Pas një fushate në vitin 2020, kur dyshja e Alfa Romeo, Kimi Raikkonen dhe Antonio Giovinazzi, u përpoqën disa herë të bënin shumë përshtypje në betejën e mesfushës, veshja zvicerane u la më e inkurajuar nga drejtimi i saj në Bahrein.

C41 i ri tregoi shenja se ishte një hap përpara ndaj paraardhësit të tij, dhe në ditën e fundit të provës Raikkonen ishte i katërti më i shpejtë.

Me Williams të vendosur të jetë i mbyllur në një luftë me Alfa Romeo dhe Haas këtë vit drejt pjesës së pasme të mesfushës, forma e Raikkonen dalloi për Russell.

“Kimi dukej shumë, shumë shpejt”, tha Russell në lidhje me performancën e ditës së fundit.

“Duhet t’i jap kredi. Edhe pse duhet të shikoj më thellë të dhënat, do të thoja në momentin që ata duken si skuadra më befasuese.

“Unë nuk mund t’ju them sinqerisht se ku mendoj se jemi në krahasim, por duke parë gjërat, Kimi dukej shumë shpejt.”

Giovinazzi, i cili po shkon në sezonin e tij të tretë të plotë me Alfa Romeo, tha se ishte optimist për përparimin që ekipi kishte bërë.

Antonio Giovinazzi, Alfa Romeo Racing C41

Antonio Giovinazzi, Alfa Romeo Racing C41

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

“Unë jam i lumtur me punën e bërë në Sakhir,” i tha ai Autosport.

“Edhe pse janë akoma prova, besoj se përshtypja e parë me veturën është akoma e rëndësishme.

“Pavarësisht kushteve të vështira me erën dhe rërën ditën e parë, unë kurrë nuk kam pasur ndonjë problem të veçantë.

“Në fakt, edhe në kushte të ndërlikuara, makina u tregua e qëndrueshme dhe ju mund ta drejtonit me kënaqësi.

“Unë do të thoja që ky është një projekt i lindur mirë, dhe ne mund të jemi të kënaqur me punën e përgatitjes për sezonin.”

Edhe pse ekipet F1 kanë luftuar për të rikuperuar forcën e humbur këtë sezon për shkak të ndryshimeve të rregullave aero, Giovinazzi mendon se Alfa Romeo i ri është në të vërtetë më i mirë se vitin e kaluar.

“Rregulloret e reja dhe gomat e reja synojnë të zvogëlojnë performancën, por më duhet të them se kam parë shumë përparim,” shpjegoi ai.

“Pjesa e përparme e makinës është më e përgjegjshme, veçanërisht në sektorët me shpejtësi të ulët, dhe në përgjithësi ndjenja është pozitive në të gjitha llojet e kthesave.

“Njësia e energjisë është përmirësuar gjithashtu. Ishte një sensacion i menjëhershëm dhe kjo padyshim që do të na japë një dorë për t’u afruar më shumë me rivalët tanë. “Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu