Kampioni dy herë i botës mori startin e tij të parë të madh që nga viti 2018 në Sakhir pas dy vitesh garimi në Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë dhe tubimin e Dakar ndër të tjerët.

Pavarësisht nga mungesa e gjatë, Alonso u fut në 10 më të mirët në kualifikim dhe po luftonte për një përfundim të pikëve përpara se një mbështjellës sanduiç të futej në një kanal frenash ta detyronte atë të dilte në pension 32 xhiro në garë.

Pas të dielës, Spanjolli ndjeu se ai ende kishte nevojë për të hekurosur gabimet dhe për të gjetur më shumë shpejtësi dhe besim në timon.

“Ishte bukur”, tha Alonso për garën e tij. “Kam pasur disa beteja të mira dhe disa prej tyre patën përfundime të lumtura, disa nuk ishin ashtu siç po na kapërcente.

“Por unë kam nevojë për të gjetur më shumë ritëm nga vetja ime dhe për të gjetur më shumë besim dhe unë duhet të nxjerr më shumë nga makina, frenat dhe të ekzekutoj fillimin më mirë.

“Nuk ishte shumë keq, por ka shumë hapësirë ​​për t’u përmirësuar nga ana ime.

“Në pitstops mendoj se djemtë bënë një punë të mahnitshme por pozicioni im në ndalesën e dytë nuk ishte i duhur. Këto janë gjëra të vogla dhe gabime që unë vazhdoj t’i bëj nga testimi dhe kjo garë e parë, por shpresoj që nga gara dy dhe tre të mund të paraqes më mirë personalisht “.

Fernando Alonso, Alpine F1

Fernando Alonso, Alpine F1

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Megjithëse Alpine nuk u paraqit në pozitat udhëheqëse gjatë fundjavës së hapjes së 2021, Alonso mbetet i bindur se rikthimi i tij do të jetë i kënaqshëm për veten dhe ata që e ndjekin atë.

“Unë mendoj se do të jetë në rregull. Ju do të shijoni rikthimin dhe do të shijoni luftën që do të bëjmë çdo fundjavë,” shtoi ai.

“Unë mendoj se ne gjithmonë kemi thënë që nga fillimi se kjo është një shumë interesante dhe Alpine është në F1 për gjëra të mëdha. Ndoshta 2021 është një vazhdim i vitit 2020 dhe ne po ndërtojmë vrullin dhe diçka më të rëndësishme drejt vitit 2022.

“Shpresoj se do të kënaqeni me këtë rikthim”.

Përkundër një fundjave zhgënjyese për Alpine, Alonso pranoi se ishte e vështirë të gjykohej pozicioni i ekipit në rendin e goditjes.

“Difficultshtë e vështirë të thuhet. Unë mendoj se pamë rezultate të ndryshme dhe pak ndjenjë të përzier për të gjithë, përfshirë edhe ne. Ndonjëherë dukemi më mirë, ndonjëherë shohim pak poshtë.

“Do të na duhen disa gara për të pasur një rregull më të vendosur, kështu që le të presim dhe shohim. Puna jonë është të punojmë më shumë dhe të identifikojmë dobësitë tona nëse ka dhe të punojmë për to dhe të mbajmë pikat tona të forta. Isshtë një sezon interesant për të gjithë “Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu