Fernando Alonso është “plotësisht i aftë” dhe do të jetë gati për të vozitur në testimin para-sezonal të Formula 1 javën e ardhshme pasi të shërohet nga një aksident çiklizmi, sipas CEO i Alpine.

Kampioni dy herë Botëror Alonso është vendosur të rikthehet në F1 këtë vit me Alpine, pasi nuk ka bërë një fillim të madh që nga paraqitja e tij e fundit për McLaren në fund të 2018.

Përgatitjet para-sezonale të Alonso ishin të komplikuara më vonë ai ishte përfshirë në një aksident me biçikletë ndërsa ishte në rrugë në Zvicër muajin e kaluar.

Spanjolli kërkoi një operacion korrektues për një thyerje të nofullës së sipërme, por ai që nga ajo kohë është kthyer në stërvitje dhe e ka lënë Alpine të sigurt se do të ishte në gjendje të paraqitej në testimin para-sezonal.

Pavarësisht se mungoi në lëshimin e makinës F1 të Alpine të martën në mënyrë që të përqëndrohej në përgatitjet dhe rikuperimin e tij, CEO Laurent Rossi theksoi që Alonso ishte i aftë për sezonin e ri.

“Fernando po bën shumë mirë,” tha Rossi. “Ai pati një aksident të keq. Një aksident me biçikletë është rrallë diçka që shkon lehtë, por ai ishte me fat, dhe ai përfundoi duke vuajtur vetëm nga nofulla e tij.

“Pra, përveç operacionit të nevojshëm dhe kujdesit në nofullën e tij, pjesa tjetër është plotësisht e mirë. Fernando është plotësisht në gjendje. Ai është plotësisht operacional.

“Ne madje jemi të befasuar që ai është shëruar kaq shpejt. Ai na konfirmoi pothuajse menjëherë pas incidentit se do të jetë këtu në Bahrein, gjë që është konfirmuar me mjekët e tij.

“Duket sikur ai kishte të drejtë sepse ai ishte absolutisht në gjendje dhe ne po presim me padurim ta shohim atë javën e ardhshme në makinë”.

Alpine do t’i japë makinës së saj të sapo-lëshuar A521 F1 një goditje fillestare në Silverstone të Mërkurën, duke përdorur një nga ditët e saj të filmuara të alokuara për sezonin e ri.

Me Alonso të paaftë për të hyrë lehtë në Mbretërinë e Bashkuar për shkak të kufizimeve të COVID-19, vrapimi do të përfundojë vetëm nga shoku i tij i skuadrës, Esteban Ocon.

Por drejtori ekzekutiv i Alpine Marcin Budkowski tha se aktivitete të tilla si fillimi i ekipit dhe dita e xhirimeve nuk ishin aq të rëndësishme sa të sigurohej që Alonso ishte plotësisht i aftë për sezonin e ri.

Alonso i paaftë për të qenë pjesë e nisjes edhe nga distanca, sa ka qenë përçarëse situata në lidhje me përgatitjet e ekipit për të për këtë sezon?

“Reallyshtë me të vërtetë për t’i dhënë atij shansin më të mirë për t’u rikuperuar plotësisht për fillimin e sezonit,” tha Budkowski.

“Moreshtë më e rëndësishme ta kesh atë plotësisht të aftë në kohë për provën në Bahrein sesa ta kesh këtu për nisjen, ose ta kesh atë në të vërtetë duke ngarë makinën nesër për largimin.

“Për më tepër, kur keni kufizime, dhe dikush po shërohet nga një aksident dhe ju keni kufizime në udhëtime dhe karantinë, etj, nuk është situata më e mirë.

“Pra, le ta mbajmë Fernando 100%, t’i japim kohë për shërim dhe ta kemi të aftë për provat e Bahreinit.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu