I ndihmuar nga një motor më i fuqishëm Honda, AlphaTauri doli nga blloku i fortë në sezonin e hapjes së Grand Prix të Bahreinit muajin e kaluar.

Pierre Gasly tregoi potencialin e makinës duke u kualifikuar i pesti, por nuk arriti të arrijë një rezultat të mirë për shkak të dëmtimit të krahut të përparmë në fillim.

Rookie Yuki Tsunoda bëri përshtypje duke prodhuar një shfaqje të zjarrtë në rrugën e tij nga e 13-ta në të nëntën, duke shënuar dy pikë në debutimin e tij në F1.

Shefi i ekipit Franz Tost ishte i kënaqur me paketën e shpejtë dhe të besueshme të ekipit të tij, por paralajmëroi se do të duheshin “dy, [or] tre gara për të marrë një pamje më të mirë “se ku qëndrojnë gjërat në betejën e ngushtë të fushës së F1 në mesfushë.

Deri në atë kohë, ekipi italian do të ketë kryer përmirësime aerodinamike në rritje garën për garë, e cila shefi teknik Jody Egginton tha se është rezultat i ekipit që përpiqet të kthejë forcën e dobët të marrë nga shkurtimet e mandatuara në dysheme.

“Ne tashmë kemi marrë zhvillime në tubacion,” tha Egginton gjatë fundjavës në Bahrein. “Aershtë aerodinamikë.

“Dyshemetë kanë ndryshuar në mënyrë dramatike për shkak të ndryshimit të rregullimit, dhe shpërndarësit dhe mënyrës se si makina punon aerodinamikisht në pjesën e pasme.

“Të gjithë po përpiqeshin të rikuperonin ngarkesën, ne gjetëm një pjesë të arsyeshme të ngarkesës dhe tani po përpiqemi të punojmë në rritjen e dritares së funksionimit, t’i japim makinës dritaren më të gjerë të funksionimit aerodinamikisht për të punuar. Sidomos në shpejtësi të ulët, dhe pastaj shoferi mund të shfrytëzoni atë dhe ne do të shkojmë më shpejt “.

Yuki Tsunoda, AlphaTauri AT02 dhe Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21

Yuki Tsunoda, AlphaTauri AT02 dhe Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21

Foto nga: Andy Hone / Imazhe Motorsport

Egginton tha se ekipi është ende duke ndërmarrë punë korrelacioni dhe duke vërtetuar të dhëna, pasi testi para-sezonal u zhvillua vetëm dy javë para fillimit të sezonit.

Duke pasur parasysh hendekun tre javor ndërmjet Bahreinit dhe garës së dytë të 2021 në Imola, ekipi është i bindur se mund të fillojë të hapë copa që duhet të arrijnë në një azhurnim thelbësor nga Grand Prix Spanjoll i majit, raundi i katërt i sezonit.

Lexoni gjithashtu:

“Unë mendoj se kemi një pamje të mirë se çfarë është vetura dhe kjo ju lejon të thoni ‘E drejtë, çfarë doni të synoni?'”, Shpjegoi Egginton.

“Pra, është aero zhvillim, po shfrytëzon më shumë performancë nga zonat e makinës të cilat ishin prekur nga ndryshimet në rregullore dhe duke u siguruar që ndryshimet të mos prishin diçka tjetër.

“Do të kemi disa copa të reja në Imola, do të kemi disa copa të reja në Portugali. Do të kemi disa copa të reja në Spanjë, kështu që është në rritje. Nuk ka rrëmbyes të titullit, por nga Spanja, duhet të kemi një hap të mirë përpara “Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu