Shefi teknik i AlphaTauri Formula 1 Jody Egginton u ndje i zhgënjyer që skuadra nuk arriti të mposhtte Ferrarin në vitin 2020, duke besuar se kishte një makinë më të shpejtë.

Në sezonin e parë që nga ribrandimi i tij nga Toro Rosso, AlphaTauri mori një numër rekord të pikëve për ekipin, duke tejkaluar 100 pikë për herë të parë në historinë e saj.

Ngjarja kryesore për ekipin ishte fitorja tronditëse e Pierre Gasly në Grand Prix të Italisë në Monza, duke shënuar fitoren e dytë të veshjes rreth 12 vjet pas suksesit të Sebastian Vettel në të njëjtën garë.

Gasly ishte në gjendje të prodhonte një varg shfaqjesh të tjera mbresëlënëse, të paraqitura rregullisht në pikë, ndërsa shoku i ekipit Daniil Kvyat gjithashtu shënoi me shtatë përfundimet e top-10, përfshirë vendin e katërt në Imola.

Por ekipi nuk ishte në gjendje të përputhte vendin e saj të gjashtë në kampionatin e konstruktorëve nga viti i kaluar, duke rënë me 24 pikë i trembur nga Ferrari në renditjen përfundimtare.

Drejtori teknik i AlphaTauri Egginton tha se ndërsa ishte i kënaqur që ekipi kishte përmbushur objektivat e saj të dizajnit me makinën AT01, kishte një ndjenjë që humbi një mundësi për të mposhtur Ferrarin.

“Në fund të fundit, ne menduam se duhet të ishim gjashtë në kampionat,” tha Egginton për Autosport.

“Ne mendojmë se makina ishte mjaft e mirë për të, por nuk e dhamë atë, nëse jam brutalisht i sinqertë. Ka shumë gjëra me të cilat jemi rritur, por fatkeqësisht nuk e kemi gozhduar atë arritje.

“Nga ana tjetër, makina ishte shumë konkurruese. Ne shënuam pikë në shumë gara të tmerrshme. Kur nuk fituam pikë, ne kemi qenë shumë të qartë pse nuk i kemi marrë pikët. Ne e kuptojmë makinën tonë.

“Por fakti i çështjes është performanca jonë në Imola, kur kishim një çështje të besueshmërisë dhe Portugalia dhe Turqia, ku ndoshta nuk e morëm së bashku aq mirë sa mund të kishim bërë, na kushtoi.

“Ne kemi shënuar më shumë pikë sesa kemi shënuar ndonjëherë nga më pak gara, dhe Pierre bëri një punë fantastike. Të gjitha matjet e tjera që ndjekim si ekip, po shkojmë në drejtimin e duhur.

“Me Ferrarin, veçanërisht me Charles Leclerc, ai është drejtuar në mënyrë fantastike. Por ne kishim një makinë më të shpejtë dhe nuk arritëm ta shfrytëzonim atë çdo fundjavë. Ata mund të mos besojnë se kishim një makinë më të shpejtë, por kjo është pikëpamja ime”.

Një nga pikat kryesore të lavdërimit për makinën AT01 ishte dritarja e saj e gjerë e funksionimit, duke vepruar si një makinë falëse që shmang çdo rënie masive në shfaqje në varësi të qarkut ose kushteve të pistës.

Egginton pranoi që modeli i makinës kishte ndihmuar në nxjerrjen më të mirë të Gasly, i cili lulëzoi në sezonin e tij të parë të plotë në Faenza pasi u rrëzua nga Red Bull në mes të sezonit 2019.

“Ne jemi përpjekur të rrisim dritaren e funksionimit në të cilën punon makina për ta bërë më të lehtë për shoferin,” shpjegoi Egginton.

“[Gasly’s] iu përgjigj kësaj. Alsoshtë gjithashtu e drejtë të thuash që ai ishte me ne, ai shkoi në Red Bull, kishte përvojën e tij të Red Bull, u kthye dhe u drejtua për të punuar. Kjo është një meritë për të. Alsoshtë gjithashtu një meritë për mjedisin në ekip.

“Ai po mëson dhe po vozit me të vërtetë mirë, dhe mënyra se si ai përdor makinën dhe mënyra se si garon dhe artizanatin e tij të garës, gjithçka po vjen. Ne jemi duke e ushqyer atë dhe është motivuese. Ai ka bërë me të vërtetë mirë.

“Nuk mund të komentoj për situatën që ai kaloi në Red Bull, por ai u paraqit me ne dhe ai u fut në punë. Unë mendoj se të gjithë e vlerësojnë atë. Ai jep 110%, dhe ju nuk mund të kërkoni më shumë se me të vërtetë “.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu