AlphaTauri duket se do të dorëzojë rishtarin Yuki Tsunoda disa vrapime shtesë sezonale në Imola me një makinë të vjetër të Formula 1 përpara garës së tij të parë.

Me programin zyrtar të testimit para-sezonal të F1, të shkurtuar në vetëm tre ditë në Bahrein, ekipet janë të ndërgjegjshme për sa pak mundësi do të ketë që shoferët të ngrihen me shpejtësi përpara fushatës së re.

Kjo vlen për ata shoferë që ndërrojnë vendet, dhe është veçanërisht e vërtetë për një rishtar si Tsunoda që do të dëshirojë sa më shumë kohë përgatitjeje.

Prandaj AlphaTauri po planifikon të përdorë mundësinë për të provuar një makinë të vjetër gjatë disa vrapimeve në Imola ndërsa ndodhin planet e saj para-sezonale.

Autosport e kupton që ekipi me bazë në Faenza po planifikon dy seanca të ndara në Imola si për drejtuesit e saj, ashtu edhe për të provuar makinën e saj të re.

Ajo është vendosur të drejtohet javën e ardhshme (27-28 janar) me një makinë të vjetër për të lejuar Tsunoda disa kilometra shtesë si pjesë e programit të tij të ndërtimit.

Pierre Gasly gjithashtu mund të marrë disa kilometra.

Ekipi më pas pritet të kthehet në Imola për një vrapim të dytë midis 23-25 ​​shkurt, i cili ka të ngjarë të përfshijë një ditë xhirimesh për sfiduesin e saj në 2021.

Ndërsa ekipet janë të kufizuara në vetëm tre ditë testimi zyrtar, rregullat lejojnë dy ditë ‘Ngjarje Promovuese’ ku ata mund të drejtojnë makinat e tyre bashkëkohore.

Këto prova janë të kufizuara në një maksimum prej 100 kilometrash dhe ekipet mund të përdorin vetëm goma speciale ditore të filmimit për këtë vlerësim.

Sfiduesi i AlphaTauri 2021 do të përdorë të njëjtën shasi me AT01 të vitit të kaluar, por do të ketë rishikuar rëndë aerodinamikën, pjesërisht për shkak të rregullave të reja të dyshemesë që janë futur në një përpjekje për të ulur forcën.

Besohet se makina e re do të ketë një hundë më të ngushtë, për të cilën veshja është dashur të përdorë shenjat e zhvillimit. Sidoqoftë, ekipi ka zgjedhur të mos ndjekë rrugën e përdorimit të pjesës së pasme të plotë të RB16 siç e lejuan rregullat.

Kjo do të thotë që ka shumë të ngjarë të ruajë pezullimin Red Bull të specifikuar për vitin 2019 që përdori vitin e kaluar.

AlphaTauri do të qëndrojë me njësitë e energjisë Honda për fushatën zyrtare përfundimtare të prodhuesit japonez në F1.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu