisht siç do të prisja,” tha Armstrong, i cili do të qëndrojë në FIA Formula 2 në 2021 pasi ka nënshkruar për ekipin DAMS. “Kjo nuk do të thoshte se më pëlqente më pak!

“Të jesh në timonin e një makine të Formula 1 për herë të parë është gjithmonë diçka magjike dhe kur makina është Ferrari, atëherë është vërtet e paharrueshme.

“Njerëzit gjithmonë thonë se është frenimi ai që është aspekti më mbresëlënës dhe kjo ishte rasti, por gjithashtu forca aerodinamike, shpejtësia në kthesa, drejtimi, fuqia dhe ndryshimet e përsosura të ingranazheve janë të gjitha në një planet të ndryshëm krahasuar me kategoritë e tjera të garave.

“Unë do të doja të falënderoja Ferrarin dhe FDA për bërjen e mundshme të kësaj dite dhe mezi pres të hidhem përsëri në një makinë të Formula 1 përsëri në të ardhmen.”

Rivali i Armstrong, F2, Robert Shwartzman, gjithashtu drejtoi makinën të hënën, pasi fillimisht e mori atë në provë në fund të vitit të kaluar në Fiorano dhe më pas përfundoi 129 xhiro në një makinë bashkëkohore në Abu Dhabi në provën e fundit të sezonit 2020.

“Shumë shpejt u ndjeva rehat në makinë dhe me ekipin pasi nuk ka kaluar as një muaj nga hera e fundit dhe ndjenja ishte e mirë për të gjitha xhirot që bëra,” tha ai.

“Tani është koha që unë të përqendrohem në kampionatin e Formula 2 me ekipin Prema, por shpresoj se do të kem një mundësi tjetër për t’u ulur në një Ferrari përsëri sa më shpejt të jetë e mundur.”

Drejtuesit e garës Charles Leclerc dhe Carlos Sainz Jr do të kandidojnë respektivisht të martën dhe të mërkurën, me Mick Schumacher të marrë përsipër të enjten dhe të premten, dhe Callum Ilott gjithashtu testimin të premten.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu