AlphaTauri ka njoftuar se do të nisë sfiduesin e saj të ri AT02 për sezonin e Formula 1 2021 në 19 Shkurt.

Ekipi me bazë në Faenza, i cili u riemërua vitin e kaluar pasi garoi për shumë sezone si Toro Rosso, konfirmoi datën, por asnjë detaj tjetër rreth zbulimit në një cicërimë të enjten në mëngjes.

Në prag të një fushate të suksesshme 2020, me Pierre Gasly duke e ndihmuar atë të sigurojë një fitore të befasishme në Grand Prix të Italisë, skuadra është bullish për perspektivat e saj për sezonin e ardhshëm.

PLUS: Si ringjalli një transformim të mbinatyrshëm karrierën e Gasly në F1

Ndërsa mbajti Gasly për 2021, ajo ka nënshkruar Yuki Tsunoda të garojë së bashku me të pas një sezoni mbresëlënës rishtar në F2 vitin e kaluar.

AlphaTauri ka provuar gjerësisht me një makinë të vjetër gjatë javëve të fundit në një përpjekje për t’i dhënë Tsunoda sa më shumë kohë të mundshme.

Ai ka provuar si në Imola ashtu edhe Misano në një përpjekje për të ndjekur milje përpara debutimit të tij në F1 në Grand Prix të Bahreinit.

Duke folur në fund të vitit të kaluar, drejtori i ekipit AlphaTauri Franz Tost tha se ai ndjeu që veshja kishte bërë përparim të fortë me organizimin e saj, gjë që e bëri atë të sigurt për të ardhmen.

“Ne po bëhemi gjithnjë e më të fortë në çdo aspekt nga proceset, por edhe nga ana e disiplinës dhe gjithashtu operacionet e pistave funksionuan mirë. Njerëzit po vijnë më shumë dhe duan të ngrihen,” tha ai.

“Ne kemi edhe dy shoferë vërtet të mirë. Pierre u përmirësua shumë. Ai ka arritur një nivel të vërtetë të lartë tani. Dhe për këtë arsye, ne mund të ishim kaq të suksesshëm.

“Makina, duhet të them, ka punuar që nga fillimi e këtej. Përmirësimet aerodinamike për fat të mirë sollën një avantazh dhe na vunë përpara.

“Këto pika së bashku arritën në një pamje të qartë të qartë me sukses.”

AlphaTauri po qëndron me motorët Honda për sezonin e fundit të prodhuesit japonez në F1, por ende nuk është marrë ndonjë vendim se cilën njësi të energjisë do të përdorë ekipi në 2022.

Red Bull shpreson të marrë përsipër projektin Honda, por një lëvizje e tillë varet nga ekipet rivale F1 që bien dakord për një ngrirje të motorit që hyn në fuqi në fillim të këtij sezoni.

Diskutimet rreth kësaj çështje janë ende duke vazhduar, me temën që ka të ngjarë të diskutohet në një takim të Komisionit F1 javën e ardhshme.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu