Alfa Romeo është i etur të vazhdojë të punojë me Robert Kubica si drejtuesin e saj rezervë të Formula 1 deri në vitin 2021 kur shpreson t’i japë atij më shumë kohë për makinën dhe imituesin.

Kubica, një herë fitues i çmimit të madh, u bashkua me Alfa Romeo si rezervë e saj e re dhe shofer prove për sezonin 2020 pas kthimit të tij garues me Williams deri në 2019.

Si pjesë e marrëveshjes, mbështetësi i Kubica, PKN Orlen, u lidh si një sponsor i ri i bashkë-titullit për ekipin në një marrëveshje shumë-vjeçare.

Kubica bëri pesë paraqitje në FP1 deri në vitin 2020 në makinën Alfa Romeo C39, duke ekuilibruar detyrat e tij me një fushatë me kohë të plotë në DTM me ART.

Alfa Romeo njoftoi në fund të tetorit se do të mbajë drejtuesit e garës Kimi Raikkonen dhe Antonio Giovinazzi për 2021, dhe tani po kërkon të mbajë Kubica edhe në rolin e tij aktual.

I pyetur nga Autosport në lidhje me planet për Kubica, drejtori i ekipit të Alfa Romeo Frederic Vasseur tha se ishte i etur për të vazhduar marrëdhënien, por donte t’i jepte Polit më shumë kohë në makinë.

“Shpresoj që po, por me siguri sezoni ishte i vështirë,” tha Vasseur.

“[It was] kryesisht për Robertin sepse ai duhej të bënte paralelisht projektin DTM dhe Formulën 1.

“Ishte një sezon i çmendur, të paktën, një gjashtë muaj i çmendur. Por ne do të donim ta kishim atë pak më shumë në makinë, pak më shumë në imitues për të zhvilluar mjetet tona.

“Ai është përkushtuar plotësisht me ne, ai po bën një punë shumë të mirë dhe na tregoi javën e kaluar [in Bahrain] që ritmi është akoma atje.

“Jam shumë i lumtur që mbaj Robertin në skuadër për vitin e ardhshëm”.

Kubica ende nuk ka konfirmuar planet e tij për 2021, por tha në nëntor se nuk ishte i sigurt nëse do të qëndronte në DTM pas kalimit të tij në rregullat e bazuara në GT3 vitin e ardhshëm.

Planet e Alfa Romeo F1 gjatë sezonit 2020 ishin të komplikuara nga pandemia COVID-19 që rezultoi në vendosjen e kufijve për udhëtimet në Evropë dhe kondensuar sezonin DTM në pak më shumë se katër muaj.

Kubica shënoi një fund në podium përmes fushatës së tij rishtar DTM, duke përfunduar i treti në Zolder.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu