Fernando Alonso nuk do të marrë pjesë në lëshimin e makinës në Formula 1 të Alpine 2021 javën e ardhshme ndërsa ai vazhdon përgatitjet e tij për sezonin e ri pas një aksidenti çiklizmi.

Kampioni dy herë Botëror Alonso do të rikthehet në F1 këtë vit me Alpine pas më shumë se dy vitesh larg serialit.

Spanjolli u përfshi në një përplasje me një makinë ndërsa po udhëtonte me biçikletë në rrugën pranë Lugano në Zvicër në fillim të këtij muaji, duke e lënë atë me një frakturë në nofullën e sipërme që kërkoi operacion.

Alonso ishte u lëshua 48 orë pas operacionit, me ekipin duke thënë se priste që ai të ishte “plotësisht operacional për të ndërmarrë përgatitje për sezonin” në javët e ardhshme.

Që atëherë Alonso ka shpërndarë një numër postimesh në mediat sociale që e tregojnë atë duke përfunduar ushtrime trajnuese.

Por, në konfirmimin e planeve për nisjen virtuale të makinës së re A521 F1 në 2 Mars, Alpine konfirmoi se Alonso nuk do të merrte pjesë në asnjë aktivitet mediatik javën e ardhshme.

“Me keqardhje konfirmojmë që Fernando Alonso nuk do të jetë i pranishëm për pyetjet dhe përgjigjet e mediave me këtë rast,” deklaroi ekipi.

“Situata sanitare dhe rregulloret përkatëse në fuqi nuk e lejojnë atë të bëjë asnjë komunikim dhe aktivitete të marketingut ndërsa ai ndërmerr përgatitjen e sezonit të tij kritik.

“Në vend të kësaj, ne do të botojmë një Pyetje Përgjigje me Fernando për përdorim mediatik dhe ai do të jetë në dispozicion për media në Bahrein për testimin zyrtar para-sezonal.”

Nisja virtuale do të kryhet nga Mbretëria e Bashkuar, por kufizimet ekzistuese të udhëtimit në vend do të thonë që sportistët elitarë që udhëtojnë nga jashtë mund të shmangin vetëmizolimin për të marrë pjesë në ngjarje konkurruese.

Duket se, ndërsa përgatitjet e Alonso janë vonuar për shkak të aksidentit të tij me biçikletë, afati kohor për trajnimin e tij para-sezonal gjithashtu ka ndryshuar, duke shpjeguar mungesën e tij nga nisja.

Nisja virtuale do të shfaqë shokun e ri të Alonso-s në F1, Esteban Ocon, si dhe drejtorin e sapoemëruar të garave Davide Brivio, i cili ka u bashkua nga skuadra MotoGP fituese e kampionatit botëror të Suzuki.

CEO i Alpine Laurent Rossi gjithashtu do të marrë pjesë në angazhimet e medias, pasi ka marrë rolin si pjesë e riorganizimit të Grupit Renault të markës Alpine, si dhe drejtorin ekzekutiv Marcin Budkowski.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu