Russell u ul i 10-ti duke hyrë në fazat përmbyllëse të garës së së Dielës në Red Bull Ring, duke e vendosur atë në majën e pikëve të para të Williams që nga GP i Gjermanisë 2019 dhe rezultati i tij i parë me ekipin.

Por shoferi britanik u përball me një sulm të vonë nga Alonso, i cili u rikuperua nga i 14-ti në grid për të hyrë në luftën për të 10-in me më pak se 10 xhiro për të bërë.

Russell arriti të mbante Alonso prapa në një numër rastesh në Kthesën 4, si dhe të mbrohej nga shoferi Alpin kur ata shkuan krah për krah në Kthesën 6, për të kaluar më në fund me pesë xhiro të mbetura.

Russell tha pas garës se ai ishte i lumtur që mbajti veten kundër Alonso, por ndjeu se ishte i pafuqishëm për të ndaluar dy herë kampionin e botës F1 nga kalimi për shkak të ndryshimit të ritmit midis Williams dhe Alpine.

Alonso më parë ka folur shumë për Russell, duke e etiketuar atë si një kampion të ardhshëm botëror, dhe hyri në një buzëqeshje kur u pyet për luftën pas garës nga Autosport.

“Ishte shumë intensiv, për fat të keq vetëm për një pikë, por u ndje sikur ishte xhiro i fundit i kampionatit për ne,” tha Alonso.

“Në një moment ishte ari për të dhe për veten tonë pasi filluam të 14-tën. Ishte bukur.

“Në një farë mënyre kur pashë se ishte Xhorxh, u ndjeva paksa i trishtuar që beteja duhej të ishte me të.

George Russell, Williams FW43B, Fernando Alonso, Alpine A521

George Russell, Williams FW43B, Fernando Alonso, Alpine A521

Foto nga: Sam Bloxham / Imazhe Motorsport

“Mendoj se ai do të ketë mundësinë të qëndrojë në podium dhe të luftojë për fitore në garë, mendoj në të ardhmen, nëse shkon te Mercedes.

“Më pëlqente sot. Një pikë duke filluar nga data 14 nuk pritej, pasi simulimet tona këtë mëngjes, ato ishin pak më pesimiste se P10. Unë do të marr pikë. ”

Rikuperimi i Alonso në të 10-in shënoi përfundimin e tij të katërt me radhë dhe erdhi pas një seance zhgënjyese kualifikuese që pa Spanjollin të humbasë përpjekjen e tij të fundit në Q2 pasi goditi trafikun në sektorin përfundimtar.

“Ritmi ishte shumë i mirë sot në garë,” tha Alonso.

“Jo vetëm dje makina ishte duke ecur mirë. Mendoj se ishte edhe sot, kështu që këtë fundjavë, për arsye të ndryshme, ne dukemi më konkurrues.

“Nëse filloni në pozicionin tuaj real në kualifikim, unë mendoj se P5 ose P6 ishte e mundur. Dhe sot duke filluar nga 14-ta, nëse jeni P11 në xhiron e një ose P12, përsëri mund të përfundoni P8 ose P7, kështu që ishte pozitive ta shihje atë. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu