Alfa Romeo Racing është bërë skuadra e parë e Formula 1 që njofton zyrtarisht datën e nisjes për makinën e saj 2021, duke konfirmuar planet për një ngjarje lançimi në Varshavë muajin tjetër.

Alfa Romeo do të zbulojë makinën e saj të re – të quajtur C41 – në 22 shkurt në një ngjarje në kryeqytetin e Polonisë, e cila është një bazë kryesore për sponsorin e titullit Orlen.

Ekipi tha se do të lëshonte detaje të mëtejshme mbi “kohën dhe vendin e saktë të zbulimit afër datës”.

Isshtë data e parë fikse për nisjen e një makine F1 këtë vit, me një mori ngjarjesh të planifikuara në fillim të fillimit të provave para-sezonale në Bahrein në 12 Mars.

Hapja e sezonit të vonuar do të zhvillohet gjithashtu në Bahrein në 28 Mars, duke shënuar fillimin e një sezoni të planifikuar për 23 garë për F1.

Ferrari ka ngacmuar një zbulim të makinës së saj të re, SF21, në epërsinë e provave para-sezonale, ndërsa Aston Martin gjithashtu pritet të paraqesë modelin e saj të parë që nga marrja e projektit Racing Point në Mars.

Ekipi i Alpine i markës së re do të zbulojë makinën e tij A521 në një ngjarje në shkurt, por nuk ka caktuar ende një datë të saktë.

Emërtimi i makinës Alfa Romeo C41 do të shfaqej jashtë sekuencës, duke pasur parasysh ekipin e garuar me një C39 në vitin 2020, por ajo ndjek një qasje të ngjashme me atë të furnizuesit të njësisë së energjisë Ferrari.

Ndërsa puna do të kishte filluar në makinën e parashikuar për 2021 përpara vendimit për të vonuar rregulloret e reja teknike me një vit në prag të pandemisë COVID-19, makina 2022 duket se do të njihet si C40.

Ferrari ka ndjekur një qasje të ngjashme, duke iu referuar makinës së saj 2021 si projekti 673, ndërsa makina e saj 2022 njihet si projekti 672.

Për shkak të bartjes së shumicës së makinave 2020 sipas rregullave teknike të rishikuara për këtë vit, disa skuadra në vend të kësaj kanë vendosur të rregullojnë emrin e modelit të vitit të kaluar, duke përfshirë Red Bull (RB16) dhe McLaren (MCL35M).

Alfa Romeo hyn në sezonin 2021 duke synuar të kthehet nga një 2020 i vështirë që pa ekipin të shënonte vetëm tetë pikë ndërsa shoferët Kimi Raikkonen dhe Antonio Giovinazzi luftuan për të garuar me ekipet e mesfushës më tej.

Raikkonen dhe Giovinazzi kanë qëndruar me ekipin për 2021 dhe do të mbështeten edhe një herë nga shoferi provë dhe rezervë Robert Kubica.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu