Alfa Romeo ka zbuluar makinën e saj të re C41 Formula 1 përpara sezonit 2021, duke ndryshuar disa ndryshime të vogla të dizajnit të vitit të kaluar.

Në një ngjarje lansimi në Varshavë me sponsorin e titullit PKN Orlen, shoferët e Alfa Romeo Kimi Raikkonen dhe Antonio Giovinazzi ishin gati për të hequr mbulesat e makinës së re për sezonin e ardhshëm.

Livery C41 ka ndryshuar skemën e ngjyrave në pjesën e pasme të makinës nga viti i kaluar, duke e kthyer mbulesën e motorit në të bardhë me një logo të kuqe, dhe duke i bërë faqet e kuqe.

Makina e re do të bëjë debutimin e saj në pistë këtë të Premte në një goditje në Circuit de Barcelona-Catalunya para se të shijojë skadimin e parë të tij të zgjatur në provat para-sezonale në 12-14 Mars.

“Lëshimi i një makine të re është gjithmonë një moment emocional, kulminacioni i përpjekjeve me muaj nga të gjithë që kthehen në fabrikë dhe fillimi i një aventure të re,” tha drejtori i ekipit Frederic Vasseur.

“Unë mendoj se filozofia mbi të cilën bazohet skuadra mbetet e njëjtë – ne duhet të bëjmë një punë më të mirë nesër sesa po bëjmë sot. Ne e përfunduam sezonin e kaluar në P8, kështu që duhet të synojmë një rezultat më të mirë në 2021. Për ta bërë këtë , ne duhet të vazhdojmë të përmirësohemi në secilin departament, bregdet dhe përsëri në selinë qendrore.

“Çdo skuadër në rrjet ka pritje shumë të mëdha tani: të gjitha ekipet presin që të bëjnë një punë të mirë gjatë dimrit dhe të jenë në një pozitë të mirë për garën e parë, por së shpejti do të jetë koha që të gjithë të tregojnë kartat e tyre “

Alfa Romeo hyn në sezonin 2021 duke kërkuar të kthehet nga një fushatë zhgënjyese vitin e kaluar që kryesisht e pa atë me Haas dhe Williams në luftën e ‘Klasës C’.

Megjithëse ekipi ishte në gjendje të përputhte përfundimin e saj në vendin e tetë në kampionatin e konstruktorëve nga 2019, pikët e saj u regjistruan pasi Raikkonen dhe Giovinazzi grumbulluan vetëm tetë pikë, duke regjistruar një garë jo më të lartë se e nënta.

Alfa Romeo ishte i kufizuar nga performanca e dobët e njësive të energjisë së Ferrarit gjatë vitit të kaluar, por marka italiane shpreson të ketë zgjidhur çështjet përpara sezonit 2021.

Parashikohet që Sauber Motorsport – i cili operon skuadrën Alfa Romeo F1 jashtë Zvicrës – është vendosur të zgjasë partneritetin e saj me Ferrari deri në 2025. Marrëveshja aktuale skadon në fund të këtij sezoni.

Alfa Romeo vendosi të mbajë Raikkonen dhe Giovinazzi për 2021, duke shënuar garën e tyre të tretë së bashku.

Dyshja do të bashkohet nga shoferi rezervë Robert Kubica edhe një herë ndërsa ekipi mban sponsorizimin e titullit nga firma polake PKN Orlen, duke bërë që zbulimi i këtij sezoni të zhvillohet në Varshavë.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu