Gasly dhe AlphaTauri luajtën në kualifikimin për hapjen e sezonit të F1, me francezin që filloi i pesti pas Charles Leclerc të Ferrarit dhe përpara shoferëve të McLaren Daniel Ricciardo dhe Lando Norris.

Shoku i tij rishtar i Gasly Yuki Tsunoda gjithashtu tregoi shkrepje shpejtësie por humbi në një vend të Q3.

Ritmi kualifikues i AlphaTauri i ka dhënë Gasly besim se skuadra me bazë në Faenza do të jetë në përzierje në krye të mesfushës për të gjithë sezonin 2021.

“Unë mendoj [with] ritmi që kemi treguar gjatë gjithë fundjavës jemi në përzierje me Ferrari dhe McLaren dhe kjo është pozitive, “tha Gasly.” Unë mendoj se ne do të luftojmë qartë me ta dhe në të gjitha pistat. “

Ndërsa Tsunoda bëri përshtypje në debutimin e tij duke u ngjitur nga 13 në të nëntën në garë, duke kaluar Lance Stroll në xhiron e fundit të garës, gara e Gasly u shkatërrua në xhiron e parë kur ai goditi pjesën e pasme të Ricciardo dhe u desh të dilte për një të ri krahu i përparmë.

Pierre Gasly, AlphaTauri

Pierre Gasly, AlphaTauri

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Gasly, i cili përfundimisht u tërhoq nga gara me dëmtime të mëtejshme, ishte i zhgënjyer që ritmi premtues i AlphaTauri nuk u shndërrua në një grumbull të madh pikësh.

“Kur pata kontakt me McLaren, pas kësaj gara përfundoi pothuajse shumë,” vazhdoi Gasly.

“Unë theva krahun e përparmë, dëmtova dyshemenë dhe atëherë kjo ishte pak a shumë. Kishim edhe disa çështje drejt fundit të garës, që do të thoshte se duhej të tërhiqnim makinën.

“Padyshim, unë jam shumë i zhgënjyer sepse u zhvillua një luftë e mirë me Ferrari dhe McLaren. Ne humbëm disa pikë të mira.”

Lexoni gjithashtu:

Gasly beson se forma e përmirësuar e AlphaTauri, e cila është vendosur të rritet nga përmirësimet në rritje midis tani dhe Grand Prix Spanjolle të majit, inkurajohet gjithashtu për atë që i pret ekipi, duke filluar me Emilia Romagna GP të Imola javën e ardhshme.

“Duke parë pozitivet, mendoj se gjatë gjithë fundjavës ne kemi treguar një ritëm vërtet të fortë në kualifikim, afatgjatë të Premten dukej e fortë dhe mendoj se do të kishim qenë në luftë me Ferrari dhe McLaren,” shtoi ai.

“Kjo nuk ndodhi, kështu që tani ne vetëm duhet të vazhdojmë të bëjmë punën tonë dhe të përqendrohemi në tjetrën dhe të sigurohemi që të marrim pikët atje.

“Jam i sigurt që do të kthehemi të luftojmë me ta për të tjerët”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu