Skuadra me bazë në Enstone është mbyllur në një betejë tepër të ngushtë në mesfushë, por ajo nuk ka arritur të shndërrojë paraqitjet e saj të forta të së Shtunës në një pikë solide.

Aktualisht është në vendin e shtatë në renditjen e konstruktorëve në 25 pikë, por duhet të adresojë performancën e tij për të shmangur humbjen e më shumë terrenit ndaj Aston Martin dhe AlphaTauri përpara tij.

Të dy Fernando Alonso dhe Esteban Ocon kanë duruar zhgënjimet në garat e fundit, pasi ritmi i garës së ekipit nuk ka dhënë përfundime më të forta.

Drejtori ekzekutiv Marcin Budkowski tha se veshja po punonte shumë në përpjekjen për të gjetur dobësitë e A521 dhe, posaçërisht, se si mund të adresojë betejat e saj të së Dielës.

“Ne kemi punë për të bërë për të kuptuar deficitin e ritmit tonë të garës dhe është diçka që ne jemi duke e hetuar në mënyrë aktive,” tha ai përpara Çmimit të Madh Francez.

“It’sshtë e qartë se makina është e aftë të paraqitet mirë në kualifikim, por në disa qarqe, ne nuk mund të duket se e përsërisim atë ritëm të mirë në kushtet e garës, dhe kjo është diçka që duhet ta marrim në krye për të shënuar pikë më të mëdha në kampionat.

“Shpresojmë që zbulimet tona të deritanishme do të na ndihmojnë të arrijmë një rezultat të mirë në Francë, në një qark me kohë të plotë më tipike të asaj që normalisht shohim në Formulën 1.”

Fernando Alonso, Alpine A521

Fernando Alonso, Alpine A521

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Budkowski tha se pavarësisht se Alonso kishte shënuar një vend të gjashtë inkurajues në Baku, nuk duhet të injorojë faktin që rezultati i detyrohej shumë akuzës së Spanjollit për riparimin në rifillim.

Duke reflektuar në daljen e saj më të fundit, Budkowski tha: “Në përgjithësi, ishte një fundjavë inkurajuese deri të Dielën. Ritmi ynë ishte relativisht konkurrues të Premten deri në të Shtunën dhe ne arritëm Q3 me një makinë pas një seance të ndërlikuar me shumë flamuj të verdhë dhe të kuq.

“Ishte zhgënjyese për Esteban që të tërhiqej herët me një çështje të besueshmërisë, dhe për fat të keq ritmi ynë i garës nuk ishte aq i fortë sa të lejojë Fernando të luftojë për pozicione të mira në garë. U desh një përpjekje fantastike prej tij për të siguruar pozicionin e gjashtë në dy xhiro të fundit “.

Alpine do të sjellë disa modifikime të vogla në makinë për Paul Ricard, dhe gjithashtu ka rishikuar krahun e saj të pasmë për shkak të provave të reja më të ashpra të tërheqjes.

Dhe me ekipin të etur për të ngritur formën e saj, plus përballet me presion të shtuar për shkak të garës në Francë, Ocon nuk ka dyshime se sa veshja po ndjek një fundjavë të mirë.

“Unë mendoj se të gjithë në ekip janë të dëshpëruar për një garë të mirë në tokën shtëpiake, dhe ne do të punojmë shumë për ta bërë këtë,” tha francezi.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu